A+ A A-

Pocztówka znad Wełtawy

29 października 2015 r. (czwartek), godz. 18:30
Sala koncertowa FKWL w Łomży, ul. Nowa 2

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
JEREMY FINDLAY (KANADA) wiolonczela
W programie: J. Haydn, A. Dworzak, J. Gemrot

HONOROWY PATRONAT

Zrealizowano w ramach programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

JEREMY FINDLAY
Absolwent Royal Conservatory of Music w Toronto, a także Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Urodzony w Toronto, w rodzinie muzyków, pierwsze lekcje gry na wiolonczeli pobierał u swojego ojca, Williama Findlay’a, jako stypendysta Royal Conservatory of Music w Toronto.
Następnie do 1992 roku kontynuował studia pod kierunkiem Daniela Domba na Uniwersytecie w Toronto. Stypendia Canada Council oraz Ontario Arts Council pozwoliły mu na dalsze studia pod opieką Christopha Richtera w Niemczech oraz Josefa Chuchro w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Findlay uczestniczył też w kursach mistrzowskich Borisa Pergamenschikowa i Yo-Yo Ma.
Od tego czasu artysta wystąpił w ponad czterdziestu krajach świata, w tym w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Rosji, Europie, Azji, Australii i na Bliskim Wschodzie. Grał w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Théâre des Champs Elysées w Paryżu, w Konzerthaus w Berlinie, w Mozarteum w Salzburgu, w Rudolfinum w Pradze, w Filharmonii Warszawskiej, w Metropolitan Hall w Tokio, w Izumi Hall w Osace, w Coliseo w Buenos Aires, w Teatrze Miejskim w Sao Paulo, w Roy Thomson Hall w Toronto, w Weill Hall w Carnegie oraz w Alice Tully Hall w nowojorskim Lincoln Center.
Koncertował z takimi zespołami jak Toronto Symphony Orchestra, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Gdańskiej, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Praska, Praska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Północnoczeskiej, Czeska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Południowoczeska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Maltańskiej Filharmonii Narodowej, Camerata Salzburg, Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein, Moskiewska Orkiestra Kameralna Ermitażu, Oratorio Sinfonica z Japonii, Orkiestra Symfoniczna Hangzhou w Chinach, Orquestra Sinfonica do Teatro Nacional Claudio Santoro Brasilia czy Orkiestra Symfoniczna Teatru Miejskiego w Sao Paulo.
Był gościem takich festiwali jak Festival d’Aix--en-Provence we Francji, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie, Festiwal w Mariborze (Słowenia), Międzynarodowe Seminarium Muzyczne w Cornwall (Anglia), Festiwal Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Polsce, Festiwal w Villach (Austria), Festiwale „Pietre che cantano”, „Pontino” oraz „Incontri di Canna” we Włoszech.
Artysta ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, zarówno z repertuarem solowym, jak i kameralnym. Występował też na antenie radiowej i telewizyjnej, między innymi dla takich sieci, jak ORF w Austrii, Czeskie Radio Narodowe, Polskie Radio, NHK w Japonii, CBC w Kanadzie oraz National Public Radio w USA.
W Polsce, wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej Jeremy Findlay nagrał płytę z I i II częścią koncertu wiolonczelowego Saint-Saënsa, która została wydana nakładem wydawnictwa DUX. Wykonał również, po raz pierwszy w Polsce, drugi koncert wiolonczelowy Victora Herberta (skomponowany w 1894 r.).
W marcu 2010 roku Findlay wraz z Orkiestrą Filharmonii Północnoczeskiej zaprezentował premierowe wykonanie koncertu wiolonczelowego napisanego dla niego przez czeskiego kompozytora Jiři’ego Gemrota. W lipcu 2013 nagrał Lamento na wiolonczelę oraz orkiestrę smyczkową tego kompozytora wraz z Praską Orkiestrą Kameralną.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj