Program Jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
24.08.2019 – 06.10.2019

A+ A A-

Uroczyste zakończenie festiwalu

SACRUM ET MUSICA 2019

6 października 2019 r. (niedziela)
ŁOMŻA, godz. 19:00
– Katedra Łomżyńska pw. Św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25

FILHARMONIA KAMERALNA IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
KAUNO VALSTYBINIS CHORAS (LITWA), PETRAS BINGELIS – dyrektor artystyczny chóru
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
HANNA MARIA ZAJĄCZKIEWICZ – sopran
DONATA ZULIANI – mezzosopran
JACEK SZYMAŃSKI – tenor
GRZEGORZ PIOTR KOŁODZIEJ – baryton
W programie m.in.: S. Moniuszko – Litanie Ostrobramskie

WSTĘP WOLNY

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

HANNA MARIA ZAJĄCZKIEWICZ
Przygodę ze śpiewem rozpoczęła w 2001 roku w Chórze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyr. prof. Bożenny Sawickiej, która jako dyrygent i pedagog miała największy wpływ na rozwój muzyczny w jej kolejnych latach.
W 2006 podjęła studia na Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku, w klasie prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz. Studiowała również śpiew solowy w Conservatorio Statale di Musica „E.F. Dall’Abaco” w Veronie (Włochy) w klasie prof. Marii Sokolińskiej-Noto.
W roku 2011 ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, w klasie śpiewu solowego prof. Cezarego Szyfmana.
Jest również absolwentką Wydziału Lekarskiego UMB (2007) oraz Studiów Doktoranckich UMB przy Klinice Otolaryngologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku (2013). Pracuje w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK w Olsztynie.
Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów m.in. prof. J. Rappe, prof. Izabelę Kłosińską, prof. Bożenę Harasimowicz, prof. M. Sokolińską-Noto, Johanna Tillego (Finlandia), Olga Makarina (Metropolitan Opera NY), S.S. Timpone (Metropolitan Opera NY), Denia Gavazzani (Teatro alla Scala, Mediolan), Pille Lill (Estonia).
Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Ma w swoim dorobku liczne koncerty zarówno pieśniarskie, oratoryjno-kantatowe, jak i operowe. Wykonywała partie solowe w dziełach m.in.: A. Vivaldi „Magnificat”, J.M. Haydn „Missa Sti Aloysii”, J. Haydn „Msza-G-dur”, F. Schubert „Messe B-dur”, S. Moniuszko: „Msza a-moll”, „Des-dur”, „Es-dur”, J. Rutter:„ Gloria”, „Magnificat”, „Requiem”, A. Ramírez: „Navidad Nuestra”, „Misa Criolla”. Śpiewała partie solowe w operach: S. Moniuszko –„Flis”, H. Purcell – „Dido and Aeneas” oraz W.A. Mozart – „Wesele Figara”. Brała udział w licznych festiwalach i cyklach muzycznych m.in. „Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki”, „Moniuszkowski Festiwal Podlasia”, Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi, „Bel Canto” w Nałęczowie, Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej, „Chopin e Schumann-Maratone” (Verona), „Concerto Polacco”(Włochy), Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” w Łomży.
Jest laureatką konkursów wokalnych w kraju i za granicą m.in.
- 2007 Wyróżnienie w Moniuszkowskim Konkursie Wokalnym „Pieśń wieczorna”,
- 2010 – I nagroda oraz „Nagroda za Osobowość Sceniczną” w Regionalnym Konkursie Wokalnym Hetmanowej Izabeli Branickiej w Białymstoku,
- 2011 – II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Giovani Musicisti „Antonio Salieri” w Legnago (Włochy)
- 2012 – II miejsce na 22° Międzynarodowym Konkursie Giovani Musicisti „Città di Barletta” (Włochy).
- We wrześniu 2012 otrzymała Nagrodę Specjalną za Najlepszą Interpretacje Muzyki Sakralnej podczas Międzynarodowego Konkursu Musica Sacra „Beata Paola Montaldi” (Mantova - Włochy); - w 2013, również w tym konkursie, Nagrodę Finalisty.
- 2014: podczas konkursu Australian Concerto and Vocal Competition zdobyła II miejsce.-
- w roku 2016 otrzymała Główną Nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Lekarzy Śpiewających w Szczecinie.
- W lipcu br. Otrzymała III Nagrodę podczas Alion Baltic International Music Competition 2018
- w 2014 roku otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla Młodych Twórców na realizację projektu „Liryka wokalna polskich kompozytorów współczesnych”, której efektem było nagranie i wydanie płyty CD.
W latach 2011-2014 prowadziła klasę śpiewu w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim "Szkoła Talentów" w Białymstoku. Jako pedagog i konsultant prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu emisji głosu: od 2012 na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie, zaś od 2016 jest korepetytorem emisji głosu w Chórze „Cantores Varmienses” przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

 

DONATA ZULIANI
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Studium Przygotowania Pedagogicznego (specjalność: śpiew solowy) tejże Akademii oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
W 2016 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka na macierzystej uczelni.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Wystąpiła m.in. z towarzyszeniem Krzysztofa Jabłońskiego w warszawskiej Sali Kongresowej, z Budapesztańską Orkiestrą Jahanna Straussa w Limburgerhof, na Festiwalu Kultury Niemiecko-Rosyjskiej w Heidelbergu oraz w Speyer, Ramstein, Monachium, Vagli oraz w wielu polskich miastach. Jako solistka współpracuje z orkiestrą Cappelli Gedanensis.
Uczestniczyła w nagraniach czterech płyt, wydanych w firmie Acte Préalable, będących światową prapremierą nieznanych kompozycji. Są to: Józef Michał Poniatowski. Mass in F (2015, AP0356), René de Boisdeffre. Choral Works, (2018, AP0414), Jerzy Gablenz. Songs 1, (2018, AP0419), Otton Mieczysław Żukowski. Opera Omnia Saecularia 1, (2018, AP0441).
Na deskach gdańskiej Opery Bałtyckiej wcieliła się w postacie Marceliny w Weselu Figara W.A. Mozarta, Jadwigi i Cześnikowej w Strasznym dworze S. Moniuszki, Smetona w operze Anna Bolena G. Donizettiego oraz Lariny w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego.
Z Operą Bałtycką odbyła tournée po Niemczech i Francji.
Prowadzi klasę śpiewu solowego w Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

 

  JACEK SZYMAŃSKI
Doktor sztuki muzycznej (Akademia Muzyczna w Łodzi). Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracował z Operą i Operetką w Szczecinie, Operą NOVA w Bydgoszczy i Teatrem Wielkim w Łodzi. Członek Sądu Koleżeńskiego z Gdańskim Oddziale Związku Artystów Scen Polskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn w Sopocie. Od 1994 roku twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, w ramach którego reżyseruje koncerty i przedstawienia operowe oraz projektuje scenografię i kostiumy. Jest organizatorem koncertów na terenie całego kraju. Jako solista śpiewak występuje na festiwalach krajowych i zagranicznych. Prowadzi zajęcia ze śpiewu solowego i emisji głosu.
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. Uczestnik kursów i seminariów Bachakademie (Stuttgart).Stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W dorobku artystycznym posiada 40 partii operowych kompozytorów klasycznych, romantycznych, werystycznych i współczesnych, formy kameralne od baroku do współczesności m.in. pieśni F.Chopina, M.Karłowicza, S.Moniuszki, neapolitańskie, patriotyczne, kolędy polskie, cykle pieśni m.in.: L. van Beethoven: An die ferne Geliebte, Fr. Schubert: Schwanengesang, R. Schumann: Dichterliebe , M. K. Ogiński Romanse wokalne, D.Szostakowicz Z żydowskiej poezji ludowej, J.Brahms Pieśni cygańskie, około 30 pozycji oratoryjno- kantatowych od baroku do współczesności, formy operetkowe m.in. E.Kalmana, F.Lehara, J.Straussa.
Dokonał szeregu nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych CD m.in. w roku 2002, ogłoszonym „Rokiem Moniuszkowskim”, brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reż. i insc. opery: Maria Fołtyn). W listopadzie 2009 r. brał udział w Festiwalu Operowym w Szeged (Węgry) jako wykonawca roli Brigella w operze R.Straussa Ariadna auf Naxos (spektakl kilkakrotnie transmitowany przez francuski kanał telewizyjny TV Mezzo i polski kanał TVP Kultura)
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i teatrami operowymi, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada.
Współpracował lub współpracuje z takimi dyrygentami jak: Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Ernest Hoetzl, Jan Łukaszewski, Enoch zu Guttenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski, Jan Miłosz Zarzycki i inni.
Za działalność artystyczną otrzymał następujące nagrody: W 2006 roku – „ Za Całokształt Dokonań dla Kultury oraz Godną Naśladowania Serdeczną Więź z Ziemią Łomżyńską” od Rady Powiatu Łomżyńskiego otrzymał tytuł: HONOROWY OBYWATEL POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO. W roku 2008 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. W roku 2009 z rąk Starosty Łomżyńskiego otrzymał MEDAL ZA WKŁAD W ROZWÓJ POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO. 2013 r. – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał medal ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ, 2014r – II miejsce w rankingu „Profesjonaliści Forbesa 2014 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii ARTYSTA w województwie pomorskim, 2016 r. - otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE KULTURY, 2017 r.- odebrał Nagrodę Prezydenta Miasta Łomży ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE KULTURY, 2018r - otrzymał STATUETKĘ ARIONA za najwybitniejsze osiągnięcia artystyczne przyznaną przez Związek Artystów Scen Polskich.

 

 GRZEGORZ PIOTR KOŁODZIEJ
Zalicza się do grona śpiewaków, których śmiało można określić jako aktorów operowych. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza (dyplom z wyróżnieniem). Naukę śpiewu rozpoczął w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, a kontynuował w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Laureat Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu polskiego na VIII  Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1999r.), a także Nagrody Głównej (recital w Londynie) pierwszej edycji Muzycznego Forum Młodych Gdańsk 2005.
Zadebiutował już jako wybitny student wykonując „Stabat Mater” J. Haydna pod batutą M. J. Błaszczyka (Filharmonia Częstochowska 1996 r.). Wielokrotnie wykonywał również „Mszę Kreolską” A. Ramireza, której nagranie live z 2000 r. znalazło się na płycie CD Polskiego Towarzystwa Naukowego. Operowym debiutem artysty była partia Figara w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego na deskach Opery Bałtyckiej w 1999 r. poprzedzona znakomitą rolą tytułową w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego w przedstawieniu dyplomowym na tej samej scenie. Od tego momentu współpracował niemalże ze wszystkimi polskimi teatrami i filharmoniami pracując z wybitnymi reżyserami i dyrygentami. Koncertował również za granicą (Londyn, Wilno, Izmir-Turcja, Asyż, Bornholm– Dania, Bremen- Niemcy).
W 2002r. brał udział w inscenizacji opery „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta zorganizowanej przez Opera Island przy współpracy Opery Covent Garden i Nordisk TV, pracując z reżyserem Jonathanem Millerem z Royal Opera House w Londynie i dyrygentem Manfredem Honeckiem.
W 2008r. na zaproszenie Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego Londynie, uczestniczył w realizacji opery „Verbum Nobile” St. Moniuszki, wykonując partię Marcina Pakuły.
Do osiągnięć artysty należy doliczyć debiut w roli Don Giovanniego na scenie Opery Krakowskiej (kwiecień 2009 r.) w reż. M. Znanieckiego pod batutą  Ł. Borowicza, gdzie w owej partii Grzegorz Piotr Kołodziej obsadzony był wraz z Mariuszem Kwietniem.
Artysta nie stroni od różnych gatunków muzycznych. Jest zarówno wspaniałym Figarem w operze „Wesele Figara”, jak również doskonałym Hethcliffem w musicalu „Wichrowe Wzgórza”, czy Bonim w operetce „Księżniczka Czardasza”. Grzegorz Piotr Kołodziej jest również cenionym i uznanym wykładowcą w Katedrze Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego, prowadząc zajęcia emisji i impostacji głosu mówionego. W 2011 r. pod kierunkiem Prof. UMFC E. Iżykowskiej uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Na przełomie roku 2012/2013 ukazała się solowa płyta artysty pt. Polska Liryka Wokalna zawierająca najpiękniejsze cykle polskiej pieśni współczesnej na baryton i orkiestrę smyczkową, nagrana z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży pod batutą J. M. Zarzyckiego. W 2014 r. płyta otrzymała nominację do nagrody Akademii Fonograficznej - Fryderyk 2014.

 

KOWIEŃSKI CHÓR PAŃSTWOWY
Wykonał „Litanie Ostrobramskie“  Stanisława Moniuszko kilka miesięcy temu w Kościółe św. Jana w Wilnie z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną i polskimi solistkami Ewą Wolak (mezzosopran), Rafał Bartmiński (tenor), Vera Talerko (sopran, Łotwa), Liudas Mikalauskas, bas, Litwa). Koncert festiwalu wileńskiego zorganizowano z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Dyrygent Antoni Wit mile zaskoczył, że chór jest dobrze przygotowany, odpowiedzialny i naprawdę profesjonalny.
Przypisuję wasz chór najlepszemu chórowi na świecie, powiedział słynny bas Bryn Terfel po koncercie na festiwalu muzyki klasycznej na Wyspach Kanaryjskich.
Kowieński Chór Państwowy profesjonalną działalność artystyczną zaczął 23 października 1969 roku. Od początku po dzień dzisiejszy chórowi przewodniczy laureat Litewskiej Nagrody Narodowej – profesor Petras Bingelis.
Chór wykonał ponad 150 obszernych wokalno-instrumentalnych utworów muzycznych należących do światowej skarbnicy muzyki klasycznej od średniowiecznej aż po współczesną muzykę: oratoria, kantaty, msze, pasje, opery w wersjach scenicznych i koncertowych. Od samego początku odniósł sukces w kraju, zespól wielokrotnie występował w byłym ZSRR: w prestiżowych salach Moskwy i Sankt Petersburga, festiwalach „Rosyjska zima”, „Moskiewskie gwiazdy”, wystąpił prawie we wszystkich stolicach republik radzieckich, i szybko zdobył międzynarodowe uznanie.
W Europie Zachodniej chór zasłynął z wykonania symfonii „Wiosennej“ (Nr. 7.) M.  Theodarakiego w Paryżu w 1984 roku; później ten utwór pod dyrekcją Herberta Kegela (1920-1990) został wykonany i nagrany w berlinskiej sali koncertowej „Schauspielhaus“.
Po odzyskaniu przez Litwę Niepodległości, kiedy otworzyły się drogi na Zachód, a zwłaszcza po rozpoczęciu współpracy kowieńskiego chóru z legendą muzyki XX wieku – szkrzypkiem i dyrygentem – Lordem Yehudi Menuhinem (1916-1999), działalność koncertowa stała się szczegolnie aktywna. W roku 1992 zespół brał  udział w festiwalu w Hiszpanii - „Stare i nowe drogi do Indii” poświęconym upamiętnięniu 500 rocznicy odkrycia Ameryki. Koncertowe i teatralizowane wykonania oratorium G. F. Händela „Mesjasz” pod dyrekcją Y. Menuhina cieszyły się uznaniem słuchaczy Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Egiptu i Rosji. Wykonano je również w Buenos Aires (Argentyna) oraz w Santiago (Chile). Liczne europejskie gazety o Kowieńskim Chórze Państwowym pisały wtedy jako o największym muzycznym odkryciu roku. Chór został zespołęm śpiewaków szeroko znanym w całej Europie.
W pierwszych latach niepodległosciowych kowieńczycy zaczęli współpracować z niemieckim pianistą i dyrygentem – Justusem Frantzem. Pierwsze wspólne koncerty miały miejsce latem 1992 roku w Wilnie oraz na festiwalu w Szlezwik-Holsztynie w Niemczech, a w latach 1995-1997 - na sylwestrowych festiwalach w Maspalomas (Wyspy Kanaryjskie). 1996 roku z inicjatywy dyrygenta zorganizowano występy gościnne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. II Symfonię Gustawa Mahlera usłyszali wielbiciele muzyki w Warszawie, Budapeszcie, Bratisławie, Pradze i Moskwie.
Silna twórcza przyjaźń powstała między Kowieńskim Chórem Państwowym a dyrygentą Mścisławem Rostropowiczem (1927-2007). Maestro bardzo wysoko cenił sobie mistrzostwo i profesjonalizm chóru, uważał iż jest to jeden z najlepszych zespołów z którymi przyszło mu pracować. Współpraca rozpoczęła się w 1998 roku w Kolonii (Niemcy) gdzie została wykona kantata S. Gubaiduliny „Pieśń słońca” na perkusję, chór i wiolonczelę. Potem chór został zaproszony do francuskiego miasta Evian aby razem z Orkiestrą Radiową z Lipska wykonać IX Symfonię L. van Beethovena. Wraz z M. Rostropowiczem kowieńczycy koncertowali w Gstaadzie (Szwajcaria), pod jego dyrekcją zabrzmiała kantata Carla Orffa „Carmina Burana”. 8 stycznia 2001 roku prezentując kulturę Litwy w Paryżu, w Teatrze Pól Elizejskich (Théâtre des Champs Elysées), chór wykonał IX symfonię L. van Beethovena.
Na przełomie wieków zawiązała się znajomość Kowieńskiego Chóru Państwowego z polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim: 17 września 1999 roku w Warszawie chór wykonał jego „Te Deum”, w roku 2001 w Petersburgu podczas festiwalu „Białe Noce” pod dyrekcją samego kompozytora – oratorium „Siedem bram Jerozolimy”, a latem 2003 roku podczas festiwalu muzyki kościelnej w Schwäbisch Gmünd (Niemcy) – „Pasję wedlug Lukasza”.
Od 1989 roku Kowieński Chór Państwowy stale otrzymuje zaproszenia do brania udziału w festiwalach muzycznych „Wiosna w Bordeaux”, „Wybrzeże Śródziemnomorskie” we Francji, w Szlezwik-Holsztynie (Niemcy), w Turku (Finlandia) oraz w krajach Europy Środkowej. Francuscy słuchacze podziwiali chór w paryskiej sali koncertowej „Pleyel” oraz w paryskiej katedrze Notre Dame, włoscy – w Akademii Narodowej Świętej Cecylii w Rzymie. Zespół odniósł wielki sukces w teatrze „Colón” w Buenos Aires, w teatrach opery w Santiago, Genui, Bolonii, Kairze, Warszawie; wielokrotnie koncertował z orkiestrami symfonicznymi: Londyńską BBC, Narodową Akwitańską z Bordeaux, Lipską „Gewandhaus”, orkiestrami Filharmonii w Moskwie i Sankt Petersburgu oraz innymi. Śpiewał razem z Iriną Archipovą (1925-2010), Sergejem Larinem (1956-2008), Dmitrijem Chworostowskim (1969-2017), Montserrat Caballé, Violetą oraz innymi solistami. Chór wykonywał utwory pod dyrekcją Dmitrija Kitajenko, Cyrila Diedericha, Yana Pascala Tortelier, Johna Axelroda, Włodzimierza Spivakova, Valerija Gergijeva i innych wybitnych dyrygentów.
12 stycznia 2003 roku w berlinskiej sali koncertowej „Am Gendarmenmarkt” Kowieński Chór Państwowy brał udział w uroczystym koncercie przeznaczonym upamiętnieniu postanowienia UNESCO o wpisaniu rękopisu XI Symfonii L. van Beethovena na listę dokumentów światowego dziedzictwa („Memory of the World”).  Chórowi towarzyszyła orkiestra symfoniczna „Filharmonii Narodów” pod dyrekcją J. Frantza. W tym samym roku chórzysci śpiewali w Rzymie na otwarciu jednego z największych centrum muzycznych na świecie – „Auditorium Parco della Musica” gdzie wspólnie z innymi muzykami z zagranicy i Symfoniczną orkiestrą Akademii świętej Cecylii, pod dyrekcją Myung-Whun Chung wykonali VIII Symfonię Gustawa Mahlera.
Kowieński Chór Państwowy zorganizował ponad 3000 koncertów na Litwie i daleko poza jej granicami.  Wykonania oratorium C. Orffa „Carmina Burana” w berlinskim stadionie słuchało ponad 75 tys. osób; oratorium „Mesjasz” G. F. Händela chór zaśpiewał ponad 80 razy.
W salach koncertowych na Litwie zespól znany jest najlepiej jako wykonawca premier utworów zagranicznych i litewskich kompozytorów. Wraz z najwybitniejszymi dyrygentami – Jonasem Aleksą (1939-2005), Sauliusem Sondeckisem (1928-2016), Juozasem Domarkasem, Gintarasem Rinkevičiusem, Robertem Šervenikiem i kierowanymi przez nich Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Opery Narodowej Litwy oraz Litewską orkiestrą kameralną chór przygotował ponad 250 premier. Dzięki chórowi po raz pierwszy litewskim słuchaczom zostali przedstwawione utwory Gustawa Mahlera, Carla Orffa, Sofii Gubaiduliny, Alfreda Schnittke, Arnolda Schönberga, Dmitrija Szostakowicza, Pētera Vaskasa, Jacquesa Loussiera.
Kowieński Chór Państwowy jest stałym uczestnikiem świąt państwowych oraz uroczystości przeznaczonych na upamiętnięcie wybitnych dat. Jego koncerty często transmitowane są przez Litewskie Narodowe Radio i Telewizję.
Chór honoruje przybywających na Litwę wysokich gości. W czasie pielgrzymki apostolskiej w 1993 r. śpiewu kowieńskich chórzystów słuchał Ojciec Święty – Jan Paweł II, w 2008 roku w Trokach chór koncertował dla królowej Holandii – Beatrycze, w 2009 roku muzyka wykonana przez chór brzmiała dla monarchów i władców państw europejskich na uroczystościach inauguracji Pałacu Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Do najważniejszych z dokonanych przez chór nagrań należą: z Y. Menuhinem - „Mesjasz” G. F. Händela, „Stworzenie świata” J. Haydna, IX Symfonia L. van Beethovena, Msze As-dur i C-dur F. Schuberta), z Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją G. Rinkevičiusa - Symfonia Nr. 2 („Zmartwychwstania”) G. Mahlera, nagrane opery – „Zaczarowany flet” W. A. Mozarta, „Otello” G. Verdiego. Szczególne miejsce w diskografii zespołu zajmują utwory muzyki chóralnej kompozytorów litewskich: M. K. Čiurlionisa, J. Naujalisa, Č. Sasnauskasa, B. Dvarionasa, J. Juzeliūnasa, B. Kutavičiusa.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj