A+ A A-

Uroczysta inauguracja Roku Witolda Lutosławskiego

7 lutego 2013 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala Koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2
ORKIESTRA FILHARMONII KAMERALNEJ IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
KRZYSZTOF JAKOWICZ – skrzypce
W programie: W.A. Mozart, W. Lutosławski

 


KRZYSZTOF JAKOWICZ
Wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu Wielki Kompozytor powierzył polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito – ostatnie dzieło mistrza). Zapraszany przez Lutosławskiego, pod batutą autora wykonywał Jego dzieła w ważnych centrach muzycznych świata.

Krzysztof Jakowicz ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich mistrzów jak prof. Tadeusz Wroński, Josef Gingold, Eugenia Umińska, Janus Starker, Henryk Szeryng. Jest laureatem I nagrody Konkursu im. E. Ysay’a w Warszawie (1959 r.) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962 r.) i nagrody specjalnej ufundowanej przez Henryka Szerynga.

Artysta jest wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie takich jak np. Warszawska Jesień, Edynburg Festival, Berliner Ferstpiele, Festiwal w Starym Krakowie, London City Festival, festiwal w Bregenz, Schleswig-Holstein Festival i wiele innych. Występuje ze sławnymi orkiestrami takimi jak English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, Wiener Symphoniker, BBC Scotish, Orchestre National de France, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia w Oslo, Orquesta National de España, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra „Amadeus” i wiele innych.

Współpracuje ze wszystkimi wybitnymi dyrygentami polskimi, a także z artystami tej miary co Riccardo Chailly, Pinchas Steinberg, Leopold Hager czy Michael Tabachnik. Przez dwa lata był pierwszym skrzypkiem słynnego kwintetu warszawskiego.

Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń – nagrody SPAM „Orfeusz” (1986) za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na „Warszawskiej Jesieni” oraz nagrody krytyków francuskich „Diapazon d’or” (1989) za „Łańcuch II” W. Lutosławskiego. Nagranie „Partity” W. Lutosławskiego zostało ukoronowane „Fryderykiem ‘96”. Artysta jest także laureatem nagród Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Spraw Zagranicznych za upowszechnianie Kultury Polskiej za granicą, a także nagrody Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych). W roku 2002 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz visiting professor w Soai Uniwersity w Osace (Japonia).

W ciągu swojej kariery dokonał wielu nagrań dla firm polskich i zagranicznych takich jak EMI, Angel, Le Chant du Monde, Riikonsert, Polskie Nagrania, DUX i inne. W ostatnich latach ukazały się płyty z Koncertem J. Brahmsa, Sonatami Fauré i C. Francka, miniaturami polskimi, utworami Kreislera i Gershwina, III Koncertem G. Bacewicz.

Na najnowszej płycie CD Krzysztof Jakowicz prezentuje 15-cie różnych polskich skrzypiec, (od Groblicza do instrumentów współczesnych) grając 15 różnych kompozycji polskich kompozytorów. Na swoje 70-te urodziny artysta nauczył się i nagrał z Orkiestrą NOSPR-u dwa koncerty napisane w 1939 r. przez P. Hindemitha i N. Miarkowskiego.

Krzysztof Jakowicz zapraszany jest często do uczestnictwa w pracach Jury krajowych i zagranicznych konkursów takich jak np. Konkurs im. N. Paganiniego w Genui, Konkurs im. Tadeusza Wrońskiego, Konkurs im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, Konkurs im. C. Nielsena w Odense (Dania), czy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Łodzi.

Artysta jest „skrzypcowym prawnukiem” Henryka Wieniawskiego.

 


Koncert w ramach cyklu "Witold Lutosławski i Jego Inspiracje". Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Lutosławski 2013 – Promesa" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj