A+ A A-

Uroczyste zakończenie sezonu

ARTYSTYCZNEGO 2015/2016

26 czerwca 2016 r. (niedziela), godz. 18:30
Muzeum Diecezjalne w Łomży, ul. Giełczyńska 20A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
KORNEL WOLAK (KANADA) – klarnet
OLGA GUCZEK (BIAŁORUŚ) - sopran
W programie m.in.: opracowania muzyki klasycznej i popularnej na klarnet z orkiestrą

WSTĘP WOLNY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna


Współpraca

UMOWA PARTNERSKA:
Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych Bona w Łomży

KORNEL WOLAK
Ceniony wykonawca i pedagog. John Terauds (krytyk muzyczny z Toronto Star) w jednej ze swoich recenzji zauważa, iż „kontrola, delikatna i elegancka ekspresyjność … są tym co nadaje blasku Jego interpretacjom.” Edukacji dopełniał w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (prof. Zdzisław Nowak), Indiana University Jacobs School of Music (USA, prof. Eli Eban), The Glenn Gould School (Toronto, Kanada: prof. J. Valdepenasa) Wykonawstwo muzyki z okresu klasycyzmu jak i baroku zgłębiał u Erica Hoepricha (klarnet barokowy i klasyczny).

Jako solista oraz kameralista występuje z recitalami po Ameryce Południowej, Kanadzie, Polsce, USA, Chinach, czy Korei Południowej. Jest współzałożycielem dwóch duetów: Wolak/Donnelly Duo (z fortepianem) oraz Sound Lords (z akordeonem), z którymi regularnie występuje wykonując eklektyczne programy „od klasyki po jazz”.

Jako solista wystapił z takimi zespołami jak: Filharmonia Poznańska, Loja Symphony Orchestra (Ecuador), Slovak Sinfonietta (Slowacja), Kelowna Symphony Orchestra, Quebec Symphony (Canada), Toronto Sinfonietta Orchestra, Charleston Symphony Orchestra, USA, Polska Orkiestra Radiowa  "Amadeus", Indiana University Orchestra i inne.

W swoim dorobku fonograficznym posiada nominowaną do nagrody „Fryderyki” (2008) płytę z nagraniem Koncertu klarnetowego B-dur K. Kurpińskiego, zarejestrowane na jubileuszowym albumie Filharmonii Poznańskiej pt. „Z Wielkopolski rodem” (wyd. przez  Program 2 PR). Nagranie to można często usłyszeć na falach radiowych Programu 2 PR, Classical 96.3, czy CBC Radio. Jego solowy album z koncertami klarnetowymi W. A. Mozarta i C. M. Webera z towarzyszeniem orkiestry The Slovak Sinfonietta cieszy się dużą popularnością wśród melomanów. Natomiast ostatnio wydanymi albumami są: „The Common Ground” (nagranym w duecie ze slynnym kanadyjskim pianistą jazzowym Chrisem Donnelly), T. Paciorkiewicz Divertimento No.1, M. Weinberg, Kammersymphonie No. 4 (z Polską Orkiestrą Kameralną PR „Amadeus”). Najnowszy album powstały na jesieni 2015 został nagrany wraz z akordeonistą Michaelem Bridge pt. „From Bach to Benny”.

Szczególnie istotną częścią Jego działalności pedagogicznej jest prowadzenie kursów mistrzowskich oraz wykładów metodologicznych z zakresu nauczania gry na klarnecie, budowy i własnej obróbki stroików oraz poprawnego zadęcia, jak również historii klarnetu. Serii wykładów udzielił na takich uczelniach jak: University of Western Ontario (Kanada), University of Cuenca (Ecuador), Varnier College (QC) University of Alberta (Kanada), AM Poznań, AS Szczecin. W 2014 roku na zaproszenie Centrum Edukacji Artystycznej przeprowadził warsztaty i wykłady dla nauczycieli-klarnecistów, które odbyły się w PSM w Koninie.

Wraz z grupą wybitnych specjalistów z dziedziny Speech-Language Pathology w zakładzie Patologii Wymowy na Toronto University prowadzi niezależne badania nad problematyką zadęcia na klarnecie przy użyciu najnowocześniejszej aparatury do prowadzenia analiz akcji poszczególnych artykulatorów jamy ustnej. Badania te mają na celu udoskonalenie metodologii nauczania początkowego (i nie tylko) oraz szukania analogii pomiędzy sposobami artykułowania w mowie i podczas gry na klarnecie. Publikację wyników badań planuje się na rok  2016.

Jego wieloletnie badania nad akustyką i techniką gry na klarnecie zaowocowały dwiema dysertacjami: „Wybrane aspekty akustyczne klarnetu” (praca magisterska) oraz „Muzyka instrumentalna baroku w repertuarze współczesnego klarnecisty” (praca doktorska,  2014). Obie prace poruszają zagadnienia akustyczne, techniki wykonawczej (zadęcie) oraz problematykę stylistyki baroku w praktyce wykonawczej. Jest również współautorem przygotowanego do druku, zamieszczonego na łamach publikacji Musica Verba Collectiva artykułu o technikach niezbędnych do wykonywania muzyki barokowej przez współczesnych klarnecistów.

W sezonie artystycznym 2015/2016 wystąpi jako solista, kameralista i pedagog w Kanadzie, USA, Ameryce Płd. oraz w Europie.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj