A+ A A-

Pocztówka z Serbii

KONCERT Z CYKLU MUZYCZNE WIECZORY U LUTOSŁAWSKICH

15 lipca 2018 r. (niedziela), godz. 18:30
Muzeum Przyrody w Drozdowie, ul. Główna 38
MARKO MILETIC (SERBIA) – wiolonczela
MIHAJLO ZURKOVIC (SERBIA) – fortepian
W programie m.in.: R. Schumann, C. Debussy, M. Bruch

WSTĘP WOLNY

     

MARKO MILETIC
Ukończył studia licencjackie i magisterskie na Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie w klasie prof. Imre Kalman i "Artist Diploma of Performance" w Schwob School of Music na Columbus University (USA) w klasie prof.Wendy Warner, jednego z czołowych wiolonczelistów swojego pokolenia. Podczas studiów zdobył nagrody na konkursach i festiwalach jako solista i członek zespołów kameralnych. Uczęszczał na lekcje mistrzowskie z wybitnymi solistami z całego świata, w tym: Arto Noras (Finlandia), Ivan Kucer (Ukraina), Orfeo Mandoci (Austria), Dmitry Levin (Niemcy) Mark Kosower (USA), Mark Copey (Francja), Alexander Kobryń (Rosja / USA), Sergio Schwartz (USA), kwartet "Sztuk Pięknych.
Karierę koncertową rozwijał jako solista, kameralista i wiolonczelista wielu orkiestr w występach w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Francja, Węgry, Słowenia, USA, Chorwacja, Czarnogóra, Chiny, Belgia, Norwegia). Jako solista występował z różnymi orkiestrami, w tym z "St George Strings", Orkiestrą Symfoniczną Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie, Orkiestrą Symfoniczną wojewody, orkiestrą kameralną Subotica, orkiestrą smyczkową "Camerata Academica" Novi Sad. Koncertował z wybitnymi solistami: Wendy Warner, Alexander Kobrin, Stefan Milenkovich, Gerard Causse, Sergio Schwartz. Gra w wielu zespołach kameralnych, a od 2013 roku jest członkiem trio fortepianowego "Valmaro" z pianistą Valentinem Nenashevą i skrzypek Robert Lakatos. W 2007 roku odnowił orkiestrę kameralną "Camerata Academica" Novi Sad, z którą gra jako wiolonczelista solo, działa jako dyrektor artystyczny i współpracuje z licznymi uznanymi artystami ... Był głównym wiolonczelistą Orkiestry Symfonicznej "LaGrange" USA, orkiestra symfoniczna Vojvodina (Serbia), orkiestra kameralna Zebeljan, orkiestra symfoniczna Suth-wschodniej Europy, orkiestra bez granic i grał z nimi w meny krajów europejskich (Niemcy, Belgia, Czarnogóra, Bośnia, Słowenia, Sebia) i USA.
Już podczas studiów dostrzegł swój talent do pracy pedagogicznej i był zaangażowany w pracę ze studentami i utalentowanymi dziećmi, a od czasu objęcia stanowiska profesora prowadził wiele kursów mistrzowskich w Serbii, Niemczech i USA.

 


MIHAJLO ZURKOVIC
Urodził się w Sombor w Serbii, gdzie zaczął grać na fortepianie. W wieku 14 lat otrzymał pełne stypendium, został uczniem "Zero Year" (dla wybitnych młodych talentów) w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie, w klasie Jokuthona Mihailovica. Ukończył studia, a następnie uzyskał tytuł magistra na Akademii Sztuk w tej samej klasie. Obecnie Zurkovic jest na studiach doktoranckich na Wydziale Sztuki Muzycznej w Belgradzie pod opieką Jokutona Mihailovica, a także zatrudniony jako docent na fortepianie w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie.
Jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, a wśród nich najważniejsze: Nagroda na Międzynarodowym Konkursie "Petar Konjovic" (Belgrad, 1995), I nagroda na Europejskim Konkursie Pianistycznym (Moncalieri - Włochy, 1995), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie "Fryderyk Chopin" (Nowy Sad, 1997), finalista konkursu Dinu Lipatti (Bukareszt - Rumunia, 2002), I nagroda na Międzynarodowym Forum (Kijów - Ukraina, 2009).
Miał swój pierwszy solowy koncert w wieku 12 lat i odtąd grał ponad 300 recitali, koncertów kameralnych i wielokrotnie występował jako solista z różnymi orkiestrami. Jego występy zaprowadziły go dookoła Europy (Włochy, Francja, Rumunia, Węgry, Rosja, Niemcy, Hiszpania, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia), Japonii i USA.
Brał udział w projekcie "Operation 40 Fingers" w ramach trasy koncertowej we Włoszech w sezonie koncertowym 2007/08.
W grudniu 2009 roku miał recitale w prestiżowych salach Nowego Jorku: dwa koncerty w Bechstein Concert Hall i koncert w Symphony Space. W marcu 2010 r. Rozpoczął działalność koncertową w recitalach w Rosji, grając w bardzo ważnych salach w Petersburgu, takich jak: Mała Sala Konserwatorium im. Fryderyka-Korsakowa, Wielka Sala Mussorgskiego (w ramach festiwalu poświęconego Fryderykowi Chopinowi) oraz w jednej z najbardziej prestiżowych sal w Sankt Petersburgu - Zamek Szeremietiew.
Nagrywał dla szwajcarskiego radia, Radia Vaticana, Radio Television of Montenegro, MTV2-Hungarian National Television i Serbian National Television.
W 2009 roku Żurkovic nagrał płytę LIVE wyprodukowaną przez Centrum Kultury "Laza Kostic" (Sombor) i Akademię Sztuk Pięknych (Nowy Sad) z utworami Schuberta, Skriabina, Brahmsa i Chopina.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj