A+ A A-

Z życzeniami dla Pań

8 marca 2021, godz. 18:30
strona internetowa: www.filharmonia.lomza.pl

FILHARMONIA KAMERALNA IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
BOHDAN JARMOŁOWICZ – dyrygent
PATRYCJA KOTLARSKA – wokal
JACEK KOTLARSKI – wokal
W programie: największe światowe przeboje

 

BOHDAN JARMOŁOWICZ
Urodził się w Olsztynie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Muzyczną II stopnia w klasie fortepianu i wychowania muzycznego.
Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. W roku 1976 ukończył studia dyrygentury w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, zaś w roku następnym studia kompozycji w klasie prof. Floriana Dąbrowskiego.
W czasie studiów prowadził intensywną działalność w reaktywowaniu ruchu jazzowego  w Wielkopolsce. Rezultatem tej działalności była grupa Warsztat, z którą zdobył szereg nagród na festiwalach Jazz nad Odrą (I nagroda za kompozycję, II nagroda
w kategorii instrumentalistów, III i IV – nagrody zespołowe). Jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, a także nagrody specjalnej na Festiwalu Złota Tarka w Warszawie.
Współpracował z orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, z którą dokonał wielu nagrań radiowych i płytowych, w tym własnych kompozycji i aranżacji. Komponował
i nagrywał muzykę do spektakli teatralnych (w tym do Teatru Telewizji) oraz do filmu.
Jest uczestnikiem II etapu Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w roku 1979 i 1983 oraz III etapu Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon (Francja) w 1980 roku.
W latach 80-tych i 90-tych występował w Europie Zachodniej jako dyrygent i gene- ralny dyrektor muzyczny amerykańsko-niemieckich produkcji znanych musicali, między innymi Cabaret, West Side Story i Phantom of The Opera. Koncertował i nagrywał z licznymi orkiestrami, m.in. Das Sinfonie Orchester Berlin.
W 1991r. jako jeden z czterech dyrygentów wziął udział w europejskiej prapremierze kompozycji George’a Crumba The Star Child podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
Od ponad dwudziestu lat opracowuje różne stylistycznie programy na potrzeby orkiestry symfonicznej. Jako aranżer i dyrygent brał udział w realizacji ponad trzydziestu płyt, m.in. Beatles Symphony ze skrzypkiem Vadimem Brodskim, Musicale, musicale z orkiestrą Filharmonii Narodowej, Beatles Symphony Orchestra, Czy mnie jeszcze pamiętasz?, W dzień Bożego Narodzenia – kolędy z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku Sinfonia Baltica (obecnie: Polska Filharmonia Sinfonia Baltica), której jest dyrektorem. Ze słupską orkiestrą i amerykańskim saksofonistą Gregiem Banaszakiem nagrał pierwszą na świecie płytę z rzadko wykonywanymi  kompozycjami na saksofon i orkiestrę kameralną (Rachmaninow, Głazunow, P.M. Dubois, Villa-Lobos, Bert). Koncert P.M. Duboisa był pierwszą rejestracją płytową tego utworu na świecie. Płyta ta, nagrana w kwietniu 1998 roku dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records, uzyskała nominację do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy Award w roku 1999.
W czerwcu 1999 roku wraz ze swoją orkiestrą, chórem i solistami wykonał w Słupsku, a rok później w Gdańsku, Requiem dla mojego przyjaciela Zbigniewa Preisnera (była to druga po Warszawie, a trzecia w Europie prezentacja tego dzieła). Utwór ten został zaprezentowany  także  przez  tych  samych  wykonawców  na  trzech koncertach w  Holandii
w roku 2005, w tym, w słynnej sali Concertgebouw, w Amsterdamie.
Artysta ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów współczesnych, m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego, Norberta Mateusza Kuźnika, Piotra Mossa, Mikołaja Hertla, Bogusława Schaeffera.
Nagrał ponad 30 płyt kompaktowych. Wśród nich, płytę zatytułowaną Chopin nieznany z utworami kompozytora w nowych opracowaniach z udzia-łem pianisty Edwarda Wolanina, nagraną dla firmy płytowej DUX oraz kompakt amerykańskiej flecistki Katherine DeJongh z muzyką współczesnych kompozytorów amerykańskich dla wytwórni Centaur Records. Dla pieśniarza i aktora Andrè Ochodlo opracował na orkiestrę symfoniczną i zarejestrował pieśni żydowskie do tekstów Itziga Mangera. Ważnymi krążkami w dorobku dyrygenta są płyty z muzyką poważną Krzesimira Dębskiego – Koncertem fortepianowym, Koncertem na dwa Stradivariusy, symfonią Nihil homine mirabilius – a także płyta z tangami Astora Piazzolli na skrzypce i bandoneon i suitą Porgy and Bess Gershwina w jego opracowaniu na skrzypce solo i orkiestrę symfoniczną
z solistami: Tomaszem Tomaszewskim – skrzypce i Wiesławem Prządką – bandoneon.
Do godnych uwagi przedsięwzięć zainicjowanych przez Bohdana Jarmołowicza zaliczyć należy wykonanie Missa pro pace Wojciecha Kilara przez solistów i orkiestrę Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku i Gdańsku (w obecności kompozytora), wykonanie Symfonii Wigilijnej Krzysztofa Pendereckiego (w obecności kompozytora), Violin Summit – koncert gwiazd polskiej wiolinistyki (Kulka, Duda,Urbaniak, Dębski), nagrodzony Pomorską Nagrodą Artystyczną Gryf 2003 w kategorii: wydarzenie artystyczne oraz cykl koncertów pn. Muzyka łączy narody z udziałem światowej sławy klezmerskiego zespołu Kroke z Krakowa prezentowany m.in. w Bydgoszczy i Gdańsku. Wprowadził na estradę kierowanej przez siebie Filharmonii formę montażu operowego (m.in.: Traviata, Carmen, Madame Butterfly).
W roku 2004 wraz ze swoją orkiestrą, wybitnym francuskim akordeonistą Richardem Galliano i polskimi solistami (Wiesław Prządka – akordeon, Tomasz Tomaszewski - skrzypce, Filip Wojciechowski – fortepian), wystąpił w kilku miastach Polski (Gdańsk, Poznań, Kraków). Z koncertu w Auli im. A. Mickiewicza w Poznaniu powstała płyta live przez niego zaaranżowana, zatytułowana Tango Forever, która obecnie jest do nabycia w sklepach muzycznych na  całym świecie. Na początku 2007 roku została wydana kolejna płyta kompaktowa  pn. Tango alla polacca z utworami skomponowanymi przez Władysława Szpilmana w opracowaniu na instrumenty solowe i orkiestrę symfoniczną.
W latach 2005-2007 wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica towarzyszył słynnym zespołom baletowym, wśród nich Classique Ballet de Paris oraz Państwowemu Baletowi z Sankt Petersburga, wykonując muzykę Piotra Czajkowskiego do baletów Dziadek do orzechów i Jezioro Łabędzie. Z dużym powodzeniem wystąpił wraz ze swoją orkiestrą na Festiwalu Pianistycznym w Lublewie, akompaniując światowej sławy pianiście Cyprienowi Katsarisowi.
W roku 2008 Filharmonia wydała pierwszą w swoim dorobku płytę DVD, zawierającą wykonanie Requiem d-moll Mozarta pod  batutą  Jarmołowicza , nagraną przez solistów, słupską orkiestrę i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum  Gedanensis  podczas  nocnego  koncertu  w  Gdańsku w rocznicę śmierci kompozytora.
W ostatnich latach do dorobku fonograficznego dyrygenta przybyły cztery nowe płyty nagrane z udziałem orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. Pierwsza, zatytułowana Inny Chopin, z miniaturami kompozytora zaaranżowanymi przez Jarmołowicza i Filipa Wojciechowskiego na trio jazzowe, trąbkę (Gary Guthman) i orkiestrę smyczkową (2011), Magic of Accordion z utworami na akordeon i bandoneon z udziałem Wiesława Prządki jako solisty (2012) oraz Poetic Jazz Symphonic z kompozycjami kontrabasisty Lecha Wieleby w wersji symfonicznej z udziałem jego kwartetu (2015). Kolejna płyta, Impresje na orkiestrę symfoniczną i kwartet jazzowy z Triem Filipa Wojciechowskiego (z liderem na fortepianie, Pawłem Pańtą na gitarze basowej i Cezarym Konradzie na perkusji), saksofonistą Henrykiem Miśkiewiczem, wydana w 2017 roku, jest jego pracą habilitacyjną i zawiera symfoniczno-jazzowe wersje kompozycji Wieniawskiego, Chopina i Komedy.
W roku 2012 zainicjował w kierowanej przez siebie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku cykl koncertów pn. Muzyka Mistrzów, którego celem było nie tylko zapoznanie  publiczności  z wybitnymi dziełami muzyki klasycznej, operowej i współczesnej, ale także pokazanie wszechstronnych możliwości wykonawczych i interpretacyjnych słupskiej orkiestry, która zaprezentowała się pod batutą Jarmołowicza w niełatwej muzyce Pendereckiego, w formie operowej (Straszny dwór Moniuszki), muzyce baletowej (Harnasie Szymanowskiego) oraz w bardziej przystępnych dla słuchacza kompozycjach Kilara, Góreckiego i Lutosławskiego.
W  tym samym roku Jarmołowicz  obronił  pracę doktorską na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w której podjął pracę pedagogiczną. Na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej uczy młodych adeptów dyrygentury, metodyki prowadzenia zespołów orkiestrowych, instrumentacji i propedeutyki aranżacji oraz prowadzi zajęcia z praktyk orkiestrowych.
W roku 2013 sprawował kierownictwo muzyczne musicalu The Sound of Music Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II , który został wystawiony w Polsce po raz pierwszy przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku. Ścieżka muzyczna z tego musicalu została także zarejestrowana na płycie CD, którą krytycy polscy i zagraniczni ocenili bardzo wysoko. Jesienią tego samego roku Jarmołowicz zainicjował koncert pn. Za kurtyną dźwięków poświęcony w całości  polskiej muzyce współczesnej, na którym wykonano utwory Lidii Zielińskiej, Krzesimira Dębskiego, Bolesława Szabelskiego i młodego kompozytora Grzegorza Pieńka. W 2014 roku wraz ze swoją orkiestrą wykonał m.in. II suitę Trójgraniasty kapelusz de Falli, Rapsodię węgierską Liszta i Kaprys włoski Czajkowskiego. W roku 2015 artysta znalazł się wśród organizatorów (w słupskiej Filharmonii) Międzynarodowego Kursu Dyrygenckiego, w trakcie którego młodzi dyrygenci z pięciu krajów (także Australii) doskonalili swój kunszt pod okiem wybitnego dyrygenta-pedagoga, Maestro Jormy Panuli z Finlandii. W roku 2016 wykonał po raz pierwszy w Słupsku ze swoją orkiestrą symfoniczną wersję Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego. Wersję oryginalną na fortepian solo na tym samym koncercie przedstawiła pianistka Beata Bilińska. W tym roku także z inicjatywy Jarmołowicza odbyło się prawykonanie Wielkiej Mszy Kaszubskiej Marka Kuczyńskiego z udziałem solistów, chórów i orkiestry, którymi dyrygował.
Nieprzerwanie od 1990 roku prowadzi koncerty inauguracyjne odbywających się co roku w Słupsku Festiwali Pianistyki Polskiej. Wielokrotnie brał udział w prawykonaniach koncertów fortepianowych, bądź kompozycji symfonicznych po raz pierwszy wykonywanych przez słupską orkiestra, np. Petrushka Strawińskiego. W ubiegłym roku po raz trzydziesty dyrygował koncertami festiwalowymi. Od blisko dwudziestu lat współorganizuje koncerty oratoryjne organizowane przez Politechnikę Gdańską w gdańskim Kościele p.w. Bożego Ciała. W ostatnich latach w programie tych koncertów znalazły się m.in. takie dzieła wokalno-instrumentalne jak: Magnificat Johna Ruttera, Bogurodzica i Exodus Kilara, Magnificat Bacha, Stworzenie świata Haydna, IX Symfonię d-moll Beethovena.
Dyrygent występował z większością polskich solistów, m.in. z Andrzejem Hiolskim, Kubą i Krzysztofem Jakowiczami, Konstantym Andrzejem Kulką, Piotrem Palecznym, Krzysztofem Jabłońskim, Romanem Jabłońskim, Reginą Smendzianką, Wandą Wiłkomirską, Beatą Bilińską, Stanisławem Drzewieckim, Agatą Szymczewską, Rafałem Blechaczem, Małgorzatą Walewską  oraz z solistami zagranicznymi, wśród nich m.in. z Diną Yoffe, Katherine DeJongh, Gregiem Banaszakiem, Vadimem Brodskim, Richardem Galliano, Philippem Giusiano, Cyprienem Katsarisem, Kevinem Kennerem, Giennadijem Woskresienskim, Grigorijem Żyslinem, z indyjskim skrzypkiem L. Subramaniamem.
Od 1992 do 2017 roku piastował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Od 2012 roku jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a od lutego 2018 roku profesorem tej uczelni.
Jest laureatem wielu nagród artystycznych i państwowych, wśród nich: Srebrnego Krzyża Zasługi (1997), Złotego Krzyża Zasługi (2000), Medalu Za zasługi dla Miasta Słupska (1983),  Osobowość Radiowa Roku - wyróżnienia przyznawanego przez dziennikarzy Radia Gdańsk oraz tytuł Dżentelmen Roku 2002 – wyróżnienia przyznawanego przez dziennikarzy Radia Eska Nord, TVP Gdańsk i Głosu Wybrzeża, Sukces 2000 – nagroda Radia Koszalin, Pomorskiej Nagrody Artystycznej „Gryf” (2002, 2003) przyznawanej przez Wojewodę i Marszałka Województwa Pomorskiego. Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał mu także z okazji 35-lecia pracy artystycznej Nagrodę Specjalną (2012). Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu dla zasług dla kultury polskiej uhonorował go Nagrodą Specjalną (styczeń 2006), dyplomem za Wspieranie szkolnictwa artystycznego (grudzień 2006), Medalem Za długoletnią Służbę (2012), odznaką Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2012) oraz Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2016).

 

PATRYCJA KOTLARSKA
(fot. Maciej Kotlarski)
Wokalistka, instrumentalistka, autorka tekstów.
Absolwentka szkoły muzycznej I stopnia im.Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie skrzypiec oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie oboju. Studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie na wydziale instrumentalnym (obój). Jest absolwentką wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. J.I. Paderewskiego w Poznaniu.
Jako nastolatka nagrała pierwszą płytę w trio wokalnym Tiramisu zatytułowaną „Już nie dziewczynki” , koncertując z tym projektem w całej Polsce. W wieku lat piętnastu zaśpiewała w słynnym musicalu METRO w Teatrze BUFFO. Rok później (1998) wzięła udział w castingu do musicalu „Crazy for You” realizowanego przez Wojciecha Kępczyńskiego oraz Janusza Józefowicza w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie - była najmłodszą członkinią zespołu artystycznego. Od tego czasu na stałe związana z Teatrem ROMA uczestnicząc we wszystkich produkcjach (Grease, Miss Saigon, Taniec Wampirów, Upiór w Operze, Nędznicy, Akademia Pana Kleksa, Deszczowa Piosenka, Mamma Mia, Ale Musicale, Piloci oraz obecnie Aida).
Jako wokalistka sesyjna, od wielu lat zaangażowana w projekty płytowe i telewizyjne m.in. Jak oni Śpiewają, Nas Dwoje, Zacisze Gwiazd. Towarzyszyła wokalnie znanym nazwiskom Polskiej sceny w wielu projektach płytowych, m.in. w produkcjach Krzysztofa Herdzina ( m.in.płyta Ireny Santor, projekt Nasza Niepodległa), Ryszarda Rynkowskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Patrycji Markowskiej.
W 2011 roku, w wyniku wygranego castingu dołączyła do zespołu Maryli Rodowicz, koncertując na największych festiwalach w Polsce (Sopot ,Opole) oraz na Świecie (Nowy Jork. Chicago, Sztokholm, Wilno, Londyn, Essen). Ma na swoim koncie szereg solowych recitali muzyki filmowej i musicalowej na deskach największych filharmonii w Polsce (Warszawa, Bydgoszcz, Kalisz, Słupsk, Zamość, Toruń, Wałbrzych, Kielce, Płock, Gdańsk). Występuję jako solistka w międzynarodowym projekcie Papieskim "Szukam Was".Oratorium napisane na podstawie testamentu Jana Pawła II cieszyło się wielkim powodzeniem podczas koncertów w USA (Nowy Jork , Chicago). W roku 2018 z okazji 40tej rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża, zostało wykonane w Rzymie w Kościele Santo Spirito in Sassia.
Od roku 2008 współpracuje również z największymi w Polsce studiami, dubbingowymi - SDI Media Polska, Sonica, Master Film, Studio Publishing, Start użyczając swojego głosu w wielu bajkowo - filmowych produkcjach.

 

JACEK KOTLARSKI
(fot. Maciej Kotlarski)
Absolwent Liceum Muzycznego w klasie trąbki, następnie Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, aż w końcu Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie śpiewu. W latach 2000-2007 współpracował z teatrem muzycznym Roma w Warszawie, biorąc udział w spektaklach: Miss Sajgon, Grease, Koty, Taniec Wampirów. Obecnie wokalista sesyjny, nagrywający i współpracujący z takimi gwiazdami jak: Ryszard Rynkowski, Krzysztof Kiljański, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki. Śpiewa w wielu programach telewizyjnych: Taniec z Gwiazdami , Jak Oni Śpiewają, Tylko Nas Dwoje. Wielokrotny uczestnik największych polskich festiwali muzyki rozrywkowej (Opole, Sopot, Top Trendy…). Z wielkim powodzeniem zaśpiewał jako solista w projekcie symfonicznym u boku Johna Lorda (Deep Purple). Ma na swoim koncie szereg solowych recitali muzyki filmowej i musicalowej – śpiewał m.in. na deskach Filharmonii Warszawskiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Bydgoskiej oraz wykonywał jedną z głównych ról w musicalu SWING w Teatrze Muzycznym CAPITOL we Wrocławiu. W 2011 koncertował w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych "ROY THOMSON HALL" w Toronto (Kanada). Wiosną 2012 roku ukazał się pierwszy solowy i autorski album wydany przez Polskie Radio pt. „Nigdy nie jest za późno”.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj