A+ A A-

Polski wieczór na Zamku Królewskim w Grodnie

Burzą oklasków zakończył się koncert na Zamku Królewskim w Grodnie. W niedzielę 21 września 2013 roku na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie zagrała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Orkiestra wystąpiła pod batutą swojego dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego, zaś jako solistki wystąpiły znakomite sopranistki: Anna Jeremus-Lewandowska, Ksenia Szawszyszwili oraz Katarzyna Zdziarska. Przyszło tyle osób, że w majestatycznej Sali Senatorskiej zabrakło miejsc siedzących i część melomanów wysłuchała koncertu na stojąco.

W przepięknym wnętrzu zabrzmiała wyłącznie polska muzyka: od mistrza wczesnego baroku Adama Jarzębskiego, przez romantyczne pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina, aż po dzieła Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz. W programie koncertu nie mogło zabraknąć kompozycji Witolda Lutosławskiego, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Nie zabrakło niespodzianek. Publiczność miała okazję dołączyć się do wspólnego muzykowania, śpiewając razem z orkiestrą i solistkami piękne pieśni patriotyczne: Przybyli Ułani, Rozkwitały pąki białych róż oraz Maki. Wzruszeniom nie było końca. Orkiestra bisowała brawurowym Oberkiem Henryka Wieniawskiego, a zgromadzeni melomani żegnali artystów owacjami na stojąco.

Koncert odbył się w ramach obchodów 480. rocznicy urodzin wybitnego monarchy Stefana Batorego, a swoją obecnością zaszczycił Konsul Generalny RP w Grodnie Pan Andrzej Chodkiewicz. W Sali Senatorskiej, w której podpisano trzeci rozbiór Polski, Orkiestra Filharmonii Kameralnej w Łomży niejako na nowo zaczęła pisać historię.

Magdalena Goc

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj