A+ A A-

Gitary czar

25 lutego 2016 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
BARTOSZ ŻURAKOWSKI – dyrygent
JAKUB KOŚCIUSZKO gitara
W programie m.in.: A. Vivaldi, F. Moreno-Torroba, W.A. Mozart

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

Program koncertu:
Wolfgang Amadeusz Mozart - Eine Kleine Nachtmusik KV 525
Antonio Vivaldi – Koncert gitarowy D-dur RV 93
Józef Haydn – Kwartet D-dur na gitarę, skrzypce, altówkę i wiolonczelę
Feliks Mendelssohn Bartholdy - V Symfonia na smyczki B-dur

BARTOSZ ŻURAKOWSKI
"...Dzielę dyrygentów na „maszerujących” i „śpiewających”, ze zdecydowaną preferencją tych drugich. W moim odczuciu, Bartosz Żurakowski jest właśnie z opcji tych „śpiewających”. Jego narracja, fraza i czas zapewniają przyjemność i radość słuchania muzyki, czyli tego, po co przecież słuchacz przychodzi na koncert."
prof. Jerzy Marchwiński (III Symfonia - G. Mahlera)

"...Wykonanie, było całkowitym triumfem Barto¬sza Żurakowskiego, który orkiestrę tego wieczora prowadził; dyrygenta wybitnego, o bardzo osobistym stylu. Akompaniował solistce znakomicie, wrażliwie i inspirują¬co, to wszystko odbywało się w tle, a raczej w brzmieniach orkiestry, na jaką Bartosz Żurakowski miał wpływ hipnotyczny."
Kazimierz Rozbicki "Muzyka 21" (Koncert skrzypcowy - B. Brittena)

"...after only a few bars, when it became abundantly clear that this was a man who lived and breathed music, with a very clear beat, but who, rather in the mould of Neeme Jarvi, needed constant watching.  The Orchestra of Scottish Opera also responded magnificently to the Maestro, and as we reached the closing section of the work, the intensity of the emotion of this wonderful music left me struggling to hold back the tears. I hope it's not too long till our next concert with Maestro Zurakowski!"
Alan Robertson "Herald Scotland" (Requiem - G. Verdi)

Bartosz Żurakowski zaliczany jest przez krytykę do grona wybitnych dyrygentów swojej generacji.
Rok 2013 był dla artysty rokiem przełomowym w karierze dyrygenckiej, przyczyniły się do tego przychylne recenzje płyty CD wydanej przez Divine Art Records, z dwoma koncertami skrzypcowymi maltańskiego kompozytora Karla Fioriniego, ukazane w prasie brytyjskiej, portugalskiej, nowozelandzkiej, francuskiej i amerykańskiej. Zaowocowało to licznymi zaproszeniami  do filharmonii w Meksyku, Peru, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Francji, Czech, Rosji, Turcji, Kanady, Niemiec i Szkocji
W maju 2014 roku artysta został zaproszony do Królewskiej Orkiestry Symfonicznej Opery Szkockiej, która pod jego batutą  wykonała Requiem Verdiego, podczas jubileuszowego koncertu 30-lecia City Glasgow Chorus.
W 2015 roku Bartosz Żurakowski ponownie poprowadzi królewskich artystów, tym razem w programie Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena. W marcu 2015 roku rozpoczął również współpracę z Operą Lwowską, w której poprowadził premierowe przedstawienie Aidy G. Verdiego.
W głównym kręgu zainteresowań artysty obok muzyki symfonicznej jest muzyka oratoryjna  i operowa. Koncertował z wybitnymi śpiewakami: Gwendolyn Bradley (USA), Jonitą Lattimore (USA), Rebeccą Afonway-Jones (Walia), Paul Keohone (Szkocja), Anush Hovhanuisyan (Armenia), Kałudi Kałudowem (Bułgaria), Mariną Andriejewą (Rosja), Małgorzatą Walewską, Bożeną Harasimowicz, Iwoną Hossą, Zofią Kilanowicz, Wiesławem Ochmanem, Piotrem Lempą, Izabelą Kłosińską, a także Andrzejem Dobberem i Ewą Podleś. Współtworzył również gale operowe prowadzone przez Bogusława Kaczyńskiego.
Współpracował także z najwybitniejszymi solistami: Kają Danczowską, Nealem Larrabee (USA), Ingolfem Wunderem (Austria), Alexiem Volodinem (Rosja), Evgeni’em Mikhailovem (Rosja), Eugenem Indjić’em (USA), Aleną Baevą (Rosja), Piotrem Palecznym, Simonem Trpceskim (Macedonia), Shlomo Mintzem (Izrael), Jeremy Findley’em (Kanada), Marianem Sobulą, Sergiejem Kasprovem (Rosja), Piotrem Pławnerem, Martinem Kasikiem (Czechy), Borisem Kraljevićem (Montenegro), Massimo Mercellim (Włochy).
Począwszy od 50. jubileuszowego sezonu artystycznego 2001/2002 do 2015 roku był związany z rodzimą filharmonią jako dyrygent i menedżer Filharmonii Opolskiej. W latach 2011-2015 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Filharmonii Opolskiej.
W 2007 roku reaktywował Chór Filharmonii Opolskiej, którego jest dyrygentem.
W październiku 2010 roku artysta poprowadził III Symfonię Gustawa Mahlera z udziałem Ewy Podleś, chórów i orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej, za którą otrzymał pochlebne recenzje.
Bartosz Żurakowski jest polskim dyrygentem młodego pokolenia. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Uniwersytet Warszawski Wydział Zarządzania, zaś na Rotterdam School of Management Erasmus University w 2011 roku uzyskał tytuł Master Busisness of Administration.
Urodził się w Opolu i w tym mieście od wczesnego dzieciństwa wchodził w świat muzyki – najpierw poprzez atmosferę domu rodzinnego, w którym silne są tradycje muzyczne, a następnie na drodze edukacji w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu.
W szkole średniej zainteresował się sztuką dyrygencką i ona stopniowo stawała się jego pasją.
Studia rozpoczął na Akademii Muzycznej  w Łodzi, gdzie tajniki sztuki dyrygenckiej poznawał pod kierunkiem wybitnego mistrza batuty i pedagoga Kazimierza Wiencka, a po jej ukończeniu studiował na wydziale dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie. Również bezpośredni kontakt z najwybitniejszymi mistrzami polskiej batuty – Jerzym Semkowem, Stanisławem Skrowaczewskim i Tadeuszem Strugałą wpłynął na jego osobowość dyrygencką.
Bartosz Żurakowski brał udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich – krajowych i międzynarodowych – m.in. Marka Tracza i Kurta Masura. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego.

 

JAKUB KOŚCIUSZKO
Brawurowo, perfekcyjnie, wyśmienicie, znakomity, wrażliwy wirtuoz – te wszystkie określenia pochodzą z tekstów krytyków muzycznych dotyczących gitarzysty Jakuba Kościuszki.
Występował w całej Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech, Francji i Holandii, m.in. podczas festiwali w Szczecinie, Warszawie, Kielcach, Wrocławiu, Zielonej Górze, Łodzi. Wykonywał koncerty z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej oraz orkiestrą Talenty Szczecina i Camerata Nova. Jako kameralista współpracuje z Ritą D`Arcangelo (flecistką, laureatką Global Music Award) i Jakubem Bokunem, jednym z najlepszych europejskich klarnecistów. W 2010 roku ukazała się płyta Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny, między innymi z dedykowanym gitarzyście utworem Tren ofiarom Bełżca. Debiut został ciepło przyjęty przez słuchaczy i krytyków muzycznych w całej Europie. W 2012 roku ukazał się album Guitar Recital z utworami J.S. Bacha, Tansmana, Piazzolli, Jarretta i Metheny`ego. Najnowszy album, Guitar sounds jazzy, zawiera muzykę inspirowaną jazzem i muzyką świata.
W wieku 6 lat rozpoczął swoją edukację muzyczną od fortepianu, jednak już 2 lata później zaczął naukę gry na gitarze klasycznej. W roku 2004 został absolwentem klasy gitary Piotra Pałaca w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. W roku 2009 ukończył  z wynikiem celującym Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego, oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze w klasie maestro Zorana Dukića. W roku 2010 otrzymał dyplom z wyróżnieniem oraz stypendium od maestro Oscara Ghiglii podczas kursu Accademii Chigiana w Sienie.
Swoją wiedzą dzieli się ze studentami Akademii Sztuki w Szczecinie, uczniami Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie oraz Kreismusikschule Uckermark w Prenzlau. Regularnie udziela lekcji w ramach kursów muzycznych i lekcji mistrzowskich.
Jakub Kościuszko zdobywał laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach gitarowych. Udoskonalał swoje umiejętności biorąc udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich gitarzystów jak: Abel Carlevaro (Urugwaj), Oscar Ghiglia (Włochy), Scott Tennant (USA), Roberto Aussel (Argentyna), Pavel Steidl (Czechy).

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj