A+ A A-

Parfum de femme

14 lutego 2018 r. (środa), godz. 19:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

NARA NOIAN – śpiew, fortepian
KWARTET SMYCZKOWY FILHARMONII KAMERALNEJ IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
W programie: najpiękniejsze piosenki francuskie z repertuaru Nary Noian

SPONSOR KONCERTU

STANS sp. z o.o. spółka komandytowa
ul. Łąkowa 9/46, 15-017 Białystok
tel. 29 717 50 31, 608-013-002
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.stans.com.pl

NARA NOIAN
Urodzona jako Anna-Naïra Pavlovna Mnoian 2 stycznia 1971 w Erewaniu (dawny ZSRR). Francuzka pochodzenia ormiańskiego (autorka / kompozytorka / wokalistka / pianistka / trener wokalny / producent / dyrektor artystyczny / aranżer muzyczny, orkiestrator) członek SABAM (Belgijskie Stowarzyszenie Autorów, Kompozytorów i Wydawców). Od 2000 roku Ambasadorka Fundacji 112. Udekorowana medalem « Komitas » wysokie odznaczenie w dziedzinie kultury i sztuki przyznane przez Ministerstwo Diaspory Armeńskiej w 2017 roku

Dyskografia:
2017 – Nowy singiel – « La Bohème » cover KAK MEDIA

2015 « Les regrets inutiles » (Bezużyteczne żale)Nara Noïan śpiewa z Jacques Mercier Produkcja : Kak Media/ Créa-Son 2015
2015 « Inventaire » (Inwentaryzacja) nagrane w « Synsound » studio z Dan Lacksman singiel duo z Jacques Mercier – ekstrat z albumu « Les regrets inutiles » (Bezużyteczne żale) Nara Noïan spiewa Jacques Mercier - Produkcja : Kak Media/ Créa-Son 2015
2015 « Mon Arménie » (Moja Armenia) nagrane w « Kak Media» homme-studio - Produkcja Kak Media
2014 « Lo So » nagrane w « Synsound » studio z Dan Lacksman singiel duo z Manuel Machetti - Produkcja Kak Media
2014 « Shadows & Lights » nagrane w « Synsound » studio z Dan Lacksman
Produkcja Kak Media
2013 « Nr 5 » nagrane w « Synsound » studio z Dan Lacksman Kak Media
2011 « Cristal – Remastering & bonus tracks» nagrane w « Synsound » studio z Dan Lacksman Reedycja Produkcja Kak Media -2011
2011 « Oriental Express » nagrane w « Synsound » studio z Dan Lacksman
Kak Media
2010 « Kino » » nagrane w « Synsound » studio z Dan Lacksman Kak Media
2009 - 112 (European Emergency Number Remix) – EP -Produkcja Kak Media
2008 « Cristal » nagrane w « Synsound» studio z Dan Lacksman, AMG Records
2005 « Bradyaga – Promesses » (Obietnice) Home Records

Projekty w przygotowaniu ...
"Śladami kobiet"
"Najpiękniejsze francuskie piosenki"
"Nara śpiewa Janna Blbulyan"

Odrobina historii...
Nara Noïan wyrastała w atmosferze artystycznej . Dzięki swoim rodzicom, mamie, Jannie Blbulyan, aktorce komediowej, wokalistce, kompozytorce i ojcu, Pawłowi Mnoian, muzykowi, od dziecka obcowała ze sztuką, bardzo wczesnie wykazując zdolności muzyczne.
Po studiach w szkole muzycznej imienia Czajkowskiego, Nara, w wieku 15 lat, uczęszczała do klasy fortepianu i akompaniamentu w Wyższym Konserwatorium Muzycznym "Komitas" w Erywaniu. Już wtedy występowała i zaczęła zdobywać nagrody.

Z Erewania do Paryża…
To właśnie w teatrze zaczyna stawiać pierwsze artystyczne kroki obok swojej mamy, aktorki, Janny Blbulyan.
Ale prawie jednocześnie w 1988 roku jest nauczycielką muzyki w Konserwatorium Sztuki Stosowanej w Ararat w Armenii.

Jakby tego było mało, od razu wkracza w świat filmu w 1988 roku. Odgrywa główną rolę w filmie "Nostalgia" "Garod" w języku ormiańskim, w reżyserii Frounsé Dovlatian (studio Armenfilm). Zdobywczyni I nagrody za rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Kujbyszewie w Rosji. Film "Nostalgie" wyświetlany jest w Centrum Pompidou (Paryż) w cyklu "Kino ormiańskie" w 1998 roku. W 1990 roku zagrała w filmie "Klątwa" - "Anitsvatsnere" w języku ormiańskim, wyreżyserowanym przez Keussayantza (studio Armenfilm).
Dla Armenii jedną z wielkich latarni kulturalnych jest Francja. I tak w 1993 roku zagrała główną rolę, ale tym razem w filmie francusko-armeńskim w 1993 r. Nakręconym przez Murada Djanibeka (studio M.J.N.): "Double Barrier".
Jednoczesnie Nara Noian jest wciąż obecna w muzyce, ponieważ uczy we Francji w Konserwatorium "Garden of Music" w Courbevoie w latach 1991-1993, następnie jest dyrektorem i nauczycielem szkoły muzycznej "World Music Anna Pavlovna" w 1994 roku w Maison Alfort, też we Francji.

10 lipca 1997 narodziny pierwszego syna Gaby!
Z okazji tego wydarzenia Nara, zaproszona przez przyjaciółkę, belgijską malarkę i rzeźbiarkę Muriel Gozin, udaje się do Brukseli na 2 tygodnie wakacji / rekonwalescencji... I właśnie dzięki Muriel i jej teściowi-malarzowi Raymondowi Delvaxowi wszystko zaczyna się dla Nary w Brukseli.

Belgia
Sierpień 1997 – Milość do Belgii od pierwszego wejrzenia! Postanawia na dłużej zostawić tu swoje walizki.
Jest dyrektorem artystycznym i nauczycielem "World of Discovery", centrum artystycznym stworzonego przez siebie w samym sercu Brukseli, w latach 1998-2000.
Od 2000 roku wiele koncertuje z Marią Kern (2000-2001) i z zespołem Bernard L'hoir (2000-2006).
Odnajduje się jako kompozytorka w wielu projektach: dwie płyty CD Christian Merveille (1,2,3 fortepian) w 2000 roku i "Jeśli tak to jest" w 2001 roku oraz płyta CD sponsorowana przez Generalnego Delegata do praw dziecka, Claude Leliève w 2002 r .: "Félicien le magicien".

Bradyaga...
Nara Noian założyła w 2003 roku swój własny zespół "Bradyaga" („Nomad” w języku rosyjskim) (Home Records), z która wydała płytę "Promises" w październiku 2005. Pracowała z muzykami dużego pokroju : Walter Meleghello, Cédric Waterscoot, Véronique Dekock, Alain Meulemans, Osvaldo Hernandez, Bernard Lhoir, Tigran Ter-Stepanian, Vardan Hovanissian, Vincent Noiet, Alexandre Furnelle, Frederic Malempre, Stephan Pougin, Joe Higham, Ghalya Benali, Moufadhel Adhoum, Janna Blbulyan ...

Ciąg dalszy…
28 sierpnia 2004 narodziny drugiego syna, Elliota!
Koncerty się mnożą: Nara komponuje muzykę (między innymi do poezji) w spektaklu poetyckim Jacquesa Mercier « Passage », stworzonego w Théâtre le Public de Bruxelles (Teatr Publiczny w Brukseli) w 2006.
Ten spektakl odnosi, z Narą Noian przy pianinie i piosenkarką z jej grupy « Bradyaga », Laurence Waters, w całej Frankofonii ogromny sukces.
We wrześniu 2006 r. odbywa bardzo znaczącą trasę koncertową: "Leyla and Majnun" z piosenkarką z Uzbekistanu, Sevarą Nazarkhan (Realworld Records - Peter Gabriel) i tunezyjską piosenkarką Ghalia Benali, pod dyrekcją Gerry'ego De Mol'a (Oblomow).

Nara Noian, album...
W 2007 roku Fundacja Boghossian zainaugurowała prace renowacyjne w Villa Empain, Avenue Franklin Roosevelt w Ixelles (Bruksela). Na prestiżową Noc Otwarcia Fundacja wykorzystuje Nara Noïan i jej muzyków, nie tylko do grania, ale także do zaoferowania każdemu gościowi oryginalnego nagrania tego, co stanie się płytą "Cristal" wyprodukowaną przez Créa-Son.
Na początku 2008 roku ukazała się książka "Het draagbare paradijs" Gerry'ego De Mol'a i fotografa Patricka De Spiegelaere (który tragicznie ginie na krótko przed wydaniem książki i dla którego Nara poświęciła jedną z części albumu) jako wstęp do trasy koncertowej, która skupia kilku śpiewaków i zespół Obłomów. Trasa zostanie wznowiona w listopadzie 2008 roku.

Hymny 112 - 911 - numery alarmowe - Europa – USA
Znana ze swego społecznego zaangażowania i humanistycznych przesłań w swoich piosenkach, Nara zostaje ambasadorem Fondation 112 (europejski numer alarmowy). Skomponowała muzykę do oficjalnego hymnu do słów Jacquesa Merciera. Maskotką CD, stał się "The Cat", belgijskiego rysownika Philippe Geluck`a.
Sukces tej europejskiej inicjatywy przenosi się przez Atlantyk i zaproszona przez Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki, Nara jedzie do Waszyngtonu, aby przedstawić angielską wersję "9-1-1 dla Ciebie" (tekst: Maria Palatine ).
Bardzo zbliżona do francuskiej wersji, amerykańska wersja CD jest dystrybuowana we wszystkich amerykańskich szkołach.

Od tego czasu hymn został przetłumaczony na większość europejskich języków.

Na przestrzeni swojej kariery Nara nigdy nie zrezygnowała z nauczania. Od grudnia 2011, Nara jest trenerem głosu w Kak-Media. (trener, dla tłumaczy NATO, trener głosu w IEJ Paris – Europejski Instytut Dziennikarstwa)

Marzec 2012 - "Zawsze uwielbiałem blondynki" - muzyczna kreacja i na scenie z Jacques Mercierem w nowym spektaklu Jacquesa Merciera
Sierpień 2012 - Udział w Międzynarodowym Festiwalu Armenii "Im Hayastan Paraton"
Styczeń 2013 Członek Francuskiej Akademii Filmowej "Trofea Kina Francuskiego"
2015 - 2017 - Koncerty, festiwale w E

Wszystko inne ...
Nara jest również tłumaczem przysięgłym na języki ormiański, rosyjski i francuski. Pracowała jako tłumacz w Biurze Komisarza Generalnego ds. Uchodźców i Bezpaństwowców w latach 2002-2009.

http://www.nara-noian.com/

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj