A+ A A-

Polski wieczór kolędowy w Grodnie

Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się wyjątkowy koncert w Kościele pw. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie, który miał miejsce 17 grudnia 2014 roku. Na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, dla Polonii zagrała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Orkiestra wystąpiła pod batutą swojego dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego, zaś jako soliści wystąpili: znakomita sopranistka Hanna Maria Zajączkiewicz oraz solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie tenor Tomasz Piluchowski.

W wypełnionym do ostatniego miejsca przepięknym wnętrzu świątyni prowadzonej przez Zgromadzenie Ojców Redemptorystów na czele z ks. Proboszczem Dymitrijem Łupkowem, zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Koncert był wyjątkowy, ponieważ od pierwszej chwili publiczność miała okazję nie tylko słuchać, ale również włączyć się do wspólnego śpiewania. Zabrzmiały nie tylko tradycyjne polskie kolędy, takie jak „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Gdy śliczna Panna”, „Mizerna, cicha”, ale również pastorałki w zaskakujących opracowaniach: „Dnia jednego o północy”, czy „Oj, Maluśki, Maluśki”. Wzruszeniom nie było końca, a zgromadzeni melomani żegnali artystów owacjami na stojąco. Na koniec wszyscy wspólnie wykonali radosne „Przybieżeli do Betlejem”.

Publiczność była bardzo wdzięczna, że Łomżyńscy Filharmonicy sprawili swoim rodakom mieszkającym na Białorusi Bożonarodzeniowy prezent w postaci odrobiny prawdziwej Polski w polskim kościele w Grodnie. Jak podkreśla wieloletnia nauczycielka języka polskiego, Pani Wioletta Kowalczuk, dla ludzi na Kresach jest bardzo ważne, aby rodacy z Polski przyjeżdżali i nie zapominali o Polakach mieszkających właśnie tutaj.

Koncert swoją obecnością zaszczycił Konsul Generalny RP w Grodnie Pan Andrzej Chodkiewicz, który na zakończenie wszystkim obecnym złożył świąteczne życzenia.

Magdalena Goc
Zdjęcia: Wioletta Kowalczuk

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj