A+ A A-

Per la Notte di Natale

KONCERT W RAMACH ŁOMŻYŃSKIEJ WIECZERZY WIGILIJNEJ

15 grudnia 2019, godz. 19:00
Muzeum Diecezjalne w Łomży, ul. Giełczyńska 20A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
MANFREDO DI CRESCENZO (WŁOCHY) – dyrygent
ANASTASIA ABRYUTINA (ROSJA) – kontralt
ANTON NICULESCU (RUMUNIA) – wiolonczela
TIZIANA PERNA (WŁOCHY) – basso continuo
W programie m.in.: L. Boccherini, A. Corelli

WSTĘP WOLNY

MANFREDO DI CRESCENZO
Manfredo Dorindo di Crescenzo ukończył studia w zakresie: fortepianu w Konserwatorium “Santa Cecilia” w Rzymie, kompozycji, muzyki chóralnej i dyrygentury chóralnej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro, orkiestracji na Konserwatorium N. Piccinniego w Bari oraz dyrygentury orkiestrowej w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro.
Ukończył również kurs specjalizacyjny w zakresie gry na fortepianu na “Accademia Musicale Pescarese” w klasie Maestro Bruno Mezzeny. W październiku 1996 roku brał udział w seminarium polifonii sakralnej oraz chorału gregoriańskiego, które prowadzili Piergiorgio Righele i Bonifacio Baroffio. Brał również udział w międzynarodowym kursie dyrygentury orkiestrowej prowadzonym przez Maestro Piero Bellugiego we Florencji oraz kursie specjalizacyjnym dla dyrygentów orkiestrowych prowadzonym przez Maestro Nicola Samale w Rzymie.
Wielokrotnie występował zarówno we Włoszech, jak i na całym świecie: Szwajcarii, Lichtensteinie, Austrii, Niemczech, Urugwaju, Argentynie, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Anglii, Grecji, Bułgarii i Chorwacji. Był zapraszany na włoskie i międzynarodowe festiwale: Castellarte 1991-1992, Rapallo Musica 1992, Landshut Musikfestpiel 1990, Stadterding Musik, Festival Mozarteum, Musica sotto le Stelle Pescara 1998, Pescara Musicarte 1997-1999-2002, Basilea Musikfestpiel 1998, Rassegna Internazionale di Musica “Historia Sacra et Saecularis” (Rzym), I Pomeriggi Musicali (10. edycja w Avezzano), Note di Classe (18. edycja we Flaiano Theatre w Pescara), 4. International Festival “al dolce vento dei fiati” (Ortona), 6. International Festival “Musica a… Per… di… Fia… to…” (Celano), Festival Internazionale dell’Engadina (Sankt Moritz), Fondi Music Festival (Fondi).
Dyrygował wieloma orkiestrami, m.in: “Constantinus Chamber Orchestra” w Belgradzie, “Eleazar de Carvalho” Chamber Orchestra w Fortaleza (Brazylia), “Anello Musicale” Symphonic Orchestra w Rzymie, “I Fiati Italiani” Orchestra w Novara, Orchestra Sinfonica Marchigiana, “Corelli Chamber Orchestra” w Roseto degli Abruzzi, “N. Rota” Conservatory Orchestra w Monopoli.
Dyrygował następującymi operami: “La Serva Padrona” i “Livietta e Tracollo” G.B. Pergolesiego, “La Canterina” J. Haydna, “La Dirindina” D. Scarlattiego, “Il Campanello” i “Don Pasquale” G. Donizettieog, “La Cambiale di Matrimonio” i “La Cenerentola” G. Rossiniego, “Le Nozze di Figaro”, “Don Giovanni” i “Lo Sposo Deluso” W.A. Mozarta, “Madama Butterfly” G. Pucciniego, “La Traviata” i “Rigoletto” G. Verdiego.
Występował i nagrywał dla telewizji “Canal 5 Sodre” w Urugwaju oraz "RTL" w Niemczech. Gra w duecie fortepianowym na 4 ręce razem z pianistką Tiziana Perna.
Jest autorem kompozycji na fortepian solo oraz na skrzypce z fortepianem, m.in.: “Indisso”, “Esatonal”, “Serinteg”, “Emme”, “Forsimme” i “Staton”. Napisał również muzykę do sztuki teatralnej Michela De Gelderode pt. “Escuriale”.
Jest autorem dwóch podręczników dla konserwatoriów muzycznych: "15 Prove d'esame per la Licenza di Teoria, Solfeggio e Dettato Musicale" oraz "210 Dettati Melodici", wydanych przez wydawnictwo Casa Editrice Primo Tema of Pescara. Wykładał kompozycję i teorię muzyki w europejskim projekcie “Scala”, który był prowadzony przez “Sound Society” Association of Roseto degli Abruzzi.
w 1999 roku nagrał płytę z urugwajską sopranistką Beatriz Lozano zawierającą romanse na głos i fortepian Francesco Paolo Tostiego. Razem z Corelli Chamber Orchestra w 2002 roku zagrał finałowy koncert na 53. Festiwalu “Premio Michetti” w Francavilla al Mare, a w październiku 2003 roku odbył tournee koncertowe na trasie: Saloniki (Grecja), Sofia (Bułgaria), Zagrzeb (Chorwacja), Kreuzlingen, Bazylia i Zurich (Szwajcaria). Latem 2003 roku z tą samą orkiestrą wystąpił na 5. Festiwalu “Musica Sotto le Stelle” odbywającym się w klasztorze Santa Maria w opactwie Propezzano, z którego to koncertu została wydana płyta DVD. W 2004 roku z Corelli Chamber Orchestra wydał podwójny album CD zawierający wcześniej nie nagrane kompozycje Michele Mascittiego oraz Fedele Fenaroliego.
Prowadzi seminaria i koncery omawiane w wielu liceach i uniwersytetach w regionach Abruzzo i Lazio. Jest krytykiem muzycznym współpracującym z czasopismem Abruzzo nel Mondo.
Był dyrektorem artystycznym 8. edycji festiwalu "I Luoghi della Musica", który odbywał się w Panteonie, Bazylice San Vitale i Museo Nazionale Romano w Rzymie, 13. Fesitwalu "Castellamar’Adriatico... La Musica fra Passato e Presente", który odbywał się w Museo d'Arte Moderna w Pescara, 14. Festiwalu "Propezzano Opera Festival", odbywającym się w klasztorze Santa Maria opactwie Propezzano, Morro D’Oro, 19. Rosburgo Music Festival, odbywającym się w Villa Comunale w Roseto degli Abruzzi.
Wykłada praktykę chóralną w Konserwatorium N. Roty w Monopoli.
2 czerwca 2007 roku Manfredo di Crescenzo za swoje artystyczne osiągnięcia został odznaczony przez Prezydenta Włoch orderem “Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana”.

 

ANASTASIA ABRYUTINA
W 2003 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział logopedii i psychologii na Moskiewskim Uniwersytecie Pedagogicznym. Jest nauczycielem języka rosyjskiego w szkole podstawowej.
W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem College of Arts im. G.P. Vishnevskaya w klasie śpiewu Eleny Gridasovej. Zwyciężczyni International Shostakovich Competition w Moskwie.
W 2012 roku przeniosła się do Włoch, gdzie rozpoczęła studia w Niccolo Piccinni Conservatory w Bari w klasie śpiewu operowego Giacomo Colafelice, które ukończyła w roku 2018 z najwyższym wynikiem.W 2014 roku nagrał "Credo" Niccolo Picciniego, które znalazło się na albumie "Sakros" (wytwórnia Digressione Music). W 2018 roku dla tej samej wytwórni nagrała "Stabat Mater" Fedele Fenarolego.
Występowała jako solistka w projekcie Emanuele Arciuli “Embracing the Universe”, który prowadził Maestro Pelliccia. Projekt miał swoją premierę w Bari w Petruzzelli Theatre, razem z Niccolo Piccinni Conservatory Orchestra oraz chórem “Ensemble Vocale Florilegium Vocis”. Wykonywała również “San Nicola di Bari” G. Bononciniego (premiera w Katedrze w Bari) pod batutą Vito Paternoster. Występowała na Traetta Opera Festival razem z Bari Metropolitan Symphony Orchestra pod batutą Vito Clemente oraz na Rosburgo Music Festival wykonując "Stabat Mater" F. Fenarolego pod batutą Manfredo Di Crescenzo.
W 2016 roku wystąpiła w operze “La liberazione di Ruggiero dall’isola di Alcina” w roli Melissy pod batutą Elena Sartori. Opera była wystawiona w National Picture Gallery of Ferrara, Palazzo dei Diamanti.
W 2017 roku wystąpiła w operze "Rigoletto" Giuseppe Verdiego w roli Maddaleny razem z Corelli Chamber Orchestra pod batutą Manfredo Di Crescenzo w klasztorze Santa Maria di Propezzano w Morro d’Oro.
W kwietniu 2019 roku wystąpiła na Traetta Opera Festival w Traetta Theatre in Bitonto, gdzie kreowała rolę Menichiny w operze “Buovo d’Antona” T. Traetty.

 

ANTON NICULESCU
Anton Niculescu urodził się w Bukareszcie, jako jedyny syn w rodzinie muzyków. Pierwszych lekcji muzyki udzilał mu ojciec, który był wiolonczelistą-solistą w Bucharest Broadcasting Orchestra. Następnie uczył się u Radu Aldulescu, Antonio Janigro i Daniila Safrana. W wieku 12 lat miał swój pierwszy koncert w Sala Mica R.S.R. w Bukareszcie, jako 14-latek wykonał jako solista koncert E. Lalo z Moldova Philharmonic Orchestra w Jasi. Jest laureatem wielu konkursów, był koncertmistrzem wiolonczel w Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro Comunale we Florencji oraz w Teatro V. Bellini w Katanii.
Koncertuje we Francji, Danii, Niemczech, Szwajcarii, Rumunii, Austrii, Hiszpanii, na Węgrzech, we Włoszech, w Belgii, Portugalii, na Maderze, w Turcji, na Cyprze, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Grecji, Japonii, Hong-Kongu, Arabii Saudyjskiech, Afryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Korei, Meksyku, Brazylii, Wenezueli, Ekwadorze, Argentynie, Peru, Kazachstanie i Uzbekistanie, występując jako solista z orkiestrami, w zespołach kameralnych oraz grając recitale. Nagrywa dla radia i telewizji.
Jego studenci są od lat zwycięzcami niemieckiego konkursu Jugend Musiziert oraz wielu innych międzynarodowych konkursów.
W Rumunii jest koncertmistrzem wiolonczel w Brasov oraz w Oradea Philharmonic Orchestra. Od 1997 roku jest honorowym członkiem Academia Filarmonica di Bologna we Włoszech, które powstało w 1666 roku.
Jest założycielem rumuńskiej fundacji Euterpe Foundation, która wspiera młodych, utalentowanych muzyków. Jest członkiem The Zurich String Trio, Trio di Vienna oraz Oistrach Ensemble. Gra z takimi pianistami, jak Bruno Canino, Pavel Gililov i wielu innych.
Od 2017 roku jest dyrektorem generalnym Brasov Philharmonic.
Gra na wiolonczeli Pietro Guarnieri – Mantova 1709.

 


RICCARDO MUTI
... Impressive professionality and musicality....
MSTISLAV ROSTROPOVICI
... An outstanding cellist with technical perfection and profound understanding....
EUGEN JOCHUM
... He is an artist full of sympathetic understanding musicality and professional technical perfection....
DANIIL SAFRAN
... I had the chance to listent to Anton Niculescu several times, his natural musicality and his masterly technical ability characterize a soloist of high standard...
ZUBIN MEHTA
... Anton Niculescu is a great soloist from all musical points of view, he is in perfect control of his instrument and performing produces a lasting impression on the audience...
RADU ALDULESCU
... A marvellous cellist indeed, a great musician, his technical skill is impressive....
CARLO MARIA GIULINI
... My highest esteem for his art and my very best wishes for success and the future....

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj