A+ A A-

Śpiewnik domowy

WIOSNA MONIUSZKOWSKA

KONCERT Z CYKLU MUZYCZNE WIECZORY U LUTOSŁAWSKICH

27 kwietnia 2019 r. (sobota), godz. 18:00
Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38

KIM AE RAN (KOREA POŁUDNIOWA) – sopran
ROBERT CIEŚLA – tenor
JOANNA KACPEREK – fortepian

W programie m.in.: S. Moniuszko, M. Karłowicz, F. Chopin

WSTĘP WOLNY

AE RAN KIM
(fot. archiwum prywatne Artystki)
Urodziła się w Korei Południowej. Ukończyła studia wokalne na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Prof. Krystyny Szostek-Radkowej. Oraz w klasie Prof. Ewy Iżykowskiej.
Tuż po kursach mistrzowskich w  2012 ukończyła Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni.
Brała udział w międzynarodowych konkursach gdzie zdobyła laureatka.
Występowała jako solistka w licznych koncertach w Polsce i zagranicą.
2009 Warszawa:  „Uroczysty Koncert z okazji 90. rocznicy objęcia przez Ignacego Jana Paderewskiego teki pierwszego Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych II RP”
2010 Warszawa: Koncert z okazji „150 rocznicy Ignacego Jana Paderewskiego” na Zamku Królewskim
2011 Warszawa: wystąpiła w roli Mimi w Operze „Cyganeria”(wersja koncertowa) na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina.
2011 Wrocław: występ podczas „Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej”
W 2013 roku wystąpiła na scenie Rheinsberg Opera w Niemczech. Otrzymała rolę Scintilli w Operze „La Contatina” w wersji niemieckiej – „Die Kluge Bauerin” (J.A. Hasse).
W 2013 na specjalne zaproszenie wystąpiła w recitalu w Filharmonii w Kuwejcie.
W 2014, 2017roku wystąpiła na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej  w Operze „Don Giovanni” jako Donna Elvira (W.A. Mozart).
W lipcu 2014 wystąpiła podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 15-lecia Festiwalu „Od Chopina do Góreckiego”.
Od 2009 roku aż do dziś jest ściśle związana z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie pełni funkcję Koordynatora ds. studentów koreańskich oraz Asystenta na wydziale Wokalno-Aktorskim.

 

ROBERT CIEŚLA
(fot. archiwum prywatne Artysty)
Urodzony w Rzeszowie. Dyplom AMFC w Warszawie z wyróżnieniem w 1988. Studiował w Międzynarodowym Studio Operowym w Zurychu. Przez 16 lat solista teatrów niemieckich: Mannheim, Basel, Mainz, Karlsruhe, Braunschweig, Komische Oper Berlin, Saarbrücken, Nürnberg, itp. Śpiewał spektakle operowe także w Szwajcarii, Francji, Belgii, Luxemburgu, Austrii, itp. Występował pod batutą znanych dyrygentów np.: Stefanem Solteszem, Günterem Neuholdem, Ivanem Törzsem. Otrzymał szereg nagród m.in. na konkursach: Ady Sari, Verviers (Belgia), dwuletnie stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie, Polskim Radiem, Südwestfunk w Niemczech oraz TVP 1 i TVP 2. W 2005 przeprowadził przewód habilitacyjny w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2007 roku śpiewał z wielkim sukcesem partię Stefana w operze „Straszny Dwór" w Chicago. Odbył liczne tournée w Chinach śpiewając spektakle operowe i koncerty m.in. w Pekinie, Wuhan, Changsha 2012,2013, 2014. W 2005 ukończył studia z zakresu psychologii klinicznej na UKSW w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym. Jest autorem programu rehabilitacji pacjentów z chorobą niedokrwienną serca za pomocą ćwiczeń oddechowych i wokalnych. W 2011 wraz z pomysłodawczynią prof. Katarzyną Jankowską – Borzykowską utworzył Międzynarodowe Studium Pieśni na UMFC w Warszawie. W 2013 Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Od szeregu lat prowadzi też działalność edukacyjną wykładając na Uniwersytecie Muzycznym  Fryderyka Chopina. Współpracował również z Uniwersytetem Rzeszowskim  i Uniwersytem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie..
Prowadził szereg klas mistrzowskich m.in. w Rydze, Istambule, Linz. Od lat prowadzi warsztaty mistrzowskie na festiwalu „Chopin Górecki".
W 2012 i 2013 odbył tournée w ChinachW 2013 otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tytuł profesora sztuk muzycznych.
W 2015 był jurorem Międzynarodowego Konkursu im. V. Belliniego w Catanii we Włoszech, gdzie prowadził też kursy mistrzowskie.
W 2015 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal – Zasłużony dla Kultury Polskiej.
W 2016 śpiewał w przedstawieniu premierowym partię Alfreda w operze „La Traviata" G.Verdiego w Pekinie. W 2017 śpiewał w partię Alfreda w „La Traviata" w Barcelonie (w międzynarodowej obsadzie). Również w 2016 otrzymał Nagrodę Rektora I stopnia (zbiorową, za utworzenie Międzywydziałowego Studium Pieśni).
W 2017/2018 prowadził klasy mistrzowskie w Valencii i w Pekinie.
Studenci z klasy profesora otrzymywali wielokrotnie nagrody na międzynarodowych konkursach wokalnych (ostatnio w Włoszech, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Lucca dla studenta Lin Hao i II nagroda dla doktoranta Xionghua Qiao, Choi Wonhyeok – I nagroda na Turnieju Tenorów w Szczecinie 2018).

 

JOANNA KACPEREK
(fot. archiwum prywatne Artystki)
Pianistka Joanna Kacperek koncertowała w najważniejszych salach koncertowych w Polsce (m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio Koncertowe Polskiego Radia, Zamek Królewski w Warszawie, NOSPR w Katowicach) oraz poza jej granicami – między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Ukrainie, Kanadzie oraz Japonii. Występowała jako solistka z takimi orkiestrami, jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Moskiewska Akademicka Orkiestra Symfoniczna oraz Orkiestra Symfoniczna „Wirtuozi Lwowa”.
Zwyciężczyni międzynarodowych konkursów pianistycznych F. Chopina w Szafarni, B. Smetany w Pilźnie, M. Magina w Paryżu oraz ogólnopolskiego konkursu  W. Lutosławskiego w Warszawie. Pianistka zdobyła również nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Edwarda Griega w Bergen za najlepsze wykonanie utworu współczesnego - nagrodę przyznało Jury wraz z kompozytorem we własnej osobie. W 2017 roku, wraz ze skrzypaczką Roksaną Kwaśnikowską, Joanna zwyciężyła II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena zorganizowany przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Internationale Beethoven-Gesellschaft e.V.  oraz Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena.
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Ewy Pobłockiej (dyplom z wyróżnieniem). W ramach programu Erasmus+ Joanna studiowała również na Universität der Künste w Berlinie w klasie prof. Markusa Groh. Stypendystka Ministra Kultury oraz Prezesa Rady Ministrów.
Joanna Kacperek prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka, jak i kameralistka, występując z wokalistami oraz instrumentalistami. Pianistka tworzy duet ze skrzypaczką Roksaną Kwaśnikowską, wraz z którą m.in. reprezentowała Polskę na festiwalu Kyoto International Music Students Festival w Japonii (2015) oraz regularnie koncertuje w Polsce i poza jej granicami.  
Joanna uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów, jak m.in.: Dina Yoffe, Arie Vardi, Anna Malikova, Boris Berman, Nikolai Demidenko, Bernd Goetzke, Hinrich Alpers, Fumiko Eguchi, Philippe Giusano, Jiri Chlinka, Katarzyna Popowa – Zydroń,  Piotr Paleczny, Andrzej Jasiński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Świtała.
www.joannakacperek.pl
www.facebook.com/joannakacperekpianist

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj