A+ A A-

Saksofon w trzech odsłonach i goście z Włoch

Saksofonistka Valentina Renesto oraz dyrygent Giuseppe Bruno uświetnili drugi koncert  Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z cyklu „Saksofon w trzech odsłonach – w 200. rocznicę urodzin Adolphe Saxa twórcy saksofonu”. Znani już łomżyńskiej publiczności artyści przygotowali nie lada niespodziankę – bardzo rzadko wykonywany w Europie Koncert na obój i małą orkiestrę Richarda Straussa w transkrypcji na saksofon sopranowy.  Giuseppe Bruno zaprezentował się też jako solista w Koncercie fortepianowym nr 12 A-dur KV 414  Wolfganga Amadeusza Mozarta, a program entuzjastycznie przyjętego przez publiczność koncertu dopełniły utwory Giacomo Puccininiego i  Astora Piazzolli.

Po premierowym, marcowym koncercie cyklu z udziałem saksofonistów  Dariusza Samóla i Julity Przybylskiej, łomżyńscy filharmonicy zaprezentowali kolejne spojrzenie na instrument, bez którego trudno sobie obecnie wyobrazić jakikolwiek rodzaj muzyki. Jednak zanim na scenie pojawiła się Valentina Renesto melomanów czekała nie lada gratka, bowiem Giuseppe Bruno jest nie tylko dyrygentem, ale też wyśmienitym pianistą, dlatego nie można było nie wykorzystać okazji, by zagrał na niedawnym nabytku łomżyńskiej orkiestry, fortepianie Bechstein B228.
Dyrygent poprowadził orkiestrę znad instrumentu wykonując Koncert fortepianowy nr 12 A-dur KV 414  Wolfganga Amadeusza Mozarta, zachwycając słuchaczy nie tylko maestrią wykonania, ale też i interpretacją arcydzieła austriackiego mistrza. Jako kolejne zabrzmiały dwa utwory  Giacomo Puccininiego, ponieważ Giuseppe Bruno chętnie wykonuje poza granicami swego kraju utwory włoskich kompozytorów. Tym razem jednak zależało mu na ukazaniu innego oblicza mistrza opery, dlatego łomżyńscy filharmonicy zagrali dwie krótkie kompozycje: Preludium i fugę oraz  Crisantemi. Szczególny zachwyt słuchaczy wywołała zwłaszcza ta druga, bowiem zyskała bardzo w opracowaniu na liczniejszy skład niż tradycyjny kwartet smyczkowy, który to zwykle ją wykonuje.
Finał pierwszej części koncertu należał do Valentiny Renesto, która wspierana przez orkiestrę zaprezentowała Milonga del Angel mistrza tanga Astora Piazzolli w opracowaniu na saksofon sopranowy. Druga część programu przewidywała tylko jedną, za to wyjątkową kompozycję:
Koncert na obój i małą orkiestrę Richarda Straussa w transkrypcji na saksofon sopranowy.
Nie dość bowiem, że była to koncertowa premiera tego utworu w Łomży, ale jak dotąd utwory tego niemieckiego kompozytora nie były w ogóle wykonywane w naszym mieście, zaś na dodatek
Valentina Renesto jest jedną z dwóch saksofonistek na świecie, mających ów koncert w swym repertuarze. Artyści nie zawiedli oczekiwań publiczności, a solistka zachwyciła nie tylko nienaganną techniką, ale też pięknym brzmieniem i emocjami emanującymi z każdej zagranej nuty.
W najbliższych miesiącach nie zabraknie kolejnych atrakcji dla miłośników saksofonowych brzmień. Już 14 maja podczas koncertu „Estrada młodych” z łomżyńskimi filharmonikami zagra, obok innych utalentowanych młodych instrumentalistów, Urszula Gosk z Łomży, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Młoda saksofonistka wykona najnowszy koncert napisany przez wybitnego kompozytora Krzysztofa Herdzina dla Pawła Gusnara, który jest nie tylko utytułowanym wirtuozem saksofonu, ale też jej profesorem.
Obchody 200. rocznicy powstania saksofonu w Łomży zakończy czerwcowy koncert „Słoneczna serenada” w ramach Dni Łomży 2015, z udziałem znanego już doskonale tutejszej publiczności  Jerzego Karwowskiego i sopranistki Katarzyny Rzymskiej.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Wiesław Wiśniewski

Koncert zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj