A+ A A-

Divertimento

15 października 2020, godz. 18:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży

FILHARMONIA KAMERALNA IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
HUBA HOLLÓKŐI (WĘGRY) – dyrygent
Laureat I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Muzyki Współczesnej GIANCARLO FACCHINETTI w Brescia (Włochy)

KLAUDIUSZ BARAN – akordeon, bandoneon
W programie m.in.: L. Weiner, A. Piazzolla, P. Łukaszewski


Wydawcą utworów Pawła Łukaszewskiego
jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Ceny biletów od 3 zł do 18 zł

- bilet normalny - 18 zł
- bilet ulgowy - 13 zł (przysługuje dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów)
- bilet rodzinny - 13 zł dla osoby dorosłej, 6 zł dla dziecka
- Karta Dużej Rodziny - 6 zł dla osoby dorosłej, 3 zł dla dziecka

 

HUBA HOLLÓKŐI
Urodzony na Węgrzech Huba Hollókői rozpoczął naukę na skrzypcach w wieku 4 lat. Po ukończeniu Liszt Academy of Music w Budapeszcie, kontynuował studia dyrygenckie na prestiżowej Sibelius Academy w Helsinkach. Jest laureatem wielu nagród zarówno jako skrzypek, jak i dyrygent, wśród których można wymienić konkursy: János Koncz Violin Competition, 2nd Citta'di Brescia Giancarlo Facchinetti International Conducting Competition.
Współpracuje jako dyrygent z wieloma orkiestrami i solistami na całym świecie, m.in.: Netherland Philharmonic Orchestra, Residentie Orchestra, Noord Netherland Orchestra, Dutch Ballet Orchestra, Lahti Symphony Orchestra, Sønderjyllands Symphony Orchestra, OSUG Symphony Orchestra (Meksyk). W 2017 roku zadebiutował w Concertgebouw (Holandia) wraz z Philharmonie Südwestfalen. W tym samym roku pracował jako asystent Semjona Bychkova w Royal Concertgebouw Orchestra.
Dyrygował wieloma prawykonaniami kompozycji współczesnych, m.in. na: festiwalu Iubiți Muzica Româneasca! w Ordea, z UMZE Ensemble w Budapeszcie; przygotowywał również premierę opery Monique Krüs "Anne Frank". Zebrał entuzjastyczne recenzje za prowadzone przez siebie opery: "Carmen" Bizeta, "Rigoletto" Verdiego, "Czarodziejski flet", "Wesele Figara", "Cosi fan tutte" Mozarta i "Fidelio" Beethovena" w Finlandii oraz "Don Giovanni" Mozarta w Holandii.
Na Węgrzech Hollókői na stałe współpracuje z MÁV Symphony Orchestra i Danubia Symphony Orchestra oraz z  Miskolc Symphony Orchestra i Budapest Strings. W sezonie 2020-21 zadebiutuje z Győr Symphony Orchestra i Kecskemét Symphony Orchestra.
W latach 2015-2017 był dyrygentem-asystentem w Netherlands Radio Philharmonic Orchestra, gdzie współpracował z takimi dyrygentami jak: Markus Stenz, Bernard Haitink, Edo de Waart, John Adams, Vladimir Jurowski. W międzyczasie dyrygował w Dutch Ballet w Hadzie przez dwa sezony.
Oprócz studiów dyrygenckich w klasach Leifa Segerstama i Jormy Panula w Sibelius Academy, Hollókői ukończył Dutch National Master Orchestral Conducting program w klasach takich dyrygentów jak: Jac van Steen, Kenneth Montgomery i Ed Spanjaard. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Kurta Masura, Johannesa Schläeflia, Zoltána Peskó, Atso Almila i Yuriego Simonova.
Jako skrzypek-solista Hollókői koncertował na Węgrzech, w Anglii, Niemczech, we Włoszech, w Finlandii, Austrii, Holandii i Japonii. w 2010 roku występował wraz z Eiji Oue na "NDR Musiktag - Hannover" (Vivaldi: 4 pory roku). Jest zapraszany na międzynarodowe festiwale, m.in.: Young Hungarian Talents in Focus w Londynie, Herbstliche Musiktage w Bad Urach oraz Helsinki's Musica Nova. Pracował przez dwa sezony jako koncertmistrz w Joensuu City Orchestra i Vaasa City Orchestra.
Huba Hollókői był jednym z trzech finalistów na 53. Besancon International Conducting Competition (2013). W 2014 roku otrzymał stypendium Anton Kersjes Fonds, a w 2019 stypendium Finnish Cultural Foundation. Jest organizatorem kursów mistrzowskich MasterclassBudapest, gdzie również prowadzi zajęcia, jako asystent Jormy Panula.

 

KLAUDIUSZ BARAN
(fot. Emilia Stec)
Artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. Wartość jego muzycznych kreacji była wielokrotnie doceniana w entuzjastycznych recenzjach, nagrodach na konkursach instrumentalnych, nominacjach i nagrodach artystycznych. W roku 2003 jako pierwszy akordeonista otrzymał nagrodę FRYDERYKA w kategorii  Album Roku Muzyka Kameralna, za album „Astor Piazzolla –Tango” nagrany dla wytwórni SonyClassical, a w 2020 roku kolejne dwie statuetki w kategoriach: Album Roku Muzyka Symfoniczna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, za album „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności”.

„Maestria wykonawcza, sugestywna interpretacja, szczerość wypowiedzi!”
Monika Partyk, Ruch Muzyczny

Ze swobodą porusza się w różnorodnym repertuarze wielu epok, największe jednak uznanie wzbudzają jego interpretacje muzyki najnowszej, w tym prawie 50 prawykonań dzieł solowych, kameralnych i z towarzyszeniem orkiestr, z których większość była mu dedykowana albo powstała z jego inspiracji. Jego wielką namiętnością jest argentyńskie tango, w szczególności związane z Astorem Piazzollą tango nuevo,wirtuozowsko wykonywane na bandoneonie, który jako pierwszy polski instrumentalista wprowadził na sale koncertowe, a odzwierciedlające jego temperament, młodzieńczą energię, a zarazem muzyczną dojrzałość i potrzebę twórczego formowania scenicznej prezentacji. Współtworzył i był liderem najsłynniejszych formacji tangowych takich jak Tangata Quintet czy Machina del Tango,kreujących polską kulturę tanga.

„Utwory w szlachetnych interpretacjach Klaudiusza Barana, prawdziwie zajaśniały pełnym blaskiem”
Anna Woźniakowska, Dziennik Polski

Jako pierwszy akordeonista wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej, jak i większością najważniejszych polskich orkiestr. Wśród jego licznych partnerów w rozmaitych projektach muzyki kameralnej, znajdziemy takich mistrzów jak: Ivan Monighetti, Roby Lakatos, Julius Berger, Konstanty Andrzej Kulka i wielu innych. Jako muzyczny kameleon, odnajduje i czerpie inspirację z innych muzycznych światów; tworzy grupę world music, jako muzyk sesyjny nagrywa muzykę filmową i rozrywkową, towarzyszy piosence aktorskiej.

„Muszę podkreślić mój zachwyt talentem Klaudiusza Barana”
Adam Suprynowicz, Ruch Muzyczny

W sobie tylko wiadomy sposób, potrafi połączyć aktywność artystyczną z działalnością pedagogiczną i organizacyjną. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ponad 200-letniej, najbardziej rozpoznawalnej polskiej uczelni. W 2016 roku został wybrany jej Rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj