A+ A A-

Magiczny świat opery

COSI FAN TUTTE
Familijny koncert mikołajkowy

7 grudnia 2017 r. (czwartek), godz. 18:30
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, ul. Sadowa 12A

FILHARMONIA KAMERALNA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JACEK ROGALA – dyrygent

ALEJANDRINA VAZQUEZ RAMIREZ  - Fiordiligi (sopran)
MARTA STACHYRA - Dorabella (mezzosopran)
ANDRZEJ LENART - Guglielmo (baryton)
ARNOLD KŁYMKIW - Ferrando (tenor)
KATARZYNA DRELICH - Despina (sopran)
PRZEMYSŁAW SZKODZIŃSKI - Don Alfonso (bas)

W programie: Wolfgang Amadeusz Mozart - Cosi fan tutte (Tak czynią wszystkie) - opera komiczna - wersja koncertowa (fragmenty)

JACEK ROGALA
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej. Od roku 2001 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki.
19 stycznia 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę.
W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki i kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (ostatnio Światowych Dni Muzyki Wrocław’ 2014). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Prowadzi działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2012 został wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich oraz członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych utworów kompozytorów współczesnych oraz utworów uznawanych za zaginione. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego w roku 1995 i 1999 zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała nagrody Fryderyk w dwóch kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.
W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca: Pasja (P. Łukowiec), -Szymanowski – Ravel. Impresje, Zdarzyło się w Jeruzalem (K. Dębski), Tajemnice wirtualnego świata (P. Łukowiec), Pinokio (M. Weinberg – premiera polska).
Występuje na festiwalach, m.in. w Warszawie (Warszawska Jesień, Dni Grażyny Bacewicz, Warszawski Festiwal Gitarowy), Wrocławiu (Musica polonica nova), Gdańsku (Spotkania Młodych Kompozytorów Droga), Bydgoszczy (Musica Antiqua Europae Orientalis), Katowicach (Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza), Kielcach (Jeunesses Musicales, Świętokrzyskie Dni Muzyki), Gaming (Festiwal Chopinowski), Edmonton (Windspiration). Koncertował w Niemczech, Hiszpanii, Holandii, we Włoszech, Austrii, na Słowacji, w Wietnamie i Kanadzie. Jest kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, na Ukrainie i Białorusi.
W roku 2012 z rąk Ministra Kultury otrzymał brązowy medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

ALEJANDRINA VAZQUEZ
Ukończyła z wyróżnieniem Autonomiczny Uniwersytet Baja California (UABC). Koncertowała we Francji, Hiszpanii, na Kubie, w Rumunii, Polsce, USA, Austrii i w Meksyku. Koncerty z jej udziałem były transmitowane w Radiu UNAM (Autonomiczny Narodowy Uniwersytet Meksyku) oraz Meksykańskim Instytucie Radia Meksyk. Wystąpiła w światowych premierach koncertowych oryginalnych dzieł takich kompozytorów, jak: Santos Cota, Félix Mora, David Rodríguez, Enrique González Medina, Venus Rey Jr i Bryan Banks. Zaśpiewała w światowej premierze opery Anita Melesio Moralesa w języku hiszpańskim i była odtwórczynią głównej roli tego dzieła w produkcji Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych z udziałem Orkiestry Ministerstwa Marynarki Wojennej Meksyku. W dorobku ma nagranie 3 płyt. Obecnie sopranistka jest na II roku operowych studiów magisterskich warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, będąc pod opieką prof. dr hab.Ewy Iżykowskiej-Lipińskiej.

MARTA STACHYRA
Studiuje śpiew solowy na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej. W styczniu bieżącego roku debiutowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego w reżyserii Ryszarda Cieśli, wcielając się w postać Łariny. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych.

ANDRZEJ LENART
Jest studentem III roku studiów licencjackich Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego. Laureat i finalista konkursów o zasięgu ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Już w wieku 13 lat był solistą Chóru Polskiego Radia jako sopran chłopięcy, wykonując partie solowe. Stypendysta małopolskiej fundacji „Sapere Auso” za wybitne osiągnięcia artystyczne.

ARNOLD KŁYMKIW
Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. Jerzego Knetiga. Wychowanek Warszawskiego Chóru Chłopięcego. Śpiewał na koncertach w Niemczech, w trakcie tournée po Japonii oraz na licznych prestiżowych uroczystościach w Polsce. Laureat III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. prof. Haliny Słonickiej w Suwałkach. W 2016 otrzymał roczny angaż w Filharmonii Narodowej do projektu Spotkania z muzyką. Obecnie jest solistą Filharmonii Narodowej.

KATARZYNA DRELICH
Osiągnęła wiele sukcesów, koncertując m.in. w Belgii, Francji, Niemczech. Obecnie jest studentką II roku w klasie prof. Ryszarda Cieśli.

PRZEMYSŁAW SZKODZIŃSKI
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu Roberta Cieśli. Współpracuje z Działem Edukacji Filharmonii Narodowej, wykonując partię Nikity w Zamku na Czorsztynie K. Kurpińskiego w sezonie 2016/2017 oraz partię Króla Midasa w operze Król Midas w rękach bogów P. Wróbla w sezonie 2017/2018 w spektaklach dla dzieci i młodzieży. Nagrywał partię chóru do spektaklu Na czworakach dla Teatru Polonia do muzyki Jerzego Satanowskiego.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj