A+ A A-

Witaj Ojczyzno

Koncert w ramach Łomżyńskich Obchodów Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia 2020, godz. 19:00
Park Jana Pawła II – Papieża-Pielgrzyma w Łomży

ANDRZEJ BATOR – baryton
PIOTR SAWICKI – skrzypce
MAŁGORZATA MARCZYK – fortepian
W programie: pieśni patriotyczne oraz utwory K. Kurpińskiego, H. Wieniawskiego, S. Moniuszki

WSTĘP WOLNY

ANDRZEJ BATOR
Baryton Ameryki, Australii i Europy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – dyplom w klasie śpiewu solowego prof. Marii Kunińskiej-Opackiej. Jest wychowankiem legendarnej Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze” występował w latach 70. Doskonalił sztukę wokalną pod kierunkiem gwiazd Metropolitan Opera i La Scali, m.in.: Evengeliny Colon i Bruno Pola.
W 1985 roku debiutował w USA w Teatrze Stamford Ct. partią Komandora w operze W.A. Mozarta „Don Giovanni”. W Nowym Jorku koncertował także z prof. Tadeuszem Sadłowskiem – wielkim pianistą polskiego pochodzenia. Pola Negri – światowej sławy aktorka Hollywood była admiratorką talentu Tadeusza Sadłowskiego, a Andrzej Bator miał przyjemność zaśpiewać dla niej m.in. „Polskie kwiaty”, „Tango Notturno”.
Najważniejsze wydarzenia muzyczne z udziałem artysty to m.in.: Galowy Koncert 10-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II w Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku (1988), Galowy Koncert 500-lecia odkrycia Ameryki w Teatrze Del Barrio w Nowym Jorku (1992), Galowy Koncert w ONZ dla ambasadorów z całego świata (1992), koncert w Londynie (Instytut Generała Sikorskiego) podczas uroczystości odsłonięcia portretu Królowej Matki namalowanego przez słynną artystkę Barbarę Hamilton (2002).
Odznaczony medalem im. Ignacego Paderewskiego, przyznawanym przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

 

 PIOTR SAWICKI
Skrzypek urodzony w Warszawie. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz I i II stopnia w Warszawie. W latach 2007-2012 studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Wydział Instrumentalny ze specjalnością – gra na skrzypcach. Swój warsztat muzyczny szlifował pod kierunkiem wielu wybitnych skrzypków i pedagogów. Współpracował z wybitnymi Magnificencjami skrzypcowej kultury muzycznej.
Zarówno doświadczenie jak i wykształcenie muzyczne doskonalił uczestnicząc w Przesłuchaniach Muzycznych, Koncertach, Konkursach w Polsce, jak i w działalności muzycznej – koncertując w bardzo wielu krajach świata. Oprócz Sal Koncertowych, ma w swoim dorobku występy: na Zamku Królewskim w Warszawie, w Salach Teatru Wielkiego, Filharmonii Narodowej i innych salach koncertowych oraz teatralnych.
Bierze udział w nagraniach płytowych, spektaklach, a także rozwija się pod kątem grania w Kwartecie klasycznym. Jako muzyk-statysta występował w serialu „Bodo” i „Belle Epoque”.
Ceni sobie szczególnie pracę skrzypka w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, bowiem promuje ona wiele gatunków muzycznych. Tym samym cieszy to publiczność dodając Jej empatii, czyli stanu spojrzenia na walory muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Gra na instrumencie współczesnego Artysty – lutnika, Pana Michała Różaka z Zakopanego-Kościelisko. Skrzypce w 2001 roku otrzymały drugą lokatę w Międzynarodowym Konkursie lutniczym w Mittenwald.

 

MAŁGORZATA MARCZYK
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Jerzego Maciejewskiego. Część studiów odbyła w Estonian Academy of Music and Theatre w Tallinie (Estonia) w klasie fortepianu rektora tamtejszej uczelni, Peepa Lassmanna. W maju 2016 roku uzyskała dyplom ukończenia Międzywydziałowego Podyplomowego Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Obecnie słuchaczka Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Swoje umiejętności z zakresu pianistyki zarówno solowej, jak i kameralnej doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich i seminariach pianistycznych w Polsce i za granicą (m.in. w Royal College of Music w Londynie, uzyskując II nagrodę za najlepszy występ podczas finałowego koncertu uczestników kursu). Współpracowała z najznakomitszymi artystami światowej pianistyki (Elżbieta Tarnawska, Andrzej Jasiński, Andrzej Tatarski, Roustem Saitkoulov, Kevin Kenner).
Uczestniczyła w wielu konkursach solowych i kameralnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, zdobywając m.in. wyróżnienie w XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego – Łomianki/Izabelin 2012. W 2013 roku brała udział w międzynarodowym projekcie orkiestrowym „I, Culture Orchestra”, zrzeszającym młodych muzyków z Europy Wschodniej, w ramach którego koncertowała w Polsce, Szwecji, Danii, Estonii, Ukrainie, Islandii oraz podczas Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
Jako solistka i kameralistka koncertuje w wielu miastach Polski i poza jej granicami. Nieprzerwanie współpracuje z wieloma instytucjami kultury oraz uczestniczy w licznych festiwalach muzycznych (Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej, Podlaski Festiwal Nauki Sztuki Filharmonia Narodowa, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne,). Na polu kameralistyki, którą darzy szczególnym zainteresowaniem, współpracuje z wieloma instrumentalistami i wokalistami, wykonując głównie utwory polskich kompozytorów. Preferencje repertuarowe pianistki kierują się ku muzyce kameralnej XIX i XX wieku. Wraz z wiolonczelistką Anną Wróbel podczas licznych koncertów, projektów i festiwali dokonała wielu wykonań i prawykonań polskich dzieł muzyki wiolonczelowej.
Od 2014 roku nieprzerwanie współpracuje z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej, Obecnie zatrudniona na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Jest pianistką w klasie śpiewu solowego ad. dr hab. Adama Zdunikowskiego we współpracy z Zakładem Wokalistyki Wydziału Instrumentalno–Pedagogicznego w Białymstoku. Prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj