A+ A A-

Lutosławski i Jego inspiracje

21 marca 2013 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala Koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2
FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
GABRIELE PEZONE (WŁOCHY) - dyrygent
MARTA MAGDALENA LELEK – skrzypce
W programie: J. Haydn, W.A. Mozart, W. Lutosławski

WSTĘP WOLNY


GABRIELE PEZONE
Gdy był młody zdobywał swoje pierwsze nagrody na konkursach kompozycji. W międzyczasie całe jego zainteresowanie muzyką skupiło się na muzyce ludowej: od 1998 do 2000 grał w kapeli w swoim rodzinnym mieście na instrumencie squeeze-box, z którą występował we Włoszech i pozostałych krajach całej Europy.

Rozpoczął naukę gry na fortepianie w klasie Antonio Lucianiego (ucznia Vincenzo Vitale), oraz w 2008 roku ukończył Studia na Wydziale Romanistyki w Konserwatorium im. O. Respighiego. Następnie kształcił się pod kierunkiem Alessandra Ammari i Roberto Prossedi, z którym wykonał koncert na cztery ręce podczas "Festival Pontino 2009". Obecnie uczy się w klasie organów i kompozycji organowej w klasie Luigi Sacci (ucznia Fernando Germaniego). Studiuje również kompozycję, kontrapunkt i fugę w klasie Alberto Meoli, muzykę chóralną i dyrygenturę w klasie Mauro Bacheriniego oraz improwizację organową w klasie Stefano Rattiniego.

Studiował także dyrygenturę orkiestrową w klasie Narciso Sofii, Manlio Benziego, Nicola Samali i Deiana Pavlova; pod ich kierunkiem dyrygował Corelli Chamber Orchestra w "La Cenerentola" (G. Rossini), "Don Pasquale" (G. Donizetti), "Weselu Figara" i "Don Giovannim" (W.A. Mozart) oraz Vidin State Philarmonic Orchestra (Bułgaria) w I, IV, V, VI i VII Symfonii L. van Beethovena oraz III Symfonii "Szkockiej" F. Mendelsshona.

Jest założycielem On jest założyciel Orkiestry Kameralnej "Citta di Fondi" i "SoundTrack Ensemble", zespołu instrumentalnego złożonego z młodych muzyków z Południowego Lacjum. Jest sekretarzem Komisji Muzyki Sakralnej oraz Śpiewu" w Archidiecezji Gaeta i organistą tej samej Archidiecezji. Ukończył 3-letnie studium dyrygentury muzyki liturgicznej pod kierunkiem Marco Frisina. Jest prezesem Stowarzyszenia Muzycznego Sergieja Rachmaninowa i Ferruccio Busoniego, z którym zorganizował wiele wydarzeń kulturalnych.

W 2006 roku z kompozycją "Mozarteum" wygrał V edycję Międzynarodowej Nagrody "Giuseppe Sciacca", prestiżową nagrodę przyznawaną przez Włoskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

Jest dyrektorem artystycznym "settimana Culturale Fondana" (Tygodnia kultury w Fondi), który prezentuje 40 wydarzeń kulturalnych w ciągu 8 dni, Kursów mistrzowskich "InFondi Musica" oraz członkiem "Campus Internazionale di Musica di Latina". Był agentem artystycznym musicalu "Wojtyla generation love rock" (muzyka i słowa Raffaele Avallone). Wiele z jego występów był transmitowanych w telewizji SAT2000, Radio Maryja i TVP. Wraz z Leone Keith Tuccinardim tworzy "Duo Pianistico Pontino", z którym ostatnio występowali w Pescara, Teramo, Rzymie i Mediolanie, odnosząc wielki sukces. Oprócz działalności artystycznej, uczy również gry na fortepianie w "ARS" Musical Studies Centre w swoim rodzinnym mieście.

Kończy również studia na Wydziale Inżynierii Komputerowj "Sapienza" na Rzymskim Uniwersytecie.MARTA MAGDALENA LELEK
Jest uważana za jedną z najlepszych i najciekawszych polskich skrzypaczek. Recenzje podkreślają jej piękny dźwięk, muzykalność, energię, doskonałą technikę i wdzięk. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 9 lat w klasie skrzypiec Prof. Pawła Puczka – Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Katowicach. Później, kontynuowała naukę pod kierunkiem prof. Antoniego Cofalika, zdobywając w tym czasie nagrody i wyróżnienia. Studia wyższe podjęła w 1999 roku, w prestiżowej the “Guildhall School of Music & Drama” w Londynie, w klasie skrzypiec Prof. Krzysztofa Śmietany. W 2003 uzyskała tytuł Bmus with Honours a dwa lata później the Master Degree with Distinction in Performance. Po uzyskaniu tytułu magistra, została na uczelni jako Fellow (adiunkt). Jako studentka, miała możliwość doskonalenia się pod kierunkiem Sir Colina Davisa, Maestro Jordi Savalla, the “Takacs Quartet” i wielu innych. Doskonaliła również swoje umiejętności pod kierunkiem Prof. Wandy Wiłkomirskiej (klasy mistrzowskie w Zakopanem) oraz Prof. Jose Luisa Garcii Asencio.

Jako solistka, współpracuje z tak wybitnymi dyrygentami jak Maestro Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Paweł Przytocki, Charles Olivieri-Munroe, Gudni Emilsson, Claude Villaret, Volodymir Sirenko, Hobart Earle, Natalia Ponomarchuk, Łukasz Borowicz,  Wojciech Michniewski, Cesario Costa, Mario Mateus, Michał Nesterowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Jerzy Salwarowski, Igor Verbitsky czy Young Chil Lee. Występowała w tak renomowanych salach jak St. James's Palace czy the “Bolivar Hall” w Londynie, “Palacio Pardo” i “Teatro Real” w Madrycie. Występowała między innymi z Narodową Orkiestrrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną  Radia i TV Albanii w Tiranie, Narodową Orkiestrą Meksyku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy w Kijowie, Orkiestrami Symfonicznymi Filharmonii w Odessie, Woroneżu, Mariańskich Łazniach, Dnipropetrovsku, Doniecku, Orquestra da Camara de Morelos z Meksyku, Orquestra do Norte oraz   Orquesta Sinfonica de Gaia w Portugalii, Orchestra di Grosseto oraz San Remo Philharmonic Orchestra we Włoszech, oraz z większością Polskich Filharmonii. Była solistką Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (I koncert skrzypcowy fis-moll Henryka Wieniawskiego w II etapie konkursu) oraz solistką europejskiego tournée meksykańskiej orkiestry „Orquestra de Camara de Morelos”. Marta Magdalena Lelek ma również w swoim dorobku płytę CD z koncertami skrzypcowymi Karla Fioriniego.

Jest propagatorką muzyki kompozytorów angielskich, co odzwierciedla jej repertuar, który oprócz “klasycznych” koncertów zawiera koncerty skrzypcowe Williama Waltona, Benjamina Brittena oraz Vaughan'a Williamsa. W 2007 roku grała polskie premiery tych koncertów z Tadeuszem Wojciechowskim, Michałem Nesterowiczem i Mirosławem Jackiem Błaszczykiem (orkiestry Filharmonii Śląskiej i Bałtyckiej). Poza wymienionymi koncertami, w jej repertuarze znajdują się między innymi koncerty skrzypcowe  Albana Berga (Pamięci Anioła), Igora Strawińskiego, Samuela Barbera, Ferrucio Busoniego, Castelnuovo-Tedesco, Carla Nielsena, Yevgena Stankovycha nr.2, Andrzeja Panufnika, Davida Tukici oraz napisany dla Marty Magdaleny Lelek i jej zadedykowany koncert skrzypcowy Karla Fioriniego nr 2 (Premiera tego dzieła odbyła się w maju 2012 z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku)

Najbliższe plany koncertowe Mart Magdaleny Lelek obejmują koncerty z Narodowa Orkiestrą Radia i TV Albanii w Tiranie, w Portugalii z Orquesta Sinfonica de Gaia, Hiszpanii – z Chopin Chamber Orchestra (Reus), we Włoszech – z Orchestra di Grosseto oraz San Remo Philharmonic Orchestra, w Meksyku – z Narodowa Orkiestra Symfoniczna Meksyku „Orquestra Sinfonica Escudad de Mexico” oraz Orquestra de Camara de Morelos, na Kubie - z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Kuby w Hawanie,  Narodową Orkiestrrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku, w Izraelu. Najbliższe plany koncertowe w Polsce to między innymi koncerty z Orkiestrami Symfonicznymi Filharmonii w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.  

Marta Magdalena Lelek była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kultury Polskiej,
the Corporation of London, the Myra Hess Trust (Londyn), the Worshipful Company of Musicians (Londyn), the Cripplegate Foundation (Londyn).

Marta Magdalena Lelek gra na węgierskich skrzypcach (Janos Spiegel – Budapest 1926)

 Recenzje z koncertów:

“...Owacjami na stojąco melomani dziękowali skrzypaczce Marcie Lelek za przepiękne wykonanie koncertu skrzypcowego d-moll Jeana Sibeliusa. Do oklasków dołączył się Stefan Fraas, niemiecki dyrygent, który w tymże koncercie poprowadził orkiestrę...”

“...Marta Lelek, studentka i stypendystka renomowanej londyńskiej uczelni, zachwyciła doskonałą techniką , różnorodnością  dźwiękową oraz specyficzną niemal dziewczęcą delikatnością niezwykle pasującą  do klimatu “północnej” zimno – namiętnej muzyki fińskiego kompozytora – Sibeliusa. Orkiestra świetnie dopasowała się  do jej niemęskiej interpretacji. Precyzja i niemiecki “ordnung” Fraasa doskonale zaś  z  nią współgrał...”

“....Kilka minut pózniej na scenie pojawiła się Marta Magdalena Lelek, jedna z najlepszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Wykonując trzyczęściowy koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Andrzeja Panufnika: Rubato, Adagio i Vivace, zagrała tak, jakby życzył sobie tego sam kompozytor. Ukazała publiczności swoją wrażliwość i wdzięk oraz energię i muzykalność, popisując się przy tym niezwykłą techniką. W dalszej części wieczoru publiczność wysłuchała znakomitego wykonania “Koncertu skrzypcowego” Samuela Barbera (w wyk. M.M.Lelek)....”

“...Solistka (M.M.Lelek) z właściwym sobie wdziękiem i finezją techniczną, krok po kroku odsłaniała całe piękno najeżonej trudnościami kompozycji..”. (koncert skrzypcowy Williama Waltona)


Koncert w ramach cyklu "Witold Lutosławski i Jego Inspiracje". Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Lutosławski 2013 – Promesa" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj