A+ A A-

Wspomnienie poety

KONCERT POETYCKI

3 marca 2021, godz. 18:30
strona internetowa: www.filharmonia.lomza.pl

FILHARMONIA KAMERALNA IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
DARIUSZ SZADA-BORZYSZKOWSKI – recytacja
W programie: poezja Henryka Gały, J.S. Bach, A. Vivaldi, M. Radziwiłł

 

DARIUSZ SZADA-BORZYSZKOWSKI
Urodzony 17 października 1959 roku w Osięcinach na Kujawach, reżyser teatralny i telewizyjny, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, na kierunku pedagogika kulturalno oświatowa w 1984 roku i reżyserii teatralnej w Sankt Petersburskiej Akademii Teatru, Muzyki i Filmu w 1992 roku. W sezonach 1982-1984 adept i inspicjent w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W sezonie 1984-1985 adept w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. W sezonach 1985-1987 inspicjent w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Tłumacz współczesnej dramaturgii rosyjskiej. Realizator między innymi prapremier polskich teatralnych sztuk Aleksieja Słapowskiego „Kobieta nad nami „ z Adrianną Biedrzyńską w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku , Niny Sadur „Jedź”, w Białostockim Teatrze Lalek, czy Jana Jakuba Należytego  „Ta cisza to ja” z Jackiem Kawalcem w warszawskim teatrze „ Kamienica”. Ostatnią realizacją teatralną jest spektakl zagrany przeszło 500 razy w całej Polsce i Kanadzie: „Andropauza – męska rzecz”, wg Jana Jakuba Należytego z udziałem Macieja Damięckiego, Marka Siudyma, Ryszarda Kotysa, Dariusza Gnatowskiego, Piotra Skargi, Michała Pietrzaka, Jacka Kawalca i Andrzeja Beja Zaborskiego.
Współreżyser fabularnych  widowisk telewizyjnych: „Przeszkody – Herb”, „Przeszkody – Wybory” na antenę TVP3 i pełnometrażowego filmu telewizyjnego pt. „ Tutejsi „ według dramatu Janki Kupały na antenę TV Bielsat.
Przez wiele lat autor, reżyser i wydawca telewizyjnych programów na żywo, z udziałem wielu prowadzących i gości programów. Organizator koncertów z udziałem wielu artystów krajowych i zagranicznych.
Autor i reżyser wielu filmów dokumentalnych o tematyce kulturalnej i społecznej i promocyjnej min.:
„Zajaskrawieni”-  o muzykach śpiewających utwory Edwarda Stachury, - TVP 3„ Do góry” – o niepełnosprawnym alpiniście który zdobył Aconcaguę, „ Tykocin” – suita jazzowa Włodka Pawlika z udziałem świetnego trębacza Randy Breckera, „ Białystok – Kiriat Białystok” – TVP Polonia, o byłych mieszkańcach Białegostoku  pochodzenia żydowskiego, którzy w Izraelu założyli osadę Kiriat Białystok. „Lonik” o wybitnym malarzu Leonie Tarasewiczu, „Miło, miło,Miłosz” -TVP2 „40:1 – Pamięci Spartan z Wizny”, „Jutrznia” z udziałem Krzysztofa Pendereckiego TVP Kultura, „Kod na życie”, o dzieciach cierpiących na nowotwory. „Plac zabaw Życie”.....
Przez kilka lat współpracujący z prywatną uczelnią pedagogiczną na kierunkach rewalidacja i resocjalizacja
Inicjator i organizator wielu imprez charytatywnych i koncertów promujących dobrą acz niekoniecznie zauważaną twórczość. Przeprowadził kilka projektów teatralnych ze skazanymi w areszcie i zakładzie karnym w Białymstoku. Niedawno zrealizował tam projekt teatralny oparty na „Naszej Klasie” Tadeusza Słobodzianka premiera  w marcu 2012 roku w Teatrze Dramatycznym im, Aleksandra Węgierki w Białymstoku i reportaż efekt pracy nad tym projektem „Kochana nasza klaso”. W supraskim centrum kultury przygotowuje „Zemstę” Aleksandra Fredry.
Od 1985 roku związany z Białymstokiem a od 1997 roku pracuje na etacie redaktora w TVP S.A. oddział w Białymstoku. Swoje filmy prezentował na wielu ważnych festiwalach . Wyróżnienie na festiwalach „Oczy szeroko otwarte” za filmy :”Geniusz” i „Do góry”. Na festiwalu Camera Obscura nagroda za najlepszy reportaż społeczny festiwalu, za film „Kochana Nasza Klaso”. Od 2013 roku wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku. Od 1 października 2017 roku pracownik muzeum w Tykocinie,
Odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury i Złota odznaka Ministra Sprawiedliwości za zasługi penitencjarne.
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Zaangażował się w wiele działań. Jest jednym z założycieli nieformalnej grupy „Normalny Białystok”, której celem jest walka z aktami rasistowskimi i ksenofobicznym w mieście. W ramach tejże grupy odbyło się wiele akcji i happeningów, m.in. „Niech się uśmiechno” i „Przytul się” – akcja w centrum Białegostoku z okazji 11 listopada. Wraz z Galerią Arsenał w Białymstoku i osadzonymi z Zakładu Karnego w Białymstoku, grupa „Normalny Białystok” zrobiła nowe ogrodzenie i odnowiła plac zabaw dla dzieci przy otwartym Ośrodku dla Uchodźców w Białymstoku. „Normalny Białystok” był również pomysłodawcą powstania muralu antyrasistowskiego, który powstał na jednym z bloków przy ulicy Batalionów Chłopskich w Białymstoku. Ulica ta znajduje się na osiedlu, na którym wielokrotnie dochodziło do rasistowskich incydentów.
Od ponad roku jest wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku, które to towarzystwo działa na rzecz przywrócenia pamięci o byłych mieszkańcach Białegostoku. Jako wiceprezes nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Judeo-Chrześcijańskiego Dialogu „Shomer International” na Białorusi. Organizuje wiele imprez mających na celu przybliżenie kultury żydowskiej mieszkańcom Podlasia.
Przez 11 lat prowadził warsztaty teatralne w Zakładzie Karnym przy ulicy Hetmańskiej w Białymstoku. Finałem każdego z projektów jest występ skazanych na profesjonalnej scenie teatralnej. Najważniejsze spektakle i projekty to: „Nasza Klasa” , wg Tadeusza Słobodzianka, „Z krwi i nadziej” wg autobiografii Samuela Pisara, „Zemsta” Aleksandra Fredry.Inscenizacja oparta na wierszach Herberta „Pan Cogito – Incognito”, „Jasełka moderne” Iredyńskiego.
Od kilku lat współpracuje z Zamkniętym Ośrodkiem dla Uchodźców przy ulicy Bema w Białymstoku. Osadzonym organizuje wystawy i koncerty.
Od kilku lat współpracował z Podlaskim Stowarzyszeniem Diabetyków organizując i prowadząc Czwartkowe Obiady dla Diabetyków. Spotkania odbywały się nie tylko w województwie podlaskim, ale również w Warszawie. Podczas spotkań każdy z gości może zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania się oraz posłuchać najlepszych artystów z województwa podlaskiego. Od wielu ;lat propagator zdrowego i oryginalnego jedzenia. Autor wielu programów promujących zdrową i smaczną kuchnię. Autor i współprowadzący, z Adrianną Biedrzyńską cykl telewizyjny na ogólnopolskiej antenie TVP Regionalna „ Jedz na zdrowie. Przez kolejne 3 edycje festiwalu „Wschód kultury – inny wymiar”, inicjator i organizator działań artystycznych i koncertów z udziałem Milo Kurtisa i jego międzynarodowej orkiestry, Amsterdam klezmer band, Nino Katamadze, Wojciecha Majewskiego.

 

DAREK SZADA BORZYSZKOWSKI. Znakomity reżyser teatralny i filmowy, aktor, gorący gość. Wielki znawca kultury i tradycji żydowskiej, rosyjskiej, całej słowiańskiej, gruzińskiej… Boże, on zna się na każdej! Tłumaczy współczesną dramaturgię rosyjską, reżyseruje w całej Polsce, nakręcił kilka filmów, o których mówi się "kultowe". Realizator między innymi prapremier polskich teatralnych sztuk Aleksieja Słapowskiego "Kobieta nad nami" z Adrianną Biedrzyńską, Niny Sadur "Jedź", czy Jana Jakuba Należytego "Ta cisza to ja" z Jackiem Kawalcem w warszawskim Teatrze Kamienica. Współreżyser fabularnego widowiska telewizyjnego "Tutejsi" Janki Kupały - dla telewizji, „Kiriat Białystok" o byłych mieszkańcach Białegostoku pochodzenia żydowskiego, którzy w Izraelu założyli osadę - Kiriat właśnie. Reżyseruje niebanalnie, jak choćby "Zemstę" Fredry na deskach teatru dramatycznego w obsadzie... osadzonych z Zakładu Karnego w Białymstoku. Szuka i znajduje człowieczeństwo w tych, którzy w potocznej opinii skazani są na wykluczenie. Więcej - umie dostrzec człowieka także w kretynie i pałkarzu (najczęściej bez wzajemności). Sam zaś jest chodzącą tolerancją, filarem podlaskich ruchów antydyskryminacyjnych wszelkich, a zwłaszcza internetowego sprzysiężenia Normalny Białystok, w których bywa bardzo stanowczy i groźny. Kochają go kobiety, a on kocha jedną. Szanują go koledzy (z wyjątkiem tych, którzy szanują tylko samych siebie).
Generalnie - Darek kiedyś trafi do tego departamentu nieba, w którym będą tylko dobrzy i myślący. Ale póki co, zasuwa. Ma co robić.

Zbigniew Krzywicki

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj