Program XVII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et Musica"
27.08.2021 – 3.10.2021

A+ A A-

Letnia serenada

SACRUM ET MUSICA 2021

18 września 2021 (sobota)

CZYŻEW, godz. 18:00
Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA – sopran
MARTA MAZANEK-MATUSZEWSKA – sopran koloraturowy
MAGDALENA OSTERCZY – mezzosopran

KWARTET ALLA BREVE:
JAN ZUGAJ – skrzypce
KATARZYNA JANAS-DZIEWA – skrzypce
IGA MARTA LUDKIEWICZ – wiolonczela
NIKOLAY MILESHKO – fortepian

W programie m.in.: F. Schubert, G. Gershwin, J. Strauss, F. Lehar

WSTĘP WOLNY

ANNA JEREMUS-LEWANDOWSKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G.Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Brała udział w premierowych przestawieniach opery W.A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską. Na stałe związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego Dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago USA.
Przez pięć lat, brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia.
Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny Dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. Współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.
W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara W.A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym Dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera. Była również wielokrotnie solistką Festiwali Operowo-Opertkowych w Ciechocinku.
Jest profesorem sztuk muzycznych. Na stałe współpracuje z Akademią Muzyczną w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Jest konsultantem z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej oraz ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Jest dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie. Od 2009 r. Prowadzi Międzynarodowe Warsztaty Wokalne dla młodych artystów wokalistów.
Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu we Wrocławiu.
Swój czas dzieli pomiędzy działalność pedagogiczną, naukową i publicystyczną, ale przede wszystkim ożywioną działalność koncertową.
Wydała płyty CD: Odgłosy wiosny, Ave Maria w muzyce, Najpiękniejsze kolędy, T. Trojanowski – Kolędy, M. Matuszewski – Liryki na sopran z fortepianem do sł. M. Konopnickiej, St. Moniuszko – Najpiękniejsze pieśni.
www.jeremusanna.pl
www.letnifestiwal.pl

 

MARTA MATUSZEWSKA-MAZANEK
Studentka ostatniego roku wokalistyki w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasiu prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej.
Naukę śpiewu klasycznego rozpoczęła w wieku 13 lat, wstępując do Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego.
W wieku 14 lat, pierwszy raz w życiu wzięła udział w mistrzowskich warsztatach wokalnych, pod dyrekcją prof. Grażyny Flicińskiej Panfil.
W wieku 15 lat, po raz pierwszy wystąpiła z dużym składem orkiestrowym – Orkiestrą Dętą MPK pod dyrekcją maestro Jarosława Goerlicha, z którym miała okazję występować kilka razy m.in. na scenie plenerowej w Parku Wilsona w Poznaniu, czy na auli głównej Poznańskiej Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu.
W trakcie nauki w liceum, wysyłana była na konkursy wokalne, gdzie zdobyła wiele nagród, m.in. Grand Prix na konkursie piosenki rosyjskiej za utwór „Gori gori maja zwiezda”, I miejsce na konkursie piosenki francuskiej za utwór „Sous le ciel de Paris”, I miejsce na konkursie zagranicznej piosenki świątecznej i II miejsce na konkursie piosenki irlandzkiej.
W wieku 16 lat trafiła pod opiekę wokalną prof. Anny Jeremus Lewandowskiej, pod której dyrekcją od 2013 roku uczestniczy w Mistrzowskich Warsztatach Wokalnych w Kutnie.
Chcąc dopracować warsztat aktorski, w 2016 roku rozpoczęła naukę w studiu teatralno-aktorskim STA.
W międzyczasie nagrała swoją pierwszą płytę kompaktową „Pod Wspólnym Niebem”, jako formę wizytówki artystycznej, na której znalazły się zarówno piosenki, m.in. „You raise me up” i „Sous le ciel de Paris”, jak i utwory z repertuaru muzyki poważnej, m.in. „Si promette facilmente” i „Pieśń Solveigi”.
Do Akademii Muzycznej dostała się w wieku 20 lat. W czasie studiów, brała udział w licznych konkursach woklanych. W większości z nich, była wyróżniana i nagradzana, m.in. nagroda specjalna na konkursie we Włocławku w 2017 roku, nagroda za wyróżniającą się osobowość artystyczną na konkursie w Suwałkach 2018 roku, zaś najwyższą nagrodę otrzymała na Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju 2019 roku, przeznaczonym zarówno dla studentów jak i absolwentów akademii muzycznych. Zdobyła wówczas III nagrodę.
Z okazji 100-lecia od uzyskania przez Polskę Niepodległości, zaśpiewała z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją maestro Pawła Joksa, u boku solistów z Opery Poznańskiej w Auli UAM w Poznaniu.
W styczniu 2020 roku, wystąpiła z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją maestro Przemysława Neumanna, z repertuarem kolęd. W lutym tego samego roku, zaśpiewała na konceercie pt. "Karnawałowy Duet" w Filharmonii Kameralnej w Łomży pod dyrekcją maestro Mirosława Jacka Błaszczyka.
Jako studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, uczestniczy w wielu przedsięwzięciach artystycznych organizowanych przez władze uczelni.

 

MAGDALENA OSTERCZY
Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego w Kielcach. W I stopniu była uczennicą A. Kociuby i W. Lipińskiego w klasie gitary klasycznej. Ukończyła II stopień PSM w klasie śpiewu M. Złotnickiej. Swój warsztat wokalny kształciła u wybitnych pedagogów, m.in. prof. A. Jeremus-Lewandowskiej, prof. M. Kolasy-Hladikovej, prof. B. Werner, prof. A. Piekaroś-Padzińskiej, dr hab. Olgi Ksenicz oraz prof. Włodzimierza Zalewskiego.
Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej o specjalności: śpiew estradowy.
Została laureatką w Szkolnym Konkursie Wykonawczym organizowanym przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. L. Różyckiego w Kielcach. Nagrodą był występ w Filharmonii Świętokrzyskiej. W V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz, solistka zdobyła nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni St. Moniuszki. W Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Szkole Muzycznej w Lublinie, solistka zdobyła wyróżnienie.
Magdalena Osterczy współpracowała z Filharmonią Świętokrzyską. Występowała podczas koncertów muzyki polskiej prowadzonych przez prof. Z. Zamojską-Pabich oraz w audycjach muzycznych dla dzieci.
W okresie studiów wraz z chórem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wykonała, m.in. IV Symfonię L. van Beethovena, Stabat Mater K. Szymanowskiego, Requiem c-moll L. Cherubiniego, utwory z filmu Misja E. Morricone. Wystąpiła w operze pt. Sprzedana narzeczona B. Smetany oraz w wykonaniu Oratorium Święta przy Tobie chwila.
Jako solistka i absolwentka PSM I i II stopnia im. L. Różyckiego w Kielcach została zaproszona do wykonania Krótkiej Mszy Dziecięcej K. Naklickiego z towarzyszeniem szkolnego chóru i zespołu akordeonowego.
Uczestniczyła w Mistrzowskich Warsztatach Wokalnych Muzyki Polskiej Wokół Chopina w Sannikach, w Mistrzowskich Warsztatach Wokalnych prof. Anny Jeremus-Lewandowskiej, a także w wielu edycjach Zimowego Kursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju.
Solistka w swoim bogatym repertuarze ma wiele arii operowych, pieśni wybitnych polskich i zagranicznych kompozytorów.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj