A+ A A-

Dwa wybrzeża łomżyńskich filharmoników

Włoska pianistka i kompozytorka Rossella Spinosa była solistką kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w sezonie artystycznym 2017/18. Orkiestrę poprowadził, znany już łomżyńskiej publiczności, dyrygent Alessandro Calcagnile, a na program owacyjnie przyjętego koncertu złożyły się kompozycje z XIX i XX wieku, głównie włoskich kompozytorów.
Była wśród nich „I Have A Dream” autorstwa solistki oraz słynne „Baires 1 Suite” Luisa Bacalova, zmarłego w połowie listopada wybitnego twórcy muzyki filmowej i mentora Rosselli Spinosy.

Pojawianie się na koncertach łomżyńskiej Filharmonii zagranicznych artystów jest nie tylko dowodem na europejski format tej orkiestry, ale też często kończy się wykonaniem utworów rzadko, bądź nigdy dotąd w Łomży nie granych. Alessandro Calcagnile zadbał o to już przy okazji swej pierwszej wizyty w grodzie nad Narwią latem ubiegłego roku, kiedy to w auli PSM zabrzmiały dzieła Luigi Boccheriniego oraz Ottorino Respighiego; tym razem też pomyślał o urozmaiconym repertuarze. Wykorzystanie pierwszego utworu wymusiły niestety smutne okoliczności, bowiem żałobne „Crisantemi” Giacomo Pucciniego zostały zadedykowane zmarłemu 15 listopada w wieku 84 lat wybitnemu kompozytorowi Luisowi Bacalovowi. Wykonanie jego „Baires 1 Suite” na fortepian i orkiestrę smyczkową miało bowiem być i okazało się, głównym punktem koncertu, a oboje włoscy artyści znali laureata nagrody Oscara i mieli okazję z nim współpracować.
– Był moim nauczycielem, kiedy studiowałam we Włoszech i miał na mnie wielki wpływ – wspomina Rossella Spinosa. – Miałam też okazję współpracować z nim w późniejszym okresie i to też było dla mnie wspaniałe doświadczenie, szczególnie prawykonanie „Baires1 Suite” na dwa fortepiany. To wielka strata, że odszedł w ubiegłym tygodniu i dlatego dedykowaliśmy mu pierwszy utwór tego koncertu. Jestem też bardzo szczęśliwa, że mogłam zagrać tu jego muzykę.
Słuchacze bardzo życzliwie i z dużym zainteresowaniem przyjęli też kolejną premierę, „I Have
A Dream” na fortepian i orkiestrę smyczkową Rosselli Spinosy, tym bardziej, że geneza powstania tego utworu okazała się bardzo ciekawa.
– To pierwsze słowa ze słynnego przemówienia przeciwko rasizmowi Martina Luthera Kinga z 1963 roku i zarazem kompozycja napisana na 50-lecie tego wydarzenia – wyjaśnia Rossella Spinosa. – Ten utwór oddaje atmosferę strachu przed rasizmem i jest dość mroczny, co ma znaczenie o tyle, że obecnie sprawy rasizmu, braku tolerancji czy imigrantów znowu zaczynają nabrzmiewać, stają się palącym problemem.
Bywalcy koncertów łomżyńskiej orkiestry wiedzą już doskonale, że jej muzycy w żadnym razie nie są tylko tłem dla solistów, co udowodnili również w czwartkowy wieczór, wykonując „Momento musicale e minuetto” Giuseppe Martucciego oraz „Małą suitę na orkiestrę smyczkową op. 1” Carla Nielsena, za co otrzymali gromkie brawa.
– Granie z tutejszą orkiestrą to dla mnie zupełnie nowe, ale wspaniałe doświadczenie – podkreśla Rossella Spinosa. – Nie tylko dlatego, że gramy bardzo różną muzykę, w tym moją kompozycję, ale też z tego powodu, że również mogę nauczyć się czegoś nowego, doświadczyć innego podejścia do tych utworów, które tak często już wykonywałam.
– To była dobra okazja do pokazania tej orkiestry w bardzo różnym i urozmaiconym repertuarze – ocenia Alessandro Calcagnile. – Nie wszystkie orkiestry są na tyle wszechstronnie przygotowane, by grać równie pięknie utwory wybrane z różnych epok, a tutaj tak jest. Jestem bardzo szczęśliwy
i zadowolony z tego koncertu, bo wykonaliśmy przecież zarówno XIX wieczny „Momento...” Martucciego, jak i współczesne utwory Spinosy i Bacalova, a takim swoistym łącznikiem pomiędzy nimi była „Mała suita” Carla Nielsena – myślę, że było to interesujące nie tylko dla nas, ale również dla publiczności.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Wiesław Wiśniewski

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj