A+ A A-

Uroczysty koncert sylwestrowy

31 grudnia 2015 r. (czwartek), godz. 17:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
AGNIESZKA TOMASZEWSKA sopran
WIESŁAW PRZĄDKA akordeon, bandoneon
W programie: J. Strauss, A. Piazzolla, I. Kalman, J. Offenbach, J. Bock

AGNIESZKA TOMASZEWSKA
Sopran liryczny. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku. Studia wokalne kontynuowała na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej. Ukończyła Międzynarodowe Studio Operowe Hamburskiej Opery Narodowej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą prowadzonych przez Barbarę Boney, Régine Crespin, Thomasa Hampsona. Obecnie jest doktorantką Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Laureatka konkursu Międzynarodowej Letniej Akademii Uniwersytetu w Salzburgu. Zdobywczyni I Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari oraz nagród specjalnych (m.in. Radia RMF Classic). Finalistka i laureatka Nagrody dla Najlepszego Sopranu w Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim 2010. Nominowana do nagrody Sztorm Roku – Artysta Roku 2005 przyznawanej przez dziennikarzy Gazety Wyborczej.
Debiutowała na scenie Schlosstheater Schönbrunn w Wiedniu partią Armidy (Rzekoma Ogrodniczka) w roku 2005. W latach 2005-2007 była solistką Hamburskiej Opery Narodowej. W sezonie artystycznym 2008/09 i 2009/10 występowała na scenie Opery Krakowskiej. Współpracuje z Operą Narodową w Warszawie, gdzie występuje m.in. jako Zuzanna (Wesele Figara), Liu (Turandot), Katia (Pasażerka), Frasquita (Carmen) oraz z Badisches Staatstheater Karlsruhe, gdzie kreuje takie role jak: Freia (Złoto Renu), Micaela (Carmen), Una Dama (Macbeth), Mimi (Cyganeria), Blumenmadchen (Parsifal), Nanneta (Falstaff), Fiordiligi (Cosi fan tutte). W repertuarze posiada m.in. partię Kleopatry (Juliusz Cezar), Adiny (Eliksir miłości), Ilii (Idomeneo), Paminy (Czarodziejski flet), Musetty (Cyganeria), Małgorzaty (Faust), Hanny (Straszny Dwór).
Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą: występuje z recitalami, bierze udział w wykonaniach muzyki kameralnej i oratoryjno–kantatowej, a także współpracuje z zespołami i wykonawcami muzyki dawnej (Cappella Gedanensis, Sinfonietta Riga). Brała udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych (m. in. Salzburger Festspiele, Die hamburger Ostertöne, Hamburger Mozartwochen, Gdańska Wiosna, Gaude Mater, Festiwal Muzyki Polskiej). Wykonuje również muzykę współczesną, współpracuje z radiostacjami krajowymi i zagranicznymi (koncerty, recitale oraz nagrania archiwalne).
Wzięła udział w prawykonaniach dzieł napisanych przez zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka: na Jubileusz 25-lecia „Solidarności” – Kantata o wolności oraz w 50-tą rocznicę czerwca poznańskiego – Oratorium 1956. Odbyła tournee po Izraelu z Izrael Philharmonic Orchestra Zubina Mehty, wykonując Mszę h-moll J.S. Bacha. Z Kwintetem Paula Roczka, w ramach Salzburger Festspiele, wykonała Stabat Mater Luigi Boccheriniego. W Hollywood wystąpiła w Royce Hall, u boku Leszka Możdżera w koncercie poświęconym muzyce filmowej Jana A.P. Kaczmarka.
Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak: Alfred Eschwé, Wolfgang Helbich, Tadeusz Kozłowski, Carlo Montanaro, Michał Nesterowicz, Janusz Przybylski, Wojciech Rajski, Peter Schreier, Stefan Soltesz, Simone Young; z zespołami: Kremerata Baltica, Musica Antiqua Köln, Philharmoniker Hamburg, Izrael Philharmonic Orchestra, Kammersinfonie Bremen, Deutsche Kammer-Philharmonie, Dresdner Kapellsolisten, z orkiestrami -Filharmonii Bałtyckiej; Dolnośląskiej, Opolskiej, Izmirskiej, Poznańskiej; Opery Bałtyckiej, Krakowskiej; z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Cappellą Gedanensis.
Ma na swoim koncie udział w nagraniach CD/DVD, m.in. J.S. Bach Oratorium na Boże Narodzenie, Luigi Boccherini Stabat Mater (nominowana do nagrody Fryderyk 2008), Marek Kuczyński Oratorium Gdańskie, Karol Szymanowski Loteria na mężów (DVD, światowe prawykonanie), kołysanki Śpiewam dzieciom. Nagrywała również dla radia i telewizji.

 

WIESŁAW PRZĄDKA
Absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu profesora Henryka Krzemińskiego. Jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu. Twórca i kierownik artystyczny wielu zespołów i projektów muzycznych m.in.: MUSETTE QUARTET, NEW MUSETTE QUARTET, GIPSY SWING.
Sam zwykł mawiać, że urodził się po to aby grać na akordeonie. Zakochany w muzyce francuskiej artysta, któremu w duszy rozbrzmiewa namiętne tango. Ta muzyka doprowadziła go do kolejnego odkrycia – BANDONEONU, instrumentu charakterystycznego dla tanga. Jak dotąd jest jedynym bandoneonistą w Polsce, koncertującym na bandoneonie diatonicznym. Grając tango, a szczególnie muzykę dziś bardzo popularnego Astora Piazzolli współpracuje z międzynarodowym zespołem Distango oraz Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie gdzie występuje w przedstawieniu „Tango Piazzolla”. W 2009 r. przyczynił się także do reaktywacji krakowskiego zespołu Hot Swing z którym obecnie nagrał płytę i jest jego członkiem. Szerokie horyzonty muzyczne Wiesława Prządki owocują współpracą z największymi postaciami sceny muzycznej – Hanną Banaszak, Grażyną Brodzińską, Waldemarem Malickim, Zbigniewem Wodeckim, Jackiem Wójcickim, Bohdanem Jarmołowiczem, Zbigniewem Górnym, Justyną Szafran, Tomaszem Tomaszewskim, Richardem Galliano, Krzysztofem Jakowiczem, Filipem Wojciechowskim, Jose Juniorem Mossalinim, Izydorem Leitingerem i in. Wirtuoz, któremu zawdzięczamy triumfalny powrót akordeonu jako instrumentu solowego na sceny filharmonii, jak również rozpropagowanie w Polsce stylu musette i new musette. To on udowodnił, że akordeon może z powodzeniem wkomponować się w najróżniejsze style muzyczne jak swing, jazz, latino itd.
Jako wszechstronny artysta koncertuje na estradach całej Europy, a także Stanach Zjednoczonych.
Dokonał szeregu nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Szwecji, Niemczech, Holandii, Francji, Danii, Belgii, Włoszech. Ma na swoim koncie wiele płyt nagranych z własnym zespołem New Musette Quartet, z zespołem Hot Swing, New Tango Bridge, oraz wybitnymi wokalistami i orkiestrami. Dziś uważany jest za najwybitniejszego akordeonistę i bandoneonistę w Polsce.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj