A+ A A-

Czarodziejski obój

19 listopada 2015 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
MARCIN WOLNIEWSKI – dyrygent
TYTUS WOJNOWICZ obój
W programie: A. Marcello, V. Bellini, W.A. Mozart, C. Corea

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

MARCIN WOLNIEWSKI
Rodowity Łodzianin. Absolwent dwóch kierunków studiów: dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Tadeusza Błaszczyka) oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (dyplom w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego). Wykształcenie zdobyte w Polsce uzupełniał w Niemczech w Hochschule für Musik FRANZ LISZT w Weimarze, studiując dyrygenturę symfoniczną w klasie prof. Nicolasa Pasquet oraz dyrygenturę operową pod kierunkiem prof. Güntera Kahlerta.
       Od 2003 r. jest pracownikiem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, obecnie w stopniu doktora sztuki na stanowisku adiunkta. Prowadzi zajęcia na kierunkach Dyrygentura oraz Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. W latach 2005-2012 kierował Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi. Od roku 2012 pełni obowiązki dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej łódzkiej Akademii. W kadencji 2012-2016 wybrany na stanowisko Prodziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej.
    Od 2003 roku stale współpracuje z zespołami Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. W latach 2005-2010 pełnił w tej instytucji funkcję stałego dyrygenta-asystenta. W okresie 2005-2008 pracował u boku Tadeusza Wojciechowskiego. Od roku 2008 do 2010 był bezpośrednim współpracownikiem Daniela Raiskina. Związek z Filharmonią Łódzką zaowocował również czynną współpracą ze znakomitościami świata dyrygenckiego, m.in. z: Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Tadeuszem Strugałą oraz Krzysztofem Pendereckim. Od wiosny 2014 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi.
    Z zespołami łódzkiej Filharmonii przygotował i poprowadził kilkadziesiąt koncertów z różnorodnymi programami, w których znalazły się m.in.: łódzka premiera Requiem A. Lloyd-Webbera, Stabat mater F. Poulenca, VII Koncert skrzypcowy G. Bacewicz (z Danielem Stabrawą w partii solo), Harnasie K. Szymanwskiego, Exodus W. Kilara, Te Deum i Missa In tempore belli J. Haydna i wiele innych.
    W gronie solistów, z którymi występował znajdują się m.in.: Daniel Stabrawa, Piotr Pławner, Katia Buniatashvili, Katarzyna Duda, Łukasz Błaszczyk, Janos Balint, Mehmed Okonsar, Paweł Kowalski, Tytus Wojnowicz, Urszula Kryger, Janusz Wawrowski, Wojciech Waleczek.
   Intensywna działalność koncertowa Marcina Wolniewskiego obejmuje występy z orkiestrami symfonicznymi filharmonii w: Łodzi, Wrocławiu, Kielcach, Lublinie, Częstochowie, Jenie, Płocku, Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, zespołem Opera Polska oraz orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Akademii Muzycznych w Białymstoku, Łodzi i Wrocławiu.
   Prowadził koncerty w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali muzycznych m.in.: VII Festiwalu „Ogrody muzyczne” (Warszawa 2007), VIII i XIII Festiwalu „Kolory Polski” (Łódź 2007, 2012), II Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej (Łódź 2009), V Festiwalu Waltorniowego im. E. Golnika (Łódź 2009).
    Jako pierwszy dyrygent w Polsce przygotował polską prapremierę, a następnie wielokrotnie prowadził pokazy nagrodzonego Oscarem 2007 filmu animowanego Piotruś i wilk łódzkiej wytwórni Se-ma-for, z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką S. Prokofiewa. W maju 2009 roku, jako pierwszy dyrygent na świecie, kierował plenerowym pokazem filmu 2001:Odyseja kosmiczna S. Kubrick’a, z wykonywaną na żywo przez zespoły Filharmonii Łódzkiej muzyką G. Ligetiego,R. Straussa, A. Chaczaturiana i J. Straussa.
    Sprawował kierownictwo muzyczne akademickich spektakli operowych łódzkiej Akademii wystawionych m.in. na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi (Xerxes G. F. Haendla 2006 r., Wesele Figara W. A. Mozarta 2007 r., Weksel małżeński G. Rossiniego 2008 r.).
     W dorobku fonograficznym posiada zarejestrowaną w kwietniu 2006 r. w Studio im. A. Osieckiej pr. III Polskiego Radia w Warszawie koncertową płytę CD zespołu Varius Manx pt. Varius Manx symfonicznie, DVD z nagraniem Requiem G. Faure (2008), będące rejestracją uroczystego koncertu z okazji rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, który odbył się w łódzkiej Archikatedrze oraz CD z klasycznymi koncertami fagotowymi (2012) w wykonaniu fagocisty prof. Krzysztofa Kamińskiego i Orkiestry Kameralnej łódzkiej Akademii Muzycznej.
     Jest autorem książki pt. Specyfika procesu przygotowania dzieła muzycznego w pracy dyrygenta z orkiestrą akademicką (2011) poruszającej problematykę pracy dyrygenta z orkiestrami studenckimi.


TYTUS WOJNOWICZ
Studiował grę na oboju w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Stanisława Malikowskiego (dyplom w 1990). Studia kontynuował w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu pod kierunkiem Heinza Holligera (dyplom w 1993).
Jest laureatem wielu konkursów wykonawczych, m.in. w 1990 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Oboistów we Włoszakowicach, a w 1993 - III nagrodę na Isle of Wight Oboe Competition. Dwukrotnie był półfinalistą międzynarodowych konkursów obojowych: w Tulonie (1995) i Nowym Jorku (1996). W 1996 i 1997 został wybrany Instrumentalistą Roku w plebiscycie polskich rozgłośni radiowych.
Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji, a także na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych (Carnegie Hall). Miał okazję grać z Nigelem Kennedy'm w ramach trasy koncertowej "The Bach & Vivaldi Experience". Jako solista i kameralista współpracuje z wieloma orkiestrami, w tym z Sinfonią Varsovią, Concerto Avenna, Sinfoniettą Cracovia, Warszawską Operą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej.
Tytus Wojnowicz jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego "Da Camera" (z którym nagrał dwie płyty) oraz zespołu Essentia Musica.
Dokonał wielu nagrań dla wytwórni fonograficznych. W 1996 ukazał się jego debiutancki album zatytułowany "Tytus", na którym znalazły się utwory klasyczne, współczesne i rozrywkowe, m.in. Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Niccolo Paganiniego i Piotra Rubika. Krążek ten uzyskał status potrójnej płyty platynowej oraz nominację do nagrody Fryderyk 1996. W 1997 artysta wydał drugą płytę - "Ocalić od zapomnienia", zawierającą instrumentalne wersje znanych przebojów polskich z lat 60., 70. i 80. W 1998 ukazała się jego trzecia płyta, "Christmas Time", z nagraniami znanych polskich i światowych kolęd oraz utworami bożonarodzeniowymi, rok później płyta czwarta: "Telemann - koncerty obojowe" - zawierająca przekrój twórczości Georga Philippa Telemanna. W 2000 wydał kolejne dwie produkcje: "Fonogram" i "Koncerty obojowe J. S. Bacha", w 2003 - "Tam Tam Project", w 2005 - "Ensemble de Narol", a w 2007 - "Moja Kolekcja".
Tytus Wojnowicz prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną - jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj