A+ A A-

Klasyczne arcydzieła

7 kwietnia 2016 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
EWA STRUSIŃSKA – dyrygent
MARTIN LABAZEVITCH – fortepian
W programie m.in.: L. van Beethoven – I Koncert fortepianowy C-dur op. 15

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

Program koncertu
Wolfgang Amadeusz Mozart - Uwertura do opery "Wesele Figara"
Ludwig van Beethoven - I Koncert fortepianowy C-dur op. 15
Franciszek Schubert - V Symfonia B-dur "Wiosenna" D. 485

EWA STRUSIŃSKA
Pierwszy Dyrygent i Kierownik Muzyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Szczecińskiej. Dyrygent Honorowy Brandon Hill Chamber Orchestra w Bristolu. Finalistka i laureatka prestiżowego II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustawa Mahlera w Bambergu. W latach 2008-2010 dyrygent asystent Hallé Orchestra w Manchesterze. Pierwsza kobieta w historii Wielkiej Brytanii piastująca takie stanowisko.
Urodzona w Stalowej Woli artystka ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, prowadząc koncert dyplomowy z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W tym samym roku wygrała konkurs na asystenta dyrygenta Filharmonii Częstochowskiej, a wkrótce potem na stanowisko Junior Fellow in Conducting w Royal Northern College of Music w Manchesterze – instytucji, z którą nieprzerwanie współpracuje od 2006 roku.
Od tego czasu Ewa Strusińska mieszka w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku obejmuję posadę dyrygenta asystenta Hallé Orchestra (najstarszej profesjonalnej orkiestry w tym kraju), której dyrektorem artystycznym jest Sir Mark Elder CBE. Takie stanowisko pełni jako pierwsza kobieta w historii Wielkiej Brytanii, a fakt ten zostaje szeroko odnotowany przez prasę angielską (The Times, Guardian, The Independent, BBC Music Magazine, Gramophone) oraz przez polskie media (Wprost, Przekrój, TVN).
W 2008 roku artystka zostaje ponadto wybrana przez London Symphony Orchestra jako jeden z trzech uczestników kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Valerego Gergieva, a w 2010 roku współpracuje z Royal Ballet w Covent Garden.
W swojej międzynarodowej karierze Ewa Strusińska pracowała z wieloma czołowymi orkiestrami na świecie, takimi jak Northern Sinfonia, BBC National Orchestra of Wales, The Hallé Orchestra, Bamberger Symphoniker, Hofer Symphoniker, Sinfonietta Baden, Uppsala Chamber Orchestra, Johannesburg Philharmonic Orchestra, Gävle Symfoniorkester, Norrlands Opera Symphony Orchestra czy Slovak Sinfonietta; a także w Polsce, m.in. orkiestrami Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego, NOSPR-u, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Iuventus czy Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
Ewa Strusińska posiada w repertuarze wiele dzieł operowych, które wykonywała m.in. na Buxton Opera Festival, w Royal Northern College of Music oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie, z którym w latach 2011-2013 współpracowała w charakterze dyrygenta asystenta Opery Narodowej oraz Polskiego Baletu Narodowego.
W uznaniu dorobku zawodowego artystka otrzymała tytuł Ambasadora Stalowej Woli.


MARTIN LABAZEVITCH
Wychwalany przez krytyków w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych za swój liryzm, intensywność gry i wirtuozerię, pianista Martin Labazevitch wystąpił na licznych scenach koncertowych i festiwalach w Europie, Izraelu, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Otrzymał dyplomy i wyróżnienia na wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Hilton Head, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Jose Iturbi w Walencji, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Cleveland, jak również liczne nagrody i wyróżnienia, takie jak Nagroda Riny Menashe w Izraelu, stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku oraz Nagroda Harolda Bauera dla najbardziej obiecującego pianisty w Manhattan School of Music.
Pan Labazevitch występował w stacjach radiowych WNYC i WQXR w Nowym Jorku oraz WFMT w Chicago, jak również w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych w Polsce. Grał jako solista z Hiszpańską Młodzieżową Orkiestrą Narodową (Joven Orquesta Nacional de Espana) i Młodzieżową Orkiestrą Andaluzji (Orquesta Joven de Andalucia)  w Hiszpanii, z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Polsce, Orkiestrą im. Św. Krzysztofa (St. Kristoforo Kamernis Orkestras) na Litwie, Orkiestrą New York Sinfonietta i Orkiestrą Festiwalową w Hamptons w Stanach Zjednoczonych oraz z Orkiestrą TIPC w Takamatsu w Japonii pod kierunkiem takich dyrygentów jak Donatas Katkus, Francisco Valero, Ki-Sun Sung, Shunsuku Tsutsumi, Ewa Strusińska i Lukas Foss. Jako aktywny muzyk kameralny, Pan Labazevitch jest członkiem-założycielem Trio im. Paderewskiego, ogólnopolskiego zespołu, który przez cały okres swojego istnienia pracował pod kierunkiem nieżyjącego już Isidora Cohena, członka Juilliard String Quertet i Baux Arts Trio. Debiut Trio im. Paderewskiego w sali koncertowej Weill’a w Carnegie Hall był wychwalany przez krytyków czasopisma „The Strad“ jako „…żywiołowy, wielopłaszczyznowy, …porywający od pierwszej do ostatniej nuty“.
Najciekawsze punkty Jego programu w sezonie 2010/11 obejmują koncerty i projekt nagrania z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Polsce, koncerty muzyki kameralnej w Hiszpanii i Nowym Jorku, trase koncertową w Polsce i na Litwie w Wileńskim Kwartetem Smyczkowym, jak również serię recital w Stanach Zjednoczonych upamiętniających 200ną rocznicę urodzin Liszta.
Urodzony w Polsce pianista Martin Labazevitch studiował w Państwowym Konserwatorium w Odessie na Ukrainie, po czym wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 2008 roku, ukończył z wyróżnieniem Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Jego najważniejsi nauczyciele to; Anatolij Kardashov, Nina Svetlanova i Horacio Gutierrez. Pracował i występował z tak znakomitymi artystami jak Philippe Entremont, Stephen Hough, Dmitri Bashkirov, Lazar Berman, Bella Davidovich, Ruth Laredo, Jeffrey Swann oraz Earl Wild. Wspólpracował również i występował ze współczesnymi kompozytorami, takimi jak; Richard Danielpour, Jan Radzyński i Lukas Foss. W 2010 roku Pan Labazevitch otrzymał z rąk prezydenta Stalowej Woli , tytuł Honorowego Ambasadora miasta. Martin Labazevitch mieszka w Nowym Jorku.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj