A+ A A-

Estrada młodych

17 kwietnia 2018 r. (czwartek), godz. 18:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

ORKIESTRA FILHARMONII KAMERALNEJ
IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
IGOR VERBITSKY (ROSJA) – dyrygent

INSTRUMENTALIŚCI I WOKALIŚCI reprezentujący:
Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne
Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Łomży
Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Zambrowie
Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Ostrołęce
oraz Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu

IGOR VERBITSKY
Igor Verbitsky urodził się w Leningradzie (Sankt Petersburg), Rosja.
Absolwent (z najwyższą notą) leningradzkiego Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w klasie dyrygentury chóralnej (1989, prof. E. Kudrjavtseva), a następnie w klasach dyrygentury operowej i symfonicznej (1995, prof. R. Martynow). Przez rok (1991) doskonalił swoje umiejętności w Niemczech, w Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, u profesorów H.-D. Rescha i J. Starek’a.
Od 1992 roku jest dyrygentem Filharmonii w Woroneżu. Z tamtejszą orkiestrą wykonywał różne dzieła symfoniczne: od klasyków wiedeńskich do Bartoka, Strawińskiego i Richarda Straussa. Kierował orkiestrą podczas wielu prestiżowych festiwali muzycznych: The Rachmaninov Festival - Tambov, The Tchaikovsky  Festival – Izhevsk, Votkinsk, The Platonov Arts Festival – Woroneż oraz innych . Z powodzeniem współpracował z międzynarodowej sławy solistami, m.in: N. Pietrowa, M. Kasrashvili, Z. Sotkilava, S. Tarassov, A. Baeva, Yu. Stadler, T. Alikhanov, A. Mielnikow, S. Slovachevsky, G. Murzha.
Niezwykle aktywny jako dyrygent, Igor Verbitsky koncertował w Moskwie, Sankt Petersburgu, Biełgorodzie, Kisłowodzku, Krasnojarsku, Niżnym Nowogródzie, Samarze, Saratovie, Wołgogradzie (Rosja), Sewastopolu, w Jałcie (Ukraina ), Baku (Azerbejdżan), Pradze (Czechy), we Frankfurcie nad Menem, w Rudolstadt, Saalfeld (Niemcy), Oradea (Rumunia), Kaohsiung (Tajwan) i innych miejscach.
W 1995 roku z powodzeniem kierował Voronezh Philharmonic Orchestra podczas tournee w Niemczech. Ich koncerty z oratorium “To the unknown God”,  współczesnego kompozytora szwajcarskiego A. Jenny, z Berlin Commune “Lindenkirche” church Choir in Berlin, jak i z rosyjską i niemiecką muzyką klasyczną spotkały się z uznaniem krytyków.
W latach 1996-2008 maestro Igor Verbitsky był dyrygentem i doradcą artystycznym St. Petersburg Musical Comedy Theatre. Poza wykonywaniem głównego repertuaru dyrygował podczas światowej premiery opery “Caliph the Stork”, rosyjskiej kompozytorki Olgi Pietrowej. Ostatnie lata były pełne owocnej współpracy z The International Piano Duos Festival i The Students Chamber Orchestra (Konserwatorium w Sankt Petersburgu) oraz z The Chamber orchestra of St. Petersburg State Hermitage Museum.
W 2009 roku jego nazwisko zostało umieszczone w encyklopedii "Who is Who in Russia". W 2011 roku otrzymał od władz obwodu tytuł "The Honored Artist of Voronezh Region". Jesienią 2011 roku wraz z Voronezh Philharmonic Orchestra odbył zakończone sukcesem tournee w Austrii, Czechach, Włoszech i Słowenii.
W 2012 roku otrzymał dyplom Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej za wielki wkład w rozwój kultury. W 2013 roku otrzymał honorowy dyplom Stowarzyszenia Kompozytorów Rosyjskich za udział w narodowym festiwalu "Panorama of Russian Music in Voronezh". W 2015 roku dyrygował cyklem koncertów w Woroneżu i St. Petersburgu z okazji 90. rocznicy powstania Voronezh Symphony Orchestra. W 2016 roku został uhonorowany przez władze Woroneża specjalnym podziękowaniem za wkład w rozwój kultury Woroneża.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj