A+ A A-

Pamięć i tożsamość – pamięci św. Jana Pawła II w 10. rocznicę śmierci

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego uczciła pamięć św. Jana Pawła II w 10. rocznicę śmierci i pierwszą rocznicę kanonizacji okolicznościowym koncertem „Pamięć i tożsamość”. Na jego program złożyły się starannie dobrane dzieła klasycznych mistrzów i utwory o nieco lżejszym charakterze oraz fragmenty prozy Jana Pawła II recytowane przez ks. Tomasza Chludzińskiego. Orkiestrę poprowadził jej dyrektor naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki, a jako soliści zaprezentowali się koncertmistrz Cezary Gójski oraz tenor Tomasz Piluchowski.

Początki tego projektu sięgają jeszcze roku 2005. Już 12 dni po śmierci Papieża Polaka Łomżyńska Orkiestra Kameralna przygotowała poświęcony mu koncert o takim właśnie tytule. Odbył się  on w ramach XI Dni Kultury Chrześcijańskiej w sali koncertowej ŁOK i był to też  początek współpracy Jana Miłosza Zarzyckiego z recytatorem ks. Tomaszem Chludzińskim. Zainteresowanie koncertem przeszło wszelkie oczekiwania, był on też wielokrotnie powtarzany, m. in. w Warszawie, a po 10. latach został przypomniany publiczności w zmienionej odsłonie.
W niedzielę 12 kwietnia łomżyńscy filharmonicy wykonali go najpierw w Grajewie, w kościele parafii pw. św. Jana Pawła II, której proboszczem jest ks. Tomasz Chludziński. Świątynia wypełniła się tłumem wiernych, w skupieniu słuchających muzyki i nauk Jana Pawła II, podobnie było też w czasie wieczornego koncertu w Łomży, który miał miejsce   katedrze pw. Św. Michała Archanioła.
– To było coś niebywałego, bardzo przejmującego! – mówi pani Maria. – Zdrowie mam już takie sobie, nie mogłam przyjść na wieczorną mszę i po niej zostać na koncercie, bo to byłoby  dla mnie za długo. Ale mieszkam bliziutko, więc na mszy byłam rano, a teraz na spokojnie przyszłam na sam koncert – nie mogłam go opuścić, bo 10 lat temu też na nim byłam. Dzisiaj było równie pięknie, jestem bardzo wzruszona!
Wykonawcy zadbali o to, by wymiar duchowy i artystyczny wydarzenia współgrały idealnie, a słowa Jana Pawła II niejednokrotnie splatały się z odpowiednio dobranymi utworami, jak np. we fragmencie o ojczyźnie, dopełnionym  przejmującym tematem z serialu „Polskie drogi”  Andrzeja Kurylewicza,bądź też zapowiadały kolejne – gdy ks. Tomasz Chludziński mówił o wiośnie zmartwychwstania, po której czeka wiernych niebo, zabrzmiała trzecia część „Wiosny” z „Czterech pór roku”  Antonio Vivaldiego. Solistą w tym utworze był koncertmistrz Filharmonii Kameralnej Cezary Gójski, jego partie były też ozdobą otwierającego koncert podniosłego „Adagio” Tomaso Albinoniego. Z kolei znany już łomżyńskiej publiczności śpiewak Tomasz Piluchowski wykonał  arię „Caro mio ben”  Giuseppe  Giordaniego, przejmujące  „Ave Maria” Adolfa von Dossa oraz neapolitańską pieśń  „Funiculi Funicula” Luigiego Denzy, przypominającą o tym, że Jan Paweł II lubił również taką radosną, optymistyczną i pełną życia muzykę. Nie brakowało też żywszych utworów instrumentalnych, jak krakowiak „Dalej chłopcy, dalej żywo” Kazimierza Hofmana czy „Libertango” Astora  Piazzolli.
Na zakończenie zabrzmiała, utożsamiana z osobą Jana Pawła II równie mocno jak „Barka”, pieśń „Abba Ojcze”, hymn napisany przez  Jacka Sykulskiego i o. Jana Górę na VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie z udziałem  Ojca Świętego. Została ona wykonana dwukrotnie, nie tylko przez artystów, ale też wszystkich zgromadzonych w katedrze – było to niezwykle wzruszające zwieńczenie tego wyjątkowego koncertu.
– Ogromne przeżycie – nie kryje emocji pan Czesław. – Te pięknie dobrane słowa, wzruszająca muzyka...  Warto było zostać po mszy świętej w kościele żeby posłuchać czegoś takiego, łezka w oku zakręciła się nie raz!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Wiesław Wiśniewski

Koncert zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj