Program Jubileuszowego XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
24.08.2019 – 06.10.2019

A+ A A-

Sonata a quattro

SACRUM ET MUSICA 2019

29 września 2019 r. (niedziela)
KUPISKI, godz. 12:00 – Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej

POLSKI KWARTET SOLISTÓW:
JAN STANIENDA – skrzypce, BARTOSZ BOBER – skrzypce
LIDIA GRZANKA-URBANIAK – wiolonczela, LESZEK SOKOŁOWSKI – kontrabas
W programie: G. Rossini

WSTĘP WOLNY

JAN STANIENDA
(fot. Jacek Marcinow)
Ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 roku był członkiem słynnej Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka. Z zespołem tym występował od 1977 roku, zarówno jako koncertmistrz, jak i solista, prawie na wszystkich kontynentach.W 1976 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccoló Paganiniego w Genui.Grał z wieloma wybitnymi osobistościami świata muzycznego, takimi jak: sir Yehudi Menuhin, Maurice André, Michaela Petri, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Nigel Kennedy, Guy Touwron, Janos Starker, Barbara Hendricks, Moris Boweg, Grzegorz Nowak, Ewa Pobłocka.Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Berliner Philharmonie, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (BBC Henry Wood Promenade Concerts), a także w Santa Cecilia w Watykanie i wielu, wielu innych.Od 1986 do 1990 roku był koncertmistrzem orkiestry "Sinfonia Varsovia", a wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 1992-1995 był kierownikiem artystycznym Orkiestry Kameralnej "Leopoldinum", a od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej "Wratislavia".Jan Stanienda koncertował z wieloma zespołami w Polsce i na świecie, w tym w latach 1991-1992 był pierwszym skrzypkiem w Orchestre de Chambre National de Touluse. Z zespołem tym oraz wybitną sopranistką Barbarą Hendricks wystąpił w dniu 1 stycznia 1992 roku w koncercie "Muzyka przeciwko zgiełkowi wojny" w Dubrowniku.Artysta dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i radia Francuskiego (RFI), Telewizji Polskiej i Telewizji Francuskiej, a także firm płytowych: APERTO, LINN RECORDS, PAVANE, KOS RECORDS, DUX, TONPRES.Jan Stanienda poza działalnością artystyczną zajmuje się pedagogiką - jest profesorem klasy skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

BARTOSZ BOBER
(fot. Jacek Marcinow)
Urodził się w 1981 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat 7 w PPSM im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Ukończył PLM we Wrocławiu im. K. Szymanowskiego w klasie mgr. A. Woźnicy. Studiował w AM im. I. J. Paderewskiego w klasie prof. J. Kaliszewskiej i ad. E. Pachuckiej-Mazurek. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach i lekcjach mistrzowskich u takich znakomitości jak K. Węgrzyn, M. Jaszwili, K. A. Kulka, K. Jakowicz, W. Marschner, S. Lupu, M. Scherzer, V. Oistrach, B. Nizoł, E. Thieler-Ferrer, M. Szwajger-Kulakowska. Jest laureatem kilku konkursów międzynarodowych i krajowych (m.in. Heerenven, Lipsk, Poznań, Łódź, Zielona Góra, Lublin) zarówno jako solista jak i kameralista. W swojej działalności koncertowej współpracował m.in. z artystami tej miary co M. Jaszwili, P. Gulda, B. Bryła, J. Stanienda, J. Salwarowski, J. Jakowicz, A. Nakajima, B. McFerinn, P. Janosik czy M. Sikorski. Jako solista i kameralista, oraz koncertmistrz orkiestr koncertował w krajach Europy, obu Ameryk, Chin, Japonii czy Izraela i Palestyny, w takich salach jak m.in. Lincoln Center, Beethoven Halle Bonn, Concertgebouw, Hamburger Musikhalle, Rebbeca Crown Center Jerusalem, Betlehem Peace Center, Palace de Congres Paris i wielu innych. Był gościem wielu festiwali muzycznych – Drezdner Streich Festival,International Festival Cervantino, Sapporo Music Festival, Praska Wiosna, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Chamber Festival Ensamble. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji. Jest solistą Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i koncertmistrzem Hafnia Chamber Orchestra z siedzibą w Kopenhadze. Od 2008 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Wratislavia i prowadzącym drugich skrzypiec w Vienna Morphing Chamber Orchestra. Jest cenionym muzykiem sesyjnym, solistą Berlin Pops Orchester, czy koncertmistrzem Wroclaw Score Orchester. Współpraca na tym gruncie obejmuje pracę z takimi nazwiskami jak Howard Shore czy David Newman. Wraz z Grzegorzem Skrobińskim i Robertem Dacko tworzy ERATO Trio. Jego repertuar obejmuje szerokie spektrum – od dzieł epoki baroku po utwory Lutosławskiego, Pendereckiego, Schnittkego czy Arvo Pärta. Gra na włoskim instrumencie lutniczym nieznanego pochodzenia z początku XVIII wieku.

 

LIDIA GRZANKA-URBANIAK
(fot. Jacek Marcinow)
Wybitna wiolonczelistka związana od najmłodszych lat z Wrocławiem, ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie prof. Zdzisława Butora. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzycznych Michaela Flaksmana, Kazimierza Wiłkomirskiego, Milosa Sadlo. Jest laureatką Konkursu Wiolonczelowego w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Colmar (Francja), Ogólnopolskiego Konkursu Kameralnego we Włocławku (I nagroda). Współzałożycielka Orkiestry KameralnejLeopoldinum - do roku 1996 była jej koncertmistrzem. Współpracowała w charakterze koncertmistrza wiolonczel z takimi orkiestrami jak: Menuhin Festival Orchestra, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna. Współzałożycielka Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Wratislavia, w której pracuje od 1996 r. Uczestniczka wieloletniego festiwalu "Musique et Amitie" w Szwajcarii, gdzie występowała jako solistka i kameralistka. W 1996 r. wystąpiła w Spivey Hall w Atlancie (USA) na galowym koncercie z okazji przystąpienia Polski do NATO. Współpracowała z takimi artystami jak Sir Yehudi Menuhin, James Galway, Krystian Zimerman, Pierre Amoyal, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Jan Stanienda. Stale koncertuje w kraju i za granicą. Dokonała wielu prawykonań muzyki współczesnej, nagrywała dla firm KOS, RECORDS, DUX, SONORIS, OPUS. Prowadzi szeroką działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie w latach 1993-2005 pełni również funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. W 2000 r. otrzymała z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł naukowy profesora. Jako juror uczestniczy w pracach jury przesłuchań oraz konkursów ogólnopolskich i zagranicznych. Wykładowca mistrzowskich kursów interpretacji w Polsce, Austrii, USA i Kanadzie. Pełni funkcję wiceprezesa Fundacji Dla Kultury Muzycznej Wrocławia WRATISLAVIA.

 

LESZEK SOKOŁOWSKI
(fot. Jerzy Rojecki)
Gry na kontrabasie uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku w klasie Ryszarda Kukiełki. Studia muzyczne kontynuował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) Filia w Białymstoku u Michała Stadnickiego. Dyplom pod  kierunkiem prof. Andrzeja Mysińskiego uzyskał w 1985 r. Następnie swoje umiejętności doskonalił na kursie mistrzowskim w Salzburgu w klasie prof. Klausa Stolla – pierwszego kontrabasisty Filharmonii Berlińskiej. Obecnie jest profesorem klasy kontrabasu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Jest też kontrabasistą (I głos) Opery i Filharmonii Podlaskiej. Prowadzi działalność koncertową współpracując z Kwartetem Camerata, a także Kwartetem Polskim Deutsche Oper Berlin. Jest kierownikiem i założycielem orkiestry kameralnej „Sinfonia Academica”. W latach 1996-2012 pełnił na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku funkcję dziekana i prodziekana. W kwietniu 2009 r. otrzymał tytuł Profesora Sztuk Muzycznych nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj