A+ A A-

Muzyczna wycieczka

Koncert w ramach cyklu LETNIA AKADEMIA MELOMANA

11 sierpnia 2022, godz. 18:30
KONCERT INTERNETOWY www.filharmonia.lomza.pl

YEYOUNG SOHN (KOREA POŁUDNIOWA) – sopran
JULIA MAJEWSKA – skrzypce
RAFAŁ LEWANDOWSKI – fortepian

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent

W programie m.in.: W.A. Mozart, F. Chopin, P. Sarasate

 

YEYOUNG SOHN
Ukończyła Uniwerystet Keimyung w Daegu, w Korei Południowej, oraz Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym w klasie prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz a także Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni na tej samej uczelni. Doskonaliła swój kunszt min. na Akademii Operowej w Teatrze Wielkim, Operze Narodowej w Warszawie. Podczas studiów zdobywała wielokrotnie specjalne stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne: Stypendium Société Générale, dwukrotnie Stypendium Propolonia, Stypendium Rektora UMFC. Uzyskała również stypendium w ramach studiów doktoranckich na UMFC pod promotorstwem prof. Ewy Iżykowskiej, zakończonych obroną w 2016 r.
Jest laureatką wielu konkursów wokalnych w Polsce i za granicą. Zdobyła nagrody m.in. w III Międzynarodowym Konkursie Adama Didura w Bytomiu, Międzynarodowym Konkursie im. Pustina w Zdar nad Sazavou (Czechy), w Międzynarodowym Konkursie Debussiego w Salzburgu, w Konkursie Operetek i Musicali im. Iwony Borowickiej w Krakowie, w VII Międzynarodowym Konkursie Europejska promocja wokalu „Złote Głosy” w Warszawie,  V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej, XI Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Belcanto w Nałęczowie oraz w XXV Międzynarodowym Styczniowym Festiwalu w Brześciu (Białoruś).
W roku 2004 debiutowała w Korei Południowej we współczesnej operze „TeHyung” a w tym samym roku w Polsce podczas II festiwalu muzycznego Kostrinella po raz pierwszy wystąpiła na scenie w Europie.
Od tego roku koncertuje zarówno w Europie jak i na świecie. Uczestniczyła i organizowała liczne koncerty, w tym koncerty recitalowe w Kuwejcie, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Lądku Zdrój, Wrocławiu, Raciborze, Gdańsku, Gorzowie.
Uczestniczyła kilkukrotnie w wielu festiwalach, m.in. w: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu, w festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu w Brześciu, Festiwalu Muzyki Kostrinella, Międzynarodowym Festiwalu: od Chopina do Góreckiego w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łomży, Festiwalu Summer Music w Wieliczce, Międzynarodowym Festiwalu Kalejdoskop Muzyczny w Sopocie, Majowym Festiwalu w Kazimierzu Dolnym ku pamięci Jana Kiepury i Marty Eggerth, Międzynarodowym Festiwalu im. G. Gorczyckiego, Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej Muzyka u Źródeł w Lądku zdroju, w Nałęczowie, Międzynarodowym Festiwalu muzyki kameralnej Artelier w Szczecinie,  Międzynarodowym Festiwalu Belcanto w Nałęczowie, Międzynarodowym Festiwalu Viva Il Cantare w Nałęczowie, Międzynarodowym Festiwalu Johann Strauss w Wieliczce, Letnim Festiwalu Operetkowym na Wiśle im. Iwony Borowickiej, Międzynarodowym Festiwalu Gloria w Białymstoku, Letnim Festiwalu Opery i Operetki na Mazowszu.
W 2020 r. wykonywała wraz z kompozytorem Stefanem Węgłowskim koncert otwierający prestiżowy międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum w Krakowie.
Śpiewała również w Teatrze Wielkim w Warszawie, Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w Kaplicy Świętej Kingi w Kopalnii Soli w Wieliczce, Warszawskiej Operze Kameralnej, Zamku Królewskim, Filharmonii w Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Gorzowie, Zielonej Górze, Operze w Bytomiu, w Centrum Sztuki Fukuoka w Japoni oraz w Daegu w Korei Południowej). W Palais de France w Istanbulu, Turcji.  
Yeyoung Sohn Była główną wykonawczynią na płycie ‘Młodzi Wirtuozi’, sponsorowanej przez Bank Societe Generale, uczestniczyła w nagraniu płyty ‘Złote Głosy’ pod auspicjami Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej. Brała udział w nagraniu kompozycji Sanjo autorstwa kompozytora Eunho Chang’a.
W 2019 roku rozpoczęła przygodę również z elektroniczną muzyką współczesną, biorąc udział wspólnie z gitarzystą Marcinem Dyllą w nowatorskim w projekcie kompozytora Stefana Węgłowkiego, czego efektem było stworzenie albumu ‘From 1 to 7’, wydanego przez wiedeńskie wydawnictwo Kairos.
Obecnie również rozwija karierę pedagogiczną i naukową na uniwersytecie muzycznym F. Chopina. Prowadzi zajęcia śpiewu ze studentami wydziału wokalnego oraz wykłady dla doktorantów. Uczestniczy w pracach organizacji i administracji studiów doktoranckich.
Uczestniczyła min. w Międzynarodowej Konferencji Naukowej organizowanej przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, współtworząc wydaną przez UJK Monografię ‘Konteksty kultury i edukacji muzycznej’.

 

JULIA MAJEWSKA
14-letnia uczennica I klasy II stopnia Niepublicznej Szkoły muzycznej Instytut Suzuki w Gdańsku w klasie pani Anny Podhajskiej. Julka oprócz występów solowych gra również w orkiestrze szkolnej i zespołach kameralnych które często biorą udział w Międzynarodowych Projektach Orkiestrowych np w kwietniu w Barcelonie-Montserrat oraz w maju w Kopenhadze w ogrodach Tivoli. Julia jest laureatką licznych Konkursòw Muzycznych oraz Skrzypcowych. Niektóre z nich to: TALENTS FOR EUROPE w  SŁOWACJI 2017 i 2018, I KONKURS MUZYKI KAMERALNEJ Im Wiłkomirskich w ŁODZI 2019 kategoria Duet oraz Trio, LONDON YOUNG MUSICIAN OF THE YEAR 2020/21, JANKO MUZYKANT 2021 GRAND PRIX, Konkurs  Skrzypcowy Im Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie 2019 i 2022.
Aktualne osiągnięcia Julii to: najmłodsza uczestniczka wybrana z castingu na warsztaty orkiestrowe Filharmonii Pomorskiej ORCHESTRA 4 YOUNG pod batutą Adama Sztaby oraz najmłodsza z wybranych młodych muzyków z całej Europy do projektu orkiestrowego RCO Young'22 Królewskiej Orkiestry Concertgebouworkest w Amsterdamie.

 

 

 

 

 

 

 

 

RAFAŁ LEWANDOWSKI
Rafał Lewandowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja  Artykiewicza. Ukończył z wyróżnieniem studia podyplomowe pod kierunkiem światowej sławy pianisty Bernarda Ringeissena w Paryżu. Otrzymał jednogłośnie I nagrodę na konkursie muzyki kameralnej Conservatoire Rueil Malmaison we Francji. Regularnie koncertuje w wielu krajach europejskich oraz w USA – występował m.in. w siedzibie Filharmonii Nowojorskiej - Avery Fisher Hall (obecnie David Geffen Hall) jako solista z Princeton Symphony Orchestra. Brał udział w znanych festiwalach muzycznych, m.in. „Rencontres Internacional Frederic Chopin a Nohant”, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, „Here and now New York Festival”, „Connecticut Virtuosi Opus Magnum”, Festiwal Fermata w Gdańsku. W programach swoich solowych recitali, obok znanych dzieł prezentuje również muzykę najnowszą, w tym prawykonania utworów współczesnych kompozytorów stworzonych dla niego z osobistą dedykacją. Pianista współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. z Natalią Walewską, Kingą Augustyn, Anną Mikolon, Anną Kingą Osior, Piotrem Pławnerem, Adamem Klockiem, Wojciechem Rajskim, Adrianem Sylveen, Jackiem Szymańskim, Dariuszem Wójcikiem, Krzysztofem Wroniszewskim, Alexandrem Peskanowem. Od kilku lat zajmuje się również działalność pedagogiczną –  m.in. wykłady i kursy zorganizowane przez Juilliard School of Music w Nowym Jorku i Leschetizky Association. Prowadzi klasę fortepianu w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni oraz w Prywatnej Szkole Muzycznej Concertino w Gdyni.  Rafał Lewandowski dokonał licznych nagrań dla wytwórni polskich i zagranicznych, oraz rozgłośni radiowych i TV.
Wybrana dyskografia artysty obejmuje m.in.:
Mozart – Koncerty fortepianowe KV 466, 595 (z orkiestrą PFK Sopot/dyr. K. Wroniszewski),
Chopin – Utwory wybrane (solo), Sonaty (solo i z K. Wroniszewskim)
Chopin – Andante Spianato i Polonez op. 22 (z orkiestrą Connecticut Virtuosi/dyr. Adrian Sylveen)
“Perły Polskiej Kultury”, „Piano&Violin”(solo I z N. Walewską)
Lili i Nadia Boulanger – Pieśni (z Anną Fabrello)
Antoni Rutkowski – Sonata (z Pawłem Kuklińskim)
Rene de Boisdeffre – duety (z Anną Mikolon)
Astor Piazzola – Pory Roku
„Zimny drań” – przeboje 20-lecia międzywojennego (z Dariuszem Wójcikiem i Trio Fogg)
Alicja Jonas – Suity fortepianowe (solo)

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj