A+ A A-

Z życzeniami dla Pań

10 marca 2016 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
ARTUR BANASZKIEWICZ – skrzypce
ROBERT CIEŚLA – tenor
W programie: arie operowe, pieśni neapolitańskie, opracowania pieśni i tańców różnych kultur

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

Program koncertu:
Wolfgang Amadeusz Mozart – Uwertura do opery “Cosi fan tutte”
Franz Lehar – Twoim jest serce me z operetki „Kraina uśmiechu”
Imre Kalman – Czardasz „Graj cyganie” z operetki „Hrabina Marica”
Artur Banaszkiewicz – Oczy czarne
Eduardo di Capua – Maria, Mari
Bedrich Smetana – Trzy tańce z opery „Sprzedana narzeczona”
Ernesto de Curtis – Tu, ca nun chiagne
Artur Banaszkiewicz – „Hava Nagilah” parafraza
*  *  *
Carl Zeller – Lat dwadzieścia miał mój dziad z operetki „Ptasznik z Tyrolu”
Artur Banaszkiewicz – La Fiesta Mexicana
Consuelo Velazquez – Besame mucho
Georges Bizet / Stefan Rachoń – Carmen na wesoło
Cesare Andrea Bixio – Parla mi d'amore
Franz Schubert – Muzyka baletowa ze sztuki “Rosamunde”
Frederick Loewe – Tę ulicę znam z musicalu “My fair Lady”
Jo Knumann / A. Banaszkiewicz – Rapsodia - Ungarisch
Grigoras Dinicu – Skowronek

ARTUR BANASZKIEWICZ
Skrzypek, kompozytor, aranżer. Występuje od piątego roku życia. W 1985 roku zdobył pierwsza nagrodę na Konkursie Młodych Skrzypków w Koszalinie. W latach 1988-1990,jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. W tym czasie brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji gry skrzypcowej w Lancucie (prof. M. Rusin) i w Bydgo-szczy (W. Pikajzen). Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego Artur Banaszkiewicz prezentuje publiczności często własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów z różnych obszarów muzyki (m.in.: "VIVA STRAUSS!","IRISH DREAM","LA FIESTA MEXICANA","SKRZYPEK NA DACHU", "CAN-CAN", "MY FAIR LADY","HAVAH NAGILAH","OCZY CZARNE","KALINKA"). Szczególnie dużym powodzeniem w Polsce i za granica cieszy się koncert - show zatytułowany "WIECZOR W KRAINIE CZARDASZA", składający się z utwo-rów inspirowanych folklorem cygańskim i żydowskim. Idea koncertu przyciągnęła uwagę mediów, czego rezultatem był udział w licznych programach radiowych i telewizyjnych, zaowocowała występami na wielu festiwalach muzycznych w prestiżowych salach koncertowych (m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Sala Kongresowa w Warszawie, Berlinska Filharmonia i Lipski Gewandhaus), a także współpraca z wybitnymi postaciami życia muzycznego w Polsce(mi.in.
z W.Malickim, V.Brodskim, A.Maliszewskim, J.Karwowskim).
Artur Banaszkiewicz intensywnie koncertuje i poszerza swój repertuar, dzieląc się swoimi muzycznymi fascynacjami i kreacjami z publicznością na całym świecie.


ROBERT CIEŚLA
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie słynnego polskiego tenora Kazimierza Pustelaka. W 1986 r. zdobył Nagrodę Specjalną na Konkursie Ady Sari w Nowym Sączu. W czasie studiów otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki „Dla szczególnie uzdolnionych Studentów Sztuki”. W 1988 roku zadebiutował w Teatrze Wielkim w spektaklu Hanny Hojnackiej „Nasz Karol” a w następnym roku ukończył Międzynarodowe Studio Operowe – IOS w Zurychu. Zaczął również prowadzić szeroką działalność koncertową w Polsce, Czechosłowacji, Niemczech. W latach 1989-1991 był solistą Państwowego Teatru Badeńskiego w Karlsruhe a od 1994 został solistą Państwowego Teatru w Mainz.
Oprócz tego występował gościnnie w Teatrze Operowym we Wrocławiu, Teatrze Wielkim w Warszawie, Państwowym Teatrze w Braunschweigu, Państwowym Teatrze w Luxemburgu, w Narodowym Teatrze w Mannheim oraz w Teatrach: w Bazyleii, Kassel, Nürnberg, Strassburgu, Schwerin, Koblenz, Lübeck, Colmar, Mannheim, Wiesbaden, Frankfurcie.
W 1992 roku brał udział w Jubileuszowym Koncercie Radia Południowo- Niemieckiego (Südwestfunk) w Ludwigshafen i w Otterbach a w 1994 w Koncercie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rzeszowie i we Flandryjskim Festiwalu Muzyki Religijnej. W tym samym roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Verviers w Belgii.
Występował także w ramach międzynarodowej wystawy EXPO 2000 w Hannowerze oraz na Koncertach Muzyki Religijnej – Frankfurt, Mainz, Wiesbaden (2001/02/03), Koncercie w Łazienkach w ramach Festiwalu Pieśni Polskiej w Warszawie (2002) oraz na Koncertach w ramach III Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie (2003,2004). Od 2004 nawiązał współpracę z Mazowieckim Teatrem Muzycznym.
W 2005 roku przeprowadził przewód habilitacyjny na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi i uzyskał stopień dr hab. sztuki (2006). Niemal równocześnie ukończył studia psychologiczne z wynikiem bardzo dobrym z zakresu psychologii klinicznej i osobowości na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2006 roku został mu nadany tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu w Rzeszowie.
W 2007/08 napisał program rehabilitacji pacjentów kardiologicznych przy użyciu ćwiczeń oddechowo – wokalnych, który jest wdrażany w Szpitalu Rehabilitacji Kardiologicznej w Konstancinie oraz projekt programu rehabilitacji pacjentów z przeszczepami narządu ślimakowego za pomocą ćwiczeń wokalnych (2008).
Od szeregu lat prowadzi też działalność edukacyjną, pracując na stanowisku prof. UR na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz wykładając na Akademii Muzycznej im. F. Chopina i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj