A+ A A-

Gala sylwestrowa

31 grudnia 2020, godz. 17:30
strona internetowa: www.filharmonia.lomza.pl

FILHARMONIA KAMERALNA IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI – dyrygent
BARBARA LEWICKA – sopran
GRZEGORZ PIOTR KOŁODZIEJ – baryton

W programie: przeboje opery i operetki

 

BARBARA LEWICKA
Absolwentka Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Łodzi Wydziału Instrumentalnego w klasie gitary klasycznej.
Jako solistka współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, Cappellą Gedanensis, chórem Cantores Veiherovienses, chórem Insieme z Krakowa, Teatrem Otwartym w Gdańsku. Brała udział w spektaklach operowych w Międzynarodowym Centrum Kultury św. Jana w Gdańsku jako Kleopatra w operze „Juliusz Cezar”- F. Haendla oraz w premierze opery „Sic Itur Ad Deum” współczesnej kompozytorki Beaty Wróblewskiej. Koncertowała na Międzynarodowym festiwalu w Kalmar Lansmusiken w Szwecji. Śpiewała jako sopran solo  w International Festiwal  Musical greetings  „From The Faraway Country” w Izraelu. Kreowała rolę Adeli z operetki Zemsta Nietoperza – J. Straussa w Operze na Zamku w Szczecinie. Należy do grupy teatralnej w Gdańsku „Kultura Teraz” gdzie kreuje rolę Silvy w operetce „Księżniczka Czardasza” – Irme Kalmana. Współpracuje z pianistą i satyrykiem Waldemarem Malickim. Wzięła udział jako sopran solo w światowych premierach wykonań oraz nagrań  Mszy F-dur – Józefa Michała Poniatowskiego jak również Messe de Notre Dame de Sion op.47 – Rene de Boisdeffre oraz Songs Terzettos op.4 i op.19 Jerzego Gablenza.
Swój warsztat wokalny doskonaliła na kursach mistrzowskich z Katią Ricciarelli, Salvatore Fisichella, Mattim Asikainenem, Heleną Łazarską, Dorothy Irving oraz Teresą Żylis-Garą.
Pracuje jako pedagog śpiewu w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni.

 

 

 

 

GRZEGORZ PIOTR KOŁODZIEJ
Zalicza się do grona śpiewaków, których śmiało można określić jako aktorów operowych. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza (dyplom z wyróżnieniem). Naukę śpiewu rozpoczął w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, a kontynuował w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Laureat Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu polskiego na VIII Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1999r.), a także Nagrody Głównej (recital w Londynie) pierwszej edycji Muzycznego Forum Młodych Gdańsk 2005.
Zadebiutował już jako wybitny student wykonując „Stabat Mater” J. Haydna pod batutą M. J. Błaszczyka (Filharmonia Częstochowska 1996 r.). Wielokrotnie wykonywał również „Mszę Kreolską” A. Ramireza, której nagranie live z 2000 r. znalazło się na płycie CD Polskiego Towarzystwa Naukowego. Operowym debiutem artysty była partia Figara w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego na deskach Opery Bałtyckiej w 1999 r. poprzedzona znakomitą rolą tytułową w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego w przedstawieniu dyplomowym na tej samej scenie. Od tego momentu współpracował niemalże ze wszystkimi polskimi teatrami i filharmoniami pracując z wybitnymi reżyserami i dyrygentami. Koncertował również za granicą (Londyn, Wilno, Izmir-Turcja, Asyż, Bornholm– Dania, Bremen- Niemcy).
W 2002r. brał udział w inscenizacji opery „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta zorganizowanej przez Opera Island przy współpracy Opery Covent Garden i Nordisk TV, pracując z reżyserem Jonathanem Millerem z Royal Opera House w Londynie i dyrygentem Manfredem Honeckiem.
W 2008r. na zaproszenie Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego Londynie, uczestniczył w realizacji opery „Verbum Nobile” St. Moniuszki, wykonując partię Marcina Pakuły.
Do osiągnięć artysty należy doliczyć debiut w roli Don Giovanniego na scenie Opery Krakowskiej (kwiecień 2009 r.) w reż. M. Znanieckiego pod batutą Ł. Borowicza, gdzie w owej partii Grzegorz Piotr Kołodziej obsadzony był wraz z Mariuszem Kwietniem.
Artysta nie stroni od różnych gatunków muzycznych. Jest zarówno wspaniałym Figarem w operze „Wesele Figara”, jak również doskonałym Hethcliffem w musicalu „Wichrowe Wzgórza”, czy Bonim w operetce „Księżniczka Czardasza”. Grzegorz Piotr Kołodziej jest również cenionym i uznanym wykładowcą w Katedrze Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego, prowadząc zajęcia emisji i impostacji głosu mówionego. W 2011 r. pod kierunkiem Prof. UMFC E. Iżykowskiej uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Na przełomie roku 2012/2013 ukazała się solowa płyta artysty pt. Polska Liryka Wokalna zawierająca najpiękniejsze cykle polskiej pieśni współczesnej na baryton i orkiestrę smyczkową, nagrana z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży pod batutą J. M. Zarzyckiego. W 2014 r. płyta otrzymała nominację do nagrody Akademii Fonograficznej - Fryderyk 2014.

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Instytucja kultury Miasta Łomża
współprowadzona przez
Ministra Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

 

Deklaracja dostępności

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego

Login

Rejestracja

User Registration
or Anuluj