A+ A A-

Viva Vivaldi

30 maja 2020, godz. 18:30
strona internetowa www.filharmonia.lomza.pl

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI - dyrygent

ANNA MARIA STAŚKIEWICZ – skrzypce
CEZARY GÓJSKI – skrzypce
PIOTR SAWICKI – skrzypce
ADRIAN STANCIU – altówka
ZUZANNA SOSNOWSKA – wiolonczela
SYLWESTER SOBOLA – obój

W programie: A. Vivaldi, A. Marcello, F. Geminiani, T. Albinoni, A. Corelli

 

ANNA MARIA STAŚKIEWICZ
(fot. Anita Wąsik-Płocińska)
Anna Maria Staśkiewicz jest laureatką III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r, laureatką I nagrody i nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie im.K. Szymanowskiego w Łodzi, zwyciężczynią Ogólnopolskich Przesłuchań Skrzypków w Elblągu, XVI Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze.
Skrzypaczka ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła również pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej.
Skrzypaczka koncertowała w: Albanii, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Estonii, Gruzji, Japonii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, USA, we Włoszech, na Ukrainie, Litwie i Łotwie a także w wielu miastach Polski. Współpracowała z większością krajowych zespołów filharmonicznych (Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódz, Poznań, Toruń, Warszawa, Zielona Góra), a ponadto z Narodowa Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia "Amadeus", Polską Orkiestrą Radiową, Polish Art Philharmonic, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy "Aukso", Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum", Orkiestrą Kameralną "Wratislavia", Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Viva. Wśród zagranicznych zespołów, które jej partnerowały, znajduja się orkiestry kameralne z Kaliningradu i Zurychu oraz symfoniczne z Ankary, Getyngi, Tirany i Sao Paulo.
Anna Maria Staśkiewicz wystąpiła w charakterze solistki na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Municipal Theatre w Sao Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Laeiszhalle, Grosser Konzertsaal w Hamburgu,Konzertsaal im Kulturpalast w Dreznie, Musikvereinssaal w Wiedniu, Raitt Recital Hall w Malibu (USA), Hatch Recital Hall, Eastman School of Music w Rochester ( USA), Grossmunster w Zurichu, Kioi Hall w Tokio, Auli UAM w Poznaniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studio S1 PR im. W.Lutosławskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie.
Anna Maria Staśkiewicz jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Yamaha Europa oraz laureatką programu stypendialnego "Młoda Polska".
Od 2015 roku pracuje w orkiestrze Sinfonia Varsovia na stanowisku koncertmistrza.

 

CEZARY GÓJSKI
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Warszawie w klasie prof. Józefa Laskowskiego. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Marka Zebury oraz Pawła Rybkowskiego.
Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, filia w Białymstoku w klasie wykł. Dariusza Garbacza. Podczas studiów czynnie uczestniczył w licznych seminariach, kursach, warsztatach i konsultacjach prowadzonych m. in. przez N. Meyerscough, M. Rezler, T. Tomaszewskiego, K. Podejko, K. Olechowskiego, J. Staniendę.
Jeszcze w czasie studiów nawiązał stałą współpracę z orkiestrą Sinfonia Viva, w której pracuje na stanowisku koncertmistrza. W 2004 rozpoczął pracę w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Pracował tam do roku 2009, gdzie przez ostatnie 2 lata pełnił funkcję I skrzypka – I głos. W 2012 roku objął stanowisko koncertmistrza w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Oprócz gry w orkiestrach i zespołach kameralnych realizuje się również jako solista. Do ważniejszych występów zalicza się wykonanie Koncertu skrzypcowego fis-moll op.14 Henryka Wieniawskiego z towarzyszeniem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec J.S. Bacha BWV 1043 z orkiestrą Sinfonia Viva, Koncertu G-dur Józefa Haydna z muzykami Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, a także Koncertu na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego podczas koncertu wieńczącego Warsztaty Orkiestrowe Ars Musica w Suwałkach w 2013 roku.
Jako solista współpracował z takimi dyrygentami jak: Michał Klauza, Tomasz Radziwonowicz, Jan Miłosz Zarzycki czy Łukasz Borowicz.
Od roku 2007 pracuje jako nauczyciel skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Suwałkach, gdzie z pasją przekazuje wiedzę muzyczną młodszym pokoleniom.

 

PIOTR SAWICKI
Skrzypek urodzony w Warszawie. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz I i II stopnia w Warszawie. W latach 2007-2012 studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Wydział Instrumentalny ze specjalnością – gra na skrzypcach. Swój warsztat muzyczny szlifował pod kierunkiem wielu wybitnych skrzypków i pedagogów. Współpracował z wybitnymi Magnificencjami skrzypcowej kultury muzycznej.
Zarówno doświadczenie jak i wykształcenie muzyczne doskonalił uczestnicząc w Przesłuchaniach Muzycznych, Koncertach, Konkursach w Polsce, jak i w działalności muzycznej – koncertując w bardzo wielu krajach świata. Oprócz Sal Koncertowych, ma w swoim dorobku występy: na Zamku Królewskim w Warszawie, w Salach Teatru Wielkiego, Filharmonii Narodowej i innych salach koncertowych oraz teatralnych.
Bierze udział w nagraniach płytowych, spektaklach, a także rozwija się pod kątem grania w Kwartecie klasycznym. Jako muzyk-statysta występował w serialu „Bodo” i „Belle Epoque”.
Ceni sobie szczególnie pracę skrzypka w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, bowiem promuje ona wiele gatunków muzycznych. Tym samym cieszy to publiczność dodając Jej empatii, czyli stanu spojrzenia na walory muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Gra na instrumencie współczesnego Artysty – lutnika, Pana Michała Różaka z Zakopanego-Kościelisko. Skrzypce w 2001 roku otrzymały drugą lokatę w Międzynarodowym Konkursie lutniczym w Mittenwald.

 

ADRIAN STANCIU
Adrian Stanciu urodził się w Iaşi w Rumunii, w rodzinie z wieloletnią tradycją muzyczną. Już jako sześciolatek pobierał lekcje gry na skrzypcach, aby w wieku lat czternastu rozpocząć grę na altówce.
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego „George Enescu” w Iaşi i Uniwersytetu Muzycznego MDW w Wiedniu. Już podczas studiów, które ukończył z wyróżnieniami oraz specjalnymi nagrodami za wybitne osiągnięcia, doceniono jego talent muzyczny przyznając mu liczne, międzynarodowe stypendia artystyczne m.in. Stypendium Yehudi Menuhin (2011), ECMA (2012) czy NASOM – The New Austrian Sound of Music (2015).
Zdobywca wielu nagród jako solista i altowiolista kwartetu smyczkowego. Do najważniejszych należą: Międzynarodowy Konkurs „George Georgescu” (Rumunia) 2003 - 1. miejsce oraz 2004 - 1. miejsce, Nagroda Albana Berga, Nagroda Kreneka oraz Nagroda Artis w konkursie „ISA-Wettbewerb” w Reichenau (Austria), Grand Prix Festiwalu „Aix-en-Provence“ 2012 (Francja), 1. miejsce w Konkursie „Windisch“ 2014 w Wiedniu (Austria), 2. miejsce i Nagroda Publiczności „Peter Druce” oraz Nagroda „Musica Viva Australia” na Międzynarodowym Konkursie „Melbourne International Chamber Music Competition” 2015 (Australia).
Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich pod czujnym okiem znakomitych profesorów i pedagogów muzycznych m.in. u Ivry Gitlisa, Harolda Schlichtiga, Gerharda Schulza i Miguela da Silvay.
Adrian Stanciu współpracuje z wieloma znakomitymi dyrygentami i orkiestrami jako solista oraz członek orkiestry. Występował w największych salach koncertowych Europy, Ameryki Południowej i Australii, m.in. Wigmore Hall London, Beethoven Haus Bonn, Grand Théâtre de Bordeaux, Ateneum Bukareszt, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Melbourne Recital Centre. Jego dotychczasowy dorobek artystyczny wieńczą liczne nagrania dla radia i telewizji oraz nagranie kilku płyt.

 

ZUZANNA SOSNOWSKA
Zuzanna Sosnowska to jedna z najbardziej obiecujących i utalentowanych polskich wiolonczelistek młodego pokolenia. Jest laureatką 1. Nagrody ex aequo na X Międzynarodowym Konkursie im. W. Lutosławskiego w Warszawie w 2015 r. oraz wielu innych nagród na konkursach w Niemczech,  Austrii,  Chorwacji, Serbii, Włoszech,  Kanadzie i Chile.
Po ukonczeniu studiów magisterskich w Hochschule für Musik w Weimarze w klasie W.E.Schmidta w 2018 r. kontynuuje naukę w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie u J.P.Maintza i F. Ariasa.
Zuzanna koncertuje jako solistka, w duecie Sosnowska-Garcías oraz jako członek Polish Soloists i Ensemble Esperanza w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, Austrii, Norwegii, Holandii, we Francji, Hiszpanii, Włoszech i Namibii. Jako solistka grała pod batutą m.in. Maestro A. Wita, T. Strugały, J, Olefirowicza, M. Mosia, A. Humali, J.M. Zarzyckiego, J. Błaszczyka czy A. Klocka z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową, AUKSO, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Młodą Polską Filharmonią, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Suwalskiej, Pforzheim Philharmonie, Junge Kiel Philharmonie, Metamorphosen Berlin, Orchestra Cambra de Mallorca. Jest zapraszana na festiwale i cykle koncertów takie jak m.in. Festival Claclas w Hiszpanii, Krzyżowa Music oraz Basso – Biennale Dźwięków Niskich i Letnie koncerty na Grochowskiej w Warszawie, Music Connects w Szwajcarii, Musikfest Goslar, Chamber Music Connects the World  w Niemczech.
W listopadzie 2018 Zuzanna dokonała nagrania archiwalnego dla Polskiego Radia  I Koncertu Wiolonczelowego G. Bacewicz wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia pod batutą Bassem Akiki.
W 2019 w Teatrze Narodowym w Madrycie roku artystka otrzymała nagrodę specjalną Królowej Sofii z rąk Jej Wysokości.
www.zuzanna-sosnowska.com

 

 

SYLWESTER SOBOLA
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego  w Katowicach, którą ukończył w 1986 roku w klasie oboju prof. Edwarda Mandery.
W latach 1986-1991 pracował w Polskiej Filharmonii Kameralnej Wojciecha Rajskiego w Sopocie. W latach 1991-1997 pracował w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach .Od 1997 roku jest solistą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
W latach 1992-2001 prowadził klasę oboju w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu gdzie uzyskał tytuł adiunkta I stopnia z tytułem doktora. Od 2002 roku jest wykładowcą oboju w Białostockiej Filii Uniwersytetu  Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi seminaria metodyczno - programowe dla nauczycieli szkół muzycznych I i II stopnia. Jest jurorem konkursów krajowych i zagranicznych. Wielu absolwentów jego klasy oboju pracuje obecnie w różnych placówkach kulturalnych i oświatowych takich jak filharmonia, teatr muzyczny i szkoła muzyczna.
Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju np. Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Radiowa Orkiestra Symfoniczna w Warszawie i inne. Prowadzi działalność artystyczną jako solista i kameralista, dokonał wielu nagrań archiwalnych i płytowych oraz wykonał wiele premier operowych. Koncertował w takich krajach jak:  Japonia, Chiny, Niemcy, Dania, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Emiraty Arabskie, Oman, Liban i inne.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj